www.przystan.org.pl

10 Zabaw zimowych dla dzieci na świeżym powietrzu

Zima to magiczny czas, pełen białego puchu śnieżnego i radosnych chwil na świeżym powietrzu. Dla dzieci to doskonała okazja do wspaniałej zabawy na śniegu. Oto lista 10 kreatywnych i ekscytujących zabaw zimowych dla dzieci, które pozwolą maluchom cieszyć się zimową aurą na świeżym powietrzu.

bałwan zabawy z dziećmi

1. Rzeźbienie w lodzie

Odstaw w wiadrze lub foremce do piasku zabarwioną wodę do zamarznięcia. Po kilku dniach zorganizuj zawody w rzeźbieniu z lodu. To nie tylko kreatywna zabawa, ale także sposób na rozwijanie zdolności artystycznych.

2. Lepienie bałwana

To klasyka zimowej zabawy! Dzieci uwielbiają formować kulki śniegu i układać je w kształt sympatycznego bałwana. Pamiętajcie o marchewce na nos, węgielkach na guziki, rondlu lub wiadrze na kapelusz i innych elementach stroju.

3. Lepienie igloo

Masz swoje podwórko? Zatem musisz je częściowo odśnieżać. Zbierz śnieg z chodników i wjazdu w jedno miejsce i usyp jak największą górę. Następnie zaproś dzieciaki, żeby wydrążyły w niej miejsce komnatę do zabawy.

4. Rajdy na sankach

Weź sanki i zorganizuj rajd po zaśnieżonych pagórkach w okolicy. To emocjonująca zabawa, która dostarczy mnóstwo śmiechu i radości. Zamiast sanek można użyć „jabłuszka” lub worka z sianem.

5. Aniołki

To proste. Kładziecie się na śniegu i machacie rękami i nogami z góry na dół.

6. Jazda na łyżwach i hokej

Możecie jechać na lodowisko lub jeżeli masz trochę wolnego terenu na działce możesz spróbować stworzyć własne lodowisko. Kiedy byłem dzieckiem, ślizgaliśmy się na pobliskich łąkach, które jesienią były zalane płytko wodą. Nie potrzebowaliśmy nawet łyżew,

7. Budowa karmnika i dokarmianie ptaków

To świetna zabawa, która jednocześnie rozwija zdolności manualne, uczy systematyczności i pozwala lepiej poznać otaczających nas pierzastych przyjaciół. Jeżeli ustawicie karmnik przy oknie będziecie mogli bez wychodzenia z domu obserwować ptasie zwyczaje i zachowania. Na dedykowanych stromach przeczytaj kiedy wystawiać ptakom jedzenie i co to powinno być.

8. Bitwa na śnieżki

Klasyczna, ale zawsze skuteczna. Dzięki radosnym atakom śnieżkowym dzieci rozwijają zręczność i szybkość reakcji. Niech będą to prawdziwe bitwy na śnieżki, a każde maluchy poczuje się jak mały wojownik. Bezpiecznie będzie jeśli macie maski np. do paintballa. W przeciwnym razie lepiej rzucać do celu np. zróbcie stracha na wróble lub bałwana.

9. Szukanie tropów zwierząt

Zima to doskonały okres na tropienie dzikiej zwierzyny. Tropy, czyli odbite w miękkim podłożu łapy, czy kopyta zwierząt są łatwe do zauważania i zidentyfikowania na śniegu. Pomoże wam w tym aplikacja na smartfon lub tablice dostępne w internecie do wydrukowania.

10. Kulig

Ciągnięcie sanek za autem jest nielegalne i niebezpieczne, ale są na to inne sposoby. Wiele stadnin i prywatnych właścicieli koni organizuje zimą kuligi. Najlepiej zebrać paczkę dzieciaków z rodzicami i umówić się na przejażdżkę.

<