www.przystan.org.pl

Jak pomagać potrzebującym? 10 genialnych sposobów

Cieszymy się, że chcesz pomagać innym w czasie świąt i na co dzień. Zebraliśmy dla Ciebie 10 sposobów, na które zainspirują cie do pomocy potrzebującym. Wiele z nich nie wymaga dużego wysiłku – wystarczy trochę czasu.

pomagać

Pomagaj robiąc zakupy przez internet

Jeżeli planujesz kupić prezent świąteczny, możesz przy tym zrobić coś dobrego dla innych bez wysiłku. Wystarczy, że dokonasz zakupu przez stronę internetową lub aplikację fani mani. Sklep internetowy przekaże kilka procent wartości zamówienia, wybranej przez Ciebie organizacji społecznej. Co istotne, cena produktu nie będzie przez to wyższa. To sprzedawca rezygnuje z części swojego zysku. W bazie znajduje się już ponad 1600 sklepów i ponad 8000 organizacji.

Prezenty z misją

Mało kto nie lubi słodyczy, a picie kawy czy herbaty dla wielu (np. mojej żony) stanowi codzienny rytuał. Wybór jest ogromny, ale od święta warto spróbować czegoś wyjątkowego. Produkty naturalne, rzemieślnicze, niedostępne w sklepach spożywczych, a do tego większość dochodu z ich sprzedaży idzie na pomoc potrzebującym w krajach trzeciego świata. Gdzie kupić takie delikatesy? W klepach misyjnych lub organizacji humanitarnych. Poza smakołykami, znajdziemy tam też kosmetyki, biżuterię, ubrania i wiele innych.

Lubisz zakupy? zrób je potrzebującym

W pierwszy weekend grudnia w wielu sklepach sieciowych prowadzona jest zbiórka artykułów spożywczych. Po odejściu od kasy z opłaconymi zakupami można przerzucić część z nich do koszyków wolontariuszy. Najbardziej odpowiednie są artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwe w przechowywaniu – cukier, olej, kasze, ryż, makaron, czekolada, ciastka, cukierki, herbata, kawa, itp. Jak znaleźć sklep, który prowadzi taką zbiórkę? Najlepiej zapytaj w kasie robiąc zakupy, sprawdź na stronie caritas lub wyszukaj w Google.

Prezenty? Większą radość daje dawanie!

Najbardziej znaną inicjatywą prezentową jest szlachetna paczka. Jest to też jedna z najmądrzejszych inicjatyw – pomaga się ludziom, którzy chcą wyjść na prostą, ale przeżywają okresowe trudności. Nie wspiera się „patologi” żyjącej latami na socjalu bez chęci do usamodzielnienia się. Możesz przygotować paczkę z rodziną, w pracy lub szkole.

Kupujesz prezent dla dzieci? Czemu nie kupić drobiazgu dla dzieciaków w potrzebie? Możesz na przykład podarować prezent dla kogoś z domu dziecka lud domu samotnej matki. Listę placówek i potrzeb znajdziesz tu. Warto też zapytać w konkretnym domu o potrzeby lub marzenia dzieciaków.

Z prezentu ucieszą się też dzieci leżące przez święta w szpitalach z powodu raka. Jeżeli to porusza Twoje serce, koniecznie sprawdź w internecie akcję. „Podaruj Dzieciom Prezent na Święta”.

Podziel się jedzeniem

Przygotowaliście na Święta tyle jedzenia, że nie daliście rady go przejeść? Możecie zanieść je do jadłodzielni, skąd odbiorą je potrzebujący. Lista jadłodzielni jest tu, ale bardziej aktualne dane znajdziesz w internecie. Jeżeli w Twojej okolicy nie ma jadłodzielni może warto ją stworzyć, albo po prostu zanieś jedzenie tam, gdzie wiesz, że żyje ktoś ubogi.

Podaruj… Wigilię

Wigilijny wieczór przez wielu z nas świętowany jest wyjątkowo. Dla niektórych osób jest to jednak bardzo smutny wieczór. Nie mają szansy na świąteczny posiłek lub nie mają z kim go spożyć. Możesz im pomów dofinansowując jedną z wielu „Wigilii dla ubogich”.

Zjedz w restauracji zamiast w domu

Polska Akcja humanitarna prowadzi akcję „Świąteczny stół Pajacyka” podczas której właściciele lokali gastronomicznych przekazują 10% dziennego obrotu na pomoc potrzebującym dzieciom. Możesz włączyć się w tę pomoc zarówno jako klient jak i restaurator. Sprawdź szczegóły.

Inną genialną akcją jest „Kolacja Marzeń”. Możesz wylicytować na Allegro kolację z gwiazdą np. Małgorzatą Korzuchowską. Poznasz osobiście wyjątkową osobę, a pieniądze z licytacji zostaną wykorzystane na pomoc dzieciom w spełnieniu ich marzeń.

Puste miejsce nie musi być puste

Polacy słynęli z gościnności. Czy nadal możemy się nią szczycić? Możesz zaprosić na Wigilię babcię, która mieszka sama, sąsiada, który nie ma do kogo pójść, a może kolegę z pracy? Tradycją Wigilijną nie powinno być puste miejsce, tylko miejsce dla gościa.

prezent paczka na święta

Pomagaj oglądając telewizję

Osobiście nie mam telewizora, ale w święta włączam z rodziną świąteczny blok reklamowy. Pieniądze z wyświetlanych podczas niego reklam idą w całości na pomoc potrzebującym – zwykle dzieciom. Nie musisz nawet oglądać tych reklam – ważne żeby telewizor był włączony. Świąteczne bloki reklamowe wyświetlane są w Wigilię przed głównymi wydaniami programów informacyjnych (np. Wiadomości TVP).

Pomoże nawet jedno kliknięcie

Mało osób o tym wie, ale wystarczy jedno kliknięcie by komuś pomóc. Jeżeli wejdziesz na stronę pajacyk.pl i klikniesz w brzuszek pajacyka, sponsor przekaże drobną kwotę na wyżywienie ubogich dzieci. Warto ustawić stronę pajacyka jako stronę główną w przeglądarce, by pomagać przy każdego dnia kiedy korzystasz z internetu.

Wiele fundacji ma na swoich stronach reklamy, dzięki którym zarabia na działalność statutową. Przeglądając ich stroni internetowe pomagasz im zbierać środki finansowe. Wystarczy, że klikniesz.

Jeszcze inny sposób na pomoc przez kliknięcie to udostępniania w mediach społecznościowych informacji takich jak ten artykuł lub inne odezwy. Ważne jednak, żeby to był dodatek do Twojej bardziej bezpośredniej pomocy.

Ostatni sposób polega na wyszukaniu organizacji, której działalność jest Ci bliska i zrobieniu przelewu. Po co trzymać pieniądze, które zżera inflacja 😉

Wolontariusze niezbędni!

Żadne działanie społeczne nie jest możliwe bez służby oddanych ludzi, zwłaszcza wolontariuszy. Pracy nigdy nie zabraknie i na pewno się przydasz! Możesz pomagać przy szlachetnych paczkach, wigiliach dla ubogich, zbiórkach żywności i wielu innych inicjatywach. Na pewno znajdziesz coś w swojej okolicy.