www.przystan.org.pl

Bezpieczeństwo na wyprawach

Jedną z kluczowych cech naszych wypraw jest dbałość o bezpieczeństwo. Od początku naszej działalności, czyli od blisko dwudziestu lat, nie zdarzył się ani jeden poważniejszy wypadek. Oczywiście nie licząc pęcherzów, obtarć i „aj, wpłynąłem w krzaki” 😉 Tak wysoki poziom bezpieczeństwa wynika z kilku naszych praktyk.

Wykwalifikowana kadra

Każda nasza wyprawa prowadzona jest przez wykwalifikowaną kadrę, która corocznie odbywa szkolenie poszerzające wiedzę i praktyczne umiejętności. W przypadku spływów kajakowych na wodzie prowadzi doświadczony instruktor, który nie tylko zna rzekę – wie, jak płynie jej nurt, gdzie są przeszkody i trudniejsze momenty – ale również na bieżąco instruuje uczestników, jak sobie z nimi poradzić oraz czuwa w gotowości, by pośpieszyć z pomocą, gdy zajdzie taka potrzeba. W przypadku dużych spływów głównemu instruktorowi towarzyszą także pomocnicy.

Rejsy prowadzone są przez doświadczonego żeglarza, który zna jeziora oraz potrafi dostosować trasę do aktualnych warunków pogodowych. Również każdym z jachtów dowodzi wykwalifikowany sternik, który wie, kiedy oddać ster uczestnikom, a kiedy trzymać go samemu.

coroczne szkolenie dla instruktorów kajakarstwa z pierwszej pomocy jest elementem dbania o bezpieczeństwo na spływach
Coroczne szkolenie dla instruktorów kajakarstwa z technik pływania, prowadzenia spływu i pierwszej pomocy w warunkach ekstremalnych

Pływanie w szyku

Spływy kajakowe zawsze prowadzone są w szyku. Na przodzie znajduje się instruktor, który dowodzi na rzece, za nim płyną najmniej doświadczeni kajakarze, a na samym końcu tak zwana czerwona latarnia, którą jest albo pomocnik instruktora, albo najbardziej doświadczona załoga. Dzięki temu nie ma ryzyka zgubienia kogoś po drodze. Instruktor określa również odległość jaką należy zachować pomiędzy kolejnymi kajakami, dzięki czemu nikt nie płynie sam, co zaś umożliwia wzajemną asekurację. Jest to szczególnie przydatne przy przeszkodach i wyjątkowych, lecz niecodziennych atrakcjach – wywrotkach 😉 Szyk umożliwia również sprawną komunikację, która odbywa się za pomocą kilku prostych znaków przekazywanych przy użyciu wiosła.

Stabilne kajaki

Kajaki, na których pływamy, są bardzo stabilne na wodzie, nie jest więc łatwo je wywrócić. Średnio na wszystkich uczestników danego spływu przypada 1-2 wywrotki, a najłatwiej o nie… w czasie wsiadania do kajaka. Potem już tylko z górki 😉 Kajaki są również niezatapialne, to znaczy, że nawet w czasie wywrotki czy pełnego zalania kajak dalej będzie unosił się na wodzie.

na spływach przystaniowych pływamy w niezatapialnych i stabilnych kajakach
Nasze kajaki są bardzo stabilne na wodze i niemożliwe do zatopienia, nawet gdy są są maksymalnie obciążone lub całkowicie zalane wodą

Pływanie w kamizelkach asekuracyjnych

Na wszystkich naszych wyprawach stosujemy bezwzględny obowiązek pływania w kamizelkach asekuracyjnych. Dotyczy to zarówno uczestników jak i instruktorów. Do dyspozycji mamy kamizelki w różnych rozmiarach – od dziecięcych po XXL, tak, by każdy mógł otrzymać idealnie dopasowaną do siebie. Dla najmłodszych dzieci mamy także kamizelki ratunkowe, które posiadają kołnierz utrzymujący głowę na powierzchni wody.

Ubezpieczenie NNW

Każdy uczestnik naszych wypraw objęty jest wykupionym przez nas ubezpieczeniem następstw nieszczęśliwych wypadków. Jednak statystycznie rzecz biorąc – nigdy się nie przydaje 😉

Czy to dziecko będzie bezpieczne?

Na koniec mamy dla Ciebie mały test 😉 Ten oto mały człowiek prezentuje nie w pełni bezpieczny ubiór na nasz spływ. Jesteś w stanie znaleźć 4 błędy? Odpowiedź pod zdjęciem 🙂

Odpowiedź:

  1. Za duża kamizelka
  2. To kamizelka asekuracyjna (bez kołnierza), a tak małe dziecko powinno mieć ratunkową
  3. Niezapięty pas krokowy
  4. Czerwona czapeczka jest zarezerwowana dla naszych instruktorów, tak by zawsze wyróżniali się oni na rzece
1,5% dla rodzin

Przekaż 1,5% swojego podatku na budowanie silnych rodzin zamiast fiskusowi. Dzięki temu, że wiele osób wspiera niewielkimi kwotami, razem jesteśmy w stanie tworzyć wielkie dzieło!

Jak przekazać 1,5%? przeczytaj w 1 minutę.