www.przystan.org.pl

Spływ kajakowy

Piękno spływu kajakowego

Co przychodzi Ci do głowy, gdy słyszysz słowa „polska rzeka”? Czyżby była to wspaniała, długa, szeroka i nudna jak fiks Wisła? Taka, po której płyniesz, i płyniesz, i po raz setny słyszysz od swojego dziecka jakże wyczekane: „daleko jeszcze?”. Nie, takich rzeczy u nas nie spotkasz. ;) Jeśli chcesz pokazać swojemu dziecku, co to znaczy spływ kajakowy przez duże S, co nie wieje nudą, lecz dostarcza radości, atrakcji i zdrowej adrenaliny, to mamy coś dla Ciebie. :) Zapraszamy Cię na nasze wyjazdy!

Oferta zorganizowanych spływów kajakowych

Wśród naszych spływów kajakowych znajdziesz wyjazdy dla: ojców z dziećmi; rodzin; małżeństw; mężczyzn; i dla każdego.

Posiadają one różne charaktery oraz długości: spływy weekendowe 2 dniowe, „przedłużony weekend” (3-4-dniowe) oraz tygodniowe.

Nie wiesz jaki wyjazd wybrać? Przejdź na dół strony, tam znajdziesz praktyczne wskazówki.

Obozy kajakowe dla ojców z dziećmi a wyprawy rodzinne

Spływy dla ojców z dziećmi opierają się na dwóch filarach: czasu sam na sam z dzieckiem i współpracy w załodze: tata-dziecko. Trasa spływu dobierana jest tak, aby nie tylko była ciekawa przyrodniczo, ale również mobilizowała do wzajemnej komunikacji i wspólnego działania. Wybieramy rzeki dzikie, nieuregulowane, z powalonymi drzewami i niewielkimi bystrzami, tak by uczestnicy mogli przeżyć męską przygodę, dzięki której doświadczą piękna i owocności współpracy z własnym dzieckiem. Nie są to jednak szlaki wyczynowe, więc każdy mężczyzna o przeciętnej kondycji, nawet bez wcześniejszego doświadczenia kajakarskiego da radę przepłynąć je pod okiem instruktora.

Konwencja wypraw rodzinnych jest podobna do wyjazdów ojca z dzieckiem. Wyróżnia je jednak łatwiejsza trasa. Jeśli spływy odbywają się na tej samej rzece, w przypadku rodzinnych najtrudniejsze odcinki są omijane, a pozostałe skracane, tak by nawet kobiety o przeciętnej kondycji dały radę je pokonać. Jednak w dalszym ciągu nie są to spływy po „autostradzie”, ale piękne, ciekawe i atrakcyjne szlaki, które czasem stawiają wyzwania.

Spływ kilkudniowy (tygodniowy) a spływ 2-3 dniowy (weekendowy)

Spływy kilkudniowe są bardziej wymagające pod względem kondycji od spływów 2-3 dniowych. Najczęściej, ze względu na naturalny charakter rzek, pierwsza połowa trasy jest bardziej atrakcyjna i urozmaicona, a druga spokojniejsza i pozwalająca na rozkoszowanie się płynięciem oraz dająca przestrzeń na zabawy i wygłupy. Choć wiadomo, każda rzeka jest inna ;) Na spływach tygodniowych jest również więcej czasu na dodatkowe atrakcje (3 panele dyskusyjne zamiast jednego, więcej zabaw oraz przysmaków survivalowych itp.)

Spływy weekendowe najczęściej rozpoczynają się w tym samym miejscu, co tygodniowe, dzięki czemu zachowane jest przepływanie przez najciekawsze odcinki rzeki. Wyjątkiem są trasy, które kończą się w morzu lub Wiśle – dla zachowania atrakcyjności zakończenia, zaczynają się niżej niż tygodniowe, a więc mogą ograniczać się do łatwiejszych odcinków rzeki.

Jaki spływ dla początkujących / doświadczonych kajakarzy?

