www.przystan.org.pl

Spływ Lusowa i Lusówka – ojca z synem lub córką

0

Trasa: Wierzycą do Wisły i do zamku krzyżackiego w Gniewie

Rozpoczęcie: czwartek, 15 lipca 2021, godz. 19:00
Zakończenie: niedziela, 18 lipca 2021, ok. godz. 17:30

Doświadczenie: dla początkujących oraz doświadczonych

Cena nie obejmuje: wyżywienia – 110 zł/os.

Opis

Don Vito Corleone

„Mężczyzna, który nie spędza czasu z rodziną, nie jest prawdziwym mężczyzną.”

Tak przynajmniej uważał Don Vito Corleone, czyli książkowy Ojciec Chrzestny. Choć trudno go uważać za autorytet, to jedno trzeba przyznać – dbał o familię.

Gratulujemy Ci tego, że szukasz możliwości spędzenia czasu tylko z Twoim synem lub córką. Wierzymy, że takich ojców potrzeba. Walczymy o takich ojców.

„Cenię waszą determinację w walce o wiarę i wygrane życie małżeńskie, rodzinne.”

Serdecznie zapraszamy Cię na spływ kajakowy ojca z dzieckiem. Gwarantujemy, że będzie to coś więcej niż dobry wypoczynek!

Wyprawa dedykowana jest przede wszystkim dla osób z rejonu Mosiny, Lusowa i Lusówka, ale oczywiście zapisać może się na nią każdy, nawet jeśli mieszka w najdalszym zakątku Polski 😉

Spływ jest imprezą bezalkoholową.

Atrakcje wyprawy

Najważniejszy jest czas jaki spędzisz z synem lub córką. Aby był naprawdę wyjątkowy, mamy dla Was kilka atrakcji:

    • pływanie kajakiem dziką rzeką
    • wspaniała przyroda,
    • noclegi pod namiotami,
    • wieczory przy ognisku z kiełbaskami,
    • chipsy z pokrzyw, robinsonki i inne potrawy survivalowe,
    • zwiedzanie zamku krzyżackiego w Gniewie,
    • rozmowy o wyzwaniach, jakie stoją przed ojcami,
    • wiele gier i konkursów z nagrodami.

„Uważam, że ta wyprawa, kajaki, wspólne gotowanie w kociołku, mocno i na bardzo długo zapadnie w naszej pamięci.”

„Pozytywnie zaskoczyło mnie wszystko.”

Każda z załóg otrzymuje prezent od Przystani i „Książeczki kajakarza” – dzienniki odbytych podróży.

 

Wierzycą do Wisły i do zamku krzyżackiego

Rzeka zapomniana, a przecież to jedna z najpiękniejszych tras Pomorza! Nie tylko ze względu na unikatowe walory przyrodnicze, ale też historyczne. Swoją wędrówkę prowadzi przez malownicze lasy, wzgórza i jeziora Kaszub i Kociewia. To kraina o najbardziej urozmaiconej rzeźbie terenu wśród pojezierzy polskich. Jej krajobraz bywa porównywany do górskiego.

Początkowo Wierzyca jest spokojna. Pozwala poćwiczyć pływanie kajakiem i podziwiać krajobraz. W kolejnych dniach jej szybki nurt poniesie nas przez bystrza, przełomy i meandry. Pojawią się też kamienie, powalone drzewa i progi wodne.

Rzeka jest bardzo zróżnicowana w swoim charakterze. Szlak jest określany jako dość wymagający, miejscami uciążliwy. Bo cóż to za frajda pływać po autostradzie? 😉 Wyzwań i atrakcji nie zabraknie, ale spokojnie – razem damy sobie radę.

Po przebyciu 151 km (nasza trasa będzie sporo krótsza, w końcu to tylko trzy dni) Wierzyca wpada do Wisły w miasteczku Gniew nieopodal majestatycznego i bardzo dobrze zachowanego zamku krzyżackiego, który też zwiedzimy na koniec naszej imprezy.

„Mój syn przepłynął sam 18 kilometrów co przekonało mnie, że muszę mu pozwolić na jeszcze więcej samodzielności.”

Program imprezy

Rozpoczęcie

Naszą przygodę z Wierzycą zaczniemy we wsi Klonówka niedaleko Pelplina. Na miejscu, na prywatnej, ogrodzonej łące można będzie pozostawić samochody.

Prosimy o przyjazd między godziną 17:00 a 18:30. To pozwoli spokojnie rozbić namiot i chwilę odpocząć po podróży. O 19:00 oficjalnie rozpoczniemy naszą imprezę powitalnym ogniskiem. Przedstawimy wtedy kadrę, która będzie Wam służyć w czasie spływu, odbędą się też pierwsze konkursy z cennymi nagrodami – zatem warto być na czas! Nie zabraknie też integracji i oczywiście kiełbasek.

