Materac, karimata, czy mata samopompująca na biwak?

Jeśli wybierasz się na biwak pod namiot to powinieneś zadbać o swój komfort. Przede wszystkim o komfort snu, ponieważ wiadomo, że odpoczywamy właśnie podczas snu. Jesteśmy przyzwyczajeni do wygodnych łóżek, więc nie wyśpimy się na twardej ziemi. Z tego powodu, jednym z najważniejszych elementów biwakowego wyposażenia jest „łóżko” (materac itp.)

Karimata

Zalety: bardzo lekka, bardzo tania, szybko się rozkłada i składa, jest bezawaryjna

Wady: jest cienka, przez co mało wygodna (dla niektórych), zajmuje sporo miejsca

Lekkość, bezawaryjność i prostota użycia sprawia, ze świetnie nadaje się na długie wędrówki z plecakiem w zmiennych warunkach pogodowych.

Jeżeli jednak jedziemy na biwak, to dla wielu osób nie da ona wystarczającej wygody, by się wyspać.

Materac

Zalety: wygoda niemal na każdym podłożu, dobrze izoluje ciepło

Wady: może ulec przebiciu, pompowanie i spuszczanie powietrza wymaga wysiłku i czasu, niektóre modele wymagają pompki

Materac dobrze nadaje się na letnie biwaki, gdy nie musimy martwić się o ilość bagażu, ani spieszyć z rozbijaniem i zwijaniem obozu. Zapewnia to co najważniejsze – komfortowy odpoczynek.

Uwaga!

Największą wadą materaca jest to, że czasem ucieka z niego powietrze (nieraz zdarza się to w nocy). Konieczne jest posiadanie sprawdzonego zestawu naprawczego (choć w nocy niewiele pomoże, bo czasem, zanim klej wyschnie, nadchodzi świt).

Mata samopompująca

Zalety: duży komfort, dość szybka w obsłudze, dobrze izoluje ciepło

Wady: wysoka cena, przebicie powoduje zmniejszenie właściwości

Wykonana jest z pianki, którą można napompować. Jest więc połączeniem karimaty z materacem. Jest najbardziej wszechstronnym posłaniem, łączącym cechy poprzednich „łóżek”. Nadaje się zarówno na biwak jak i na wędrówkę, choć jest znacznie cięższa od karimaty.

Nawet jeżeli ją przebijemy to i tak pozostaje w niej pianka, która izoluje jak karimata.

Uwaga!

Matę poza biwakiem należy przechowywać rozwiniętą. Ściskanie jej powoduje zmniejszenie właściwości pianki. Z tego samego względu nie należy kłaść się lub siedzieć na nie napompowanej macie.

Podsumowując, wszystkie rodzaje biwakowego posłanie mają swoje zalety i wady. Sprawdzą się w jednych warunkach lepiej w innych gorzej. Najbardziej uniwersalna jest mata samopompująca i to ja polecamy na biwak pod namiotem (nie tylko my ale wielu specjalistów).