Kategoria

Piękno spływu kajakowego

Co przychodzi Ci do głowy, gdy słyszysz słowa „polska rzeka”? Czyżby była to wspaniała, długa, szeroka i nudna jak fiks Wisła? Taka, po której płyniesz, i płyniesz, i po raz setny słyszysz od swojego dziecka jakże wyczekane: „daleko jeszcze?”. Nie, takich rzeczy u nas nie spotkasz. ;) Jeśli chcesz pokazać swojemu dziecku, co to znaczy rzeka przez duże Rz, która zachwyca swym pięknem i zmiennością charakteru, co nie wieje nudą, lecz dostarcza radości, atrakcji i zdrowej adrenaliny, to mamy coś dla Ciebie. :) Zapraszamy Cię na nasze spływy kajakowe dla:

  • ojców z dziećmi;
  • rodzin;
  • mężów.

Wśród naszych spływów znajdziesz wyprawy o różnych charakterach. Pływamy głównie na Pojezierzu Pomorskim, co roku zmieniając główną z rzek. W tym roku większość z nich odbywa się na Wierzycy, ale zagościmy również na Gwdzie (spływ wędkarsko-survivalowy) oraz na Nidzie (spływy na południu).

Wynajem kajaków czy zorganizowany spływ?

Są dwa główne sposoby na to, jak zorganizować spływ, a wybór pomiędzy nimi uwarunkowany jest przede wszystkim tym, czy priorytetem ma być niska cena, czy komfort i bezpieczeństwo. W przypadku korzystania z oferty wypożyczalni kajaków głównym kosztem jest wynajmem sprzętu. Jest to dobra opcja na jednodniowe spływy, jednak w przypadku kilkudniowych, jest dość uciążliwa. Organizując spływy kajakowe na własną rękę, trzeba samemu zatroszczyć się o całą listę rzeczy: zapoznanie się z trasą, odpowiednie dopasowanie odcinków płynięcia, zaplanowanie biwaków, zaopatrzenie się w sprzęt kuchenny i jedzenie oraz transport rzeczy na kolejne pola namiotowe. W przypadku udziału w zorganizowanym spływie wszystkie te rzeczy zapewnia firma go prowadząca. Z uwagi na stałą obecność instruktora kajakarstwa, takie wyprawy odznaczają się również dużo wyższym poziomem bezpieczeństwa. Z tego względu zorganizowany spływ kajakowy jest najlepszym rozwiązaniem dla rodzin dziećmi. Niejednokrotnie dużą zaletą są również dodatkowe atrakcje, w tym animacje dla najmłodszych. Z uwagi na dbałość o bezpieczeństwo, które jest kluczowe w przypadku rodzin z dziećmi, w naszej ofercie znajdą Państwo jedynie zorganizowane wyprawy.

Spływ kajakowy jednodniowy, dwudniowy czy kilkudniowy?

Wszystko zależy od tego, czego oczekuje się od spływu. :)

Spływy kajakowe jednodniowe

Dedykowane są dla osób, które chcą wybrać się na niecodzienną wycieczkę, łącząc w sobie przebywanie na łonie natury ze zdrową aktywnością fizyczną. Doskonale sprawdzą się jako dodatkowa atrakcja w czasie obozów młodzieżowych czy wyjazdów integracyjnych. Kilkugodzinne spływy są również idealne dla początkujących. Są również dobrą okazją na to, by zaznajomić małe dziecko z kajakami i przygotować je na dłuższe wyprawy. Takie wyprawy najczęściej organizuje się na własną rękę, a udział firmy kajakarskiej ogranicza się jedynie do wynajmu kajaków i odbioru z miejsca końcowego.

Spływy kajakowe dwudniowe

Są świetną opcją na rodzinne weekendy. Brak konieczności brania urlopu lub wzięcie jedynie jednego dnia wolnego, w połączeniu z pływaniem kajakiem, ogniskami i spaniem pod namiotem, daje bardzo korzystny balans pomiędzy potrzebnym czasem, a jego wartością w oczach dzieci. Spływy weekendowe to zdecydowanie najlepsza opcja dla rodzin, które chcą spędzać maksymalnie dużo wartościowego i pełnego atrakcji czasu ze swoimi pociechami.

Spływy kilkudniowe

Można określić mianem wakacji w kajaku, w których najważniejszym elementem jest przebywanie na łonie natury. Są „stworzone” właśnie dla tych, którzy przedkładają przyrodę i spokój ponad muzea i luksusy. W przypadku wynajmowania kajaków polecane są dla osób zaawansowanych, jednak zorganizowane są również w pełni dostosowane do początkujących. Spływy tygodniowe są świetną okazją na wzmacnianie rodzinnych więzi, szczególnie z tatą. Mężczyźni mają wrodzoną potrzebę przeżycia dzikiej przygody, co w połączeniu z dziecięcą energią i pragnieniem spędzenia czasu sam na sam z tatą, stanowi idealny duet, by poprzez przygodę pogłębić relację. Nasze spływy kajakowe koncentrują się właśnie na wyprawach ojca z dzieckiem.

W naszej ofercie znajdują się zarówno wyprawy z jednodniowym spływem kajakowym, jak i zorganizowane spływy weekendowe oraz kilkudniowe dla początkujących i zaawansowanych. Odbywają się one przez wakacje oraz w długie weekendy.

Gdzie na kajaki na Pojezierzu Pomorskim

Dobór trasy nie powinien być uwarunkowany tylko i wyłącznie odległością od domu. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, czy szlak ma być dostosowany do początkujących, czy zaawansowanych kajakarzy. Dla rodzin z dziećmi najbardziej odpowiednie są rzeki ze spokojnym nurtem, ale urozmaicone, gdyż gwarantuje to dobry balans pomiędzy zapewnieniem bezpieczeństwa a fajną przygodą. Dobrym pomysłem są łatwe rzeki, takie jak dolna i środkowa Wda i Brda, dolna Gwda, cała Noteć i Piława oraz średnio trudne: górna i środkowa Gwda, górna Wda i Brda, cała Drawa, Dobrzyca, Biała i Czernica. Dla osób zaawansowanych polecamy rzeki bystre lub z dużą ilością przeszkód. Zaliczyć można do nich górne odcinki Słupi, Wieprzy, Radwi i Parsęty.