Następnego dnia po śniadaniu przedstawimy dokładnie trasę spływu i rozdzielimy to, bez czego nie mógłby się odbyć – kajaki, kamizelki i wiosła. Przeprowadzimy również instruktaż korzystania z nich, tak aby nasz wyjazd był nie tylko niezapomniany, ale też w pełni bezpieczny. Około południa zwodujemy kajaki i rozpoczniemy naszą przygodę na rzece.

Dzień na spływie

Kolejne dni będziemy rozpoczynać od wspólnego przygotowania śniadania oraz prowiantu na drogę. Po posileniu się mamy czas na pakowanie i zwijanie namiotów. Jedną z cech charakterystycznych naszych spływów jest to, że wszystkie Wasze rzeczy będą transportowane samochodem, więc do kajaka możesz wziąć tylko to, co potrzebujesz – bez obawy o zamoczenie bagażu 🙂 Gdy już wszystko będzie zapakowane, spotkamy się na odprawie. Oprócz krótkiej rozgrzewki przedstawimy Wam trasę na dany dzień. Opowiemy o różnych atrakcjach jakie spotkamy po drodze i oczywiście przeprowadzimy kilka tradycyjnych konkursów z pysznymi nagrodami 🙂

Następnie zwodujemy kajaki i hajda! Pod przewodnictwem doświadczonego instruktora popłyniemy na kolejny biwak. Oczywiście po drodze będziemy się zatrzymywać na zjedzenie naszykowanych rano kanapek.

Po dopłynięciu na miejsce czekać będzie na nas obiad dostarczony przez firmę kateringową. Popołudnia i wieczory urozmaicą nam różne lądowe atrakcje, a wśród nich rozważanie i dyskusja o współczesnej roli ojca.Na stronie pt. Nasze wartości możesz przeczytać więcej o promowanych przez nas postawach.

„Lubię takie rozważania. Zawsze dają mi okazję do przemyśleń.”

Dzień będziemy kończyć ogniskiem z kiełbaskami i innymi spływowymi potrawami, np. robinsonkami lub chipsami z pokrzyw. A może pizzą? Nie wszystko uda się na tak krótkim spływie, ale coś na pewno 🙂

Zakończenie

W Gniewie wraz z wodami Wierzycy wpłyniemy do Wisły i na jej brzegu skończymy nasz spływ nieopodal zamku krzyżackiego. Po obiedzie i zwiedzaniu tej okazałej fortecy autobus zawiezie nas z powrotem do Klonówki. Tam nastąpi oficjalne zakończenie wyprawy. Będzie chwila na refleksje i oczywiście wręczenie Książeczek Kajakarza. Pożegnamy się z rzeką i udamy się z powrotem na zachód do stęsknionych mam i żon.

Uwaga: miejsce noclegu z soboty na niedzielę nie umożliwia wzięcia udziału we mszy. Dla chętnych będzie taka możliwość po zakończeniu spływu – katedra jest kilka minut jazdy od naszego pola biwakowego.

Biwaki i zaplecze sanitarne

Nocować będziemy na polach namiotowych. Staramy się, by miejsca biwakowe przede wszystkim zapewniały spokój, ale również by ich charakter były różnorodny – będą to więc zarówno łąki wynajęte od gospodarzy, jak i profesjonalne pola namiotowe. Na każdym noclegu będzie znajdować się sławojka lub toi-toi (w trakcie płynięcia jego rolę przejmuje saperka). Po pierwszym dniu płynięcia będzie też możliwość skorzystania z prysznica. Poza tym polecamy kąpiel w rzece – to niezapomniana atrakcja, szczególnie dla dzieci. W takim wypadku prosimy o zabranie ze sobą szarego mydła, które nie szkodzi środowisku.

Dodatkowe informacje

Zaliczka

Prosimy o wpłatę zaliczki w wysokości 50 zł od osoby w ciągu 2 tygodni od zapisania się.

Pozostałą kwotę należy wpłacić najpóźniej na tydzień przed rozpoczęciem wyprawy. Dane do przelewu znajdziesz w zakładce kontakt.

Składkę na wyżywienie przywieź ze sobą na wyprawę w gotówce.

Zapisy

Gratulujemy doczytania opisu do końca! Teraz nie pozostało już nic innego, jak przeskoczyć na górę strony i zarezerwować kajak dla siebie oraz swojego dziecka 🙂 jeszcze tylko sprawdź, jakie mamy obecnie zniżki – być może uda Ci się coś zaoszczędzić, zwłaszcza, jeśli masz Kartę Dużej Rodziny.

Ekwipunek

Sprawdź, co należy zabrać na spływ kajakowy. Ze względu na ograniczoną ładowność samochodu i przyczepy obowiązuje limit bagażu w wysokości 15 kg na osobę.

Kontakt

Jeśli masz dodatkowe pytania, jesteśmy do Twojej dyspozycji pod numerem telefonu 503 400 743. Możesz też wysłać do nas e-mail na adres wyprawy@przystan.org.pl .

Organizatorem spływu jest Fundacja Przystań i Walcz, współorganizatorem – Ruch Chrześcijański Mt28.