Namiot na wakacyjny biwak

Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą wam wybrać namiot na wakacyjny biwak.
 

Namiot rodzinny

Zalety: dużo miejsca, można w nim stać
Wady: trudno się go rozkłada, jest nieporęczny po złożeniu, wymaga dużej płaskiej powierzchni
Taki namiot nada się na kilkudniowe biwakowanie w jednym miejscu, gdy rozkładamy namiot raz, na początku biwaku, a składamy na koniec. Dzięki dużym rozmiarom można w nim stać, wygodnie przebierać się, ustawić stolik i krzesła przy którym wygodnie zjemy posiłek lub zagramy w grę planszową w czasie deszczu. Odradzamy taki namiot na krótkie biwaki, gdyż jego rozkładanie i składanie zajmuje sporo czasu. W takim przypadku lepiej zastosować np. dwa namioty tradycyjne.
 
Namiot tradycyjny (podstawa zwykle w kształcie prostokąta)
Zalety: zajmuje mało miejsca po złożeniu, duży wybór modeli
Wady: nie najszybciej się go składa i rozkłada
To dobra opcja na krótkie biwaki, wędrówki piesze lub biwaki, gdzy codziennie zmieniamy miejsce noclegu. Po spakowaniu namiot jest poręczy i łatwo go przymocować np. do plecaka. Niestety, niektóre modele rozkłada się zaczynając od sypialni i dopiero na nią zakłada tropik. Nie da się takiego namiotu rozłożyć w deszcz bez jego zmoczenia. Lepiej wybrać model rozkładany od tropiku. Pod nim będzie można rozłożyć sypialnie na sucho.
 
Namiot „2 sekundy”
Zalety: szybkie i proste rozbijanie namiotu, dość szybkie składanie
Wady: zajmuje dużo miejsca po złożeniu, składanie wymaga wprawy i przećwiczenia
Te dziwnie wyglądająca namioty to hit ostatnich lat. Genialna konstrukcja podbiła rynek namiotów turystycznych. Rozkładanie namiotu naprawdę trwa sekundy. Składanie też jest szybkie, ale wymaga wprawy i na początku zwykle bywa problematyczne. Lepiej przećwiczyć je przed wyjazdem.
Namiot nadaje się na biwaki krótkie i długie. Ze względu na jego nieporęczność po złożeniu problematyczne będzie zabranie go na wyprawę pieszą (choć da się).