Wybór i użytkowanie śpiwora na lato

Wybór śpiwora na lato może się wydawać prosty. Temperatury nocą są wysokie, więc nie trzeba się zbytnio przejmować termiką śpiwora. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka elementów, by później nie żałować wydanych pieniędzy.

Termika

Śpiwór na lato powinien zapewniać komfort do temperatury około 5ºC. Użytkowanie z czasem obniży jeszcze jego zdolność trzymania ciepła. Jeżeli więc zamierzasz biwakować w sierpniu, gdy noce robią się chłodne, to możesz wybrać śpiwór, który daje komfort nawet przy 0ºC.

Kształt

Najlepiej trzyma ciepło śpiwór „mumia”, choć latem nie ma to aż tak dużego znaczenia. Ważne jest tylko, by śpiwór sięgał pod głowę. Również pod szyja powinna znajdować się podkładka z materiału (zakrywająca szycie między „głową” śpiwora, a „korpusem”)

Zamek

Zwykle znajduje się z boku, choć najlepszy jest zamek pośrodku śpiwora. Taki zamek można rozpiąć rozpychając śpiwór na boki, bez konieczności szukania suwaka. To bywa pomocne w nagłych sytuacjach.

Zamek powinien być podszyty materiałem, by nie uciekało przez niego ciepło.

Do suwaka powinien być doczepiony pasek lub sznurek, który łatwiej chwycić niż typową metalową część. Jeżeli posiada element fluorescencyjny, łatwiej będzie znaleźć suwak po ciemku.

Użytkowanie

  • śpiwora nie składamy! Upychamy go do pokrowca. Składanie powoduje wypychanie wypełnienia ciągle z tych samych miejsc co powoduje powstanie „zimnych dziur” – obszarów pozbawionych wypełnienia, które nie izolują ciepła.

  • śpiwór należy chronić przed wilgocią. Można go np. schować do worka foliowego, a następnie do pokrowca (pokrowiec uchroni worek przez uszkodzeniem)

  • śpiwora nie suszymy na dużym słońcu – promienie UV niszczą włókna które stanowią wypełnienie wielu śpiworów

  • śpiwora nie suszymy przy ogniu. Nawet jeżeli go nie spalimy to może się stopić lub stracić właściwości izolacyjne

Przechowywanie

  • poza transportem, śpiwór powinien być rozwinięty i leżeć swobodnie lub wisieć na wieszaku. Ściskanie powoduje ubijanie wypełnienia śpiwora i pogarsza jego właściwości izolacyjne.

  • nie należy prać śpiwora, chyba, że nie ma wyjścia. Pranie zbija wypełnienie co pogarsza jego właściwości izolacyjne. Jeżeli już musimy wyprać śpiwór zróbmy to ręcznie i najlepiej bez silnej chemii. Lepiej jest wywietrzyć śpiwór.

  • aby uniknąć zabrudzenia śpiwora od środka można zastosować specjalna wkładkę