Jeśli nie masz doświadczenia kajakarskiego albo dotychczas pływałeś jedynie po zalewie lub jednorazowo na bardzo spokojnej rzece, nie bój się wybrać na dowolną wyprawę. W naszej ofercie nie mamy specjalnych spływów dla początkujących osób, gdyż nasze 20-letnie doświadczenie pokazuje, że pod kątem praktycznym o wiele lepiej sprawdza się spływ złożony zarówno z początkujących i doświadczonych kajakarzy niż zorganizowanie mniejszego spływu  jedynie dla osób bez doświadczenia.

Jeśli nie masz doświadczenia w pływaniu kajakiem, prawdopodobniej bardziej naturalnym dla Ciebie będzie zdecydowanie się na spływ weekendowy. Choć – chcemy byś był tego pewien – niezależnie czy wybierzesz spływ 2 dniowy czy kilkudniowy, w dokładnie taki sam sposób wprowadzimy Cię w tajniki pływania kajakiem, nauczymy manewrowania i pokonywania przeszkód. Z naszej strony nie ma więc kompletnie żadnych przeszkód, byś wybrał się od razu na tygodniowy. A jeśli lubisz aktywność fizyczną, przyrodę i wyzwania, to wręcz zachęcamy Cię do tego, by wybrać się od razu na kilkudniowy wyjazd :)

Jeśli jesteś doświadczonym kajakarzem, spływ tygodniowy powinien być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Nie bój się, że będziesz się nudzić – staramy się tak zbalansować trasę, by była maksymalnie ciekawa, a równocześnie bezpieczna dla dzieci.

Jaki spływ kajakowy dla dzieci młodszych / nastolatków?

Standardowo na nasze rodzinne obozy kajakowe przyjmujemy dzieci, które mają rocznikowo co najmniej 7 lat.

Jeśli jednak masz pragnienie udziału z dzieckiem przedszkolnym (4-6 lat), nie jest to całkowicie wykluczone. Gdy Twoje dziecko ma już pozytywne doświadczenia związane z kajakami i jest w stanie obyć się bez dużej ilości zabawek, możesz rozważyć udział w spływie weekendowym. Prosimy jednak byś najpierw skontaktował się z nami mailowo, byśmy mogli podpowiedzieć Ci, która konkretnie wyprawa będzie dla niego najlepsza (w miarę możliwości dążymy do tego, by młodsze dzieci miały towarzystwo rówieśników).  Małych wyjadaczy możemy również zaprosić na spływ tygodniowy, ale wymaga to indywidualnego podejścia.

Dzieci w wieku szkolnym mogą wybrać się na dowolny wyjazd. Nasze doświadczenie pokazuje, że już praktycznie wszystkie 7-latki czerpią wielką radość z wyjazdów z tatą – i to zarówno weekendowych jak i tygodniowych. Waszą decyzją pozostaje więc, czy chcecie dozować sobie emocje i wybrać się najpierw na 2-3 dniowy wyjazd, czy od razu przeżyć większą dawkę przygody na wyprawie kilkudniowej.

Nastolatków zachęcamy przede wszystkim do udziału w spływach tygodniowych. Młodzież mająca 12-18 lat zwykle jest wyjątkowo rządna wrażeń, więc dobrze jest zaspokoić ich potrzebę :) Z drugiej strony – wkraczając w okres dojrzewania, nastolatkowie oczekują traktowania w dorosły sposób, a pięć dni współpracy w kajaku może uczynić dużo w tej materii.

Trasy naszych obozów kajakowych

Wybierając rzeki na nasze spływy kajakowe, kierujemy się trzema cechami:

  • atrakcyjna, dająca zdrową dawkę wyzwań (ale nie wybitna i bardzo uciążliwa);
  • kameralna, bez tłumów na wodzie i polach namiotowych;
  • na tyle czysta, by móc się w niej kąpać.

Z tego względu większość naszych spływów kajakowych odbywa się w województwie pomorskim i zachodniopomorskim. Corocznie zmieniamy swoje trasy, tak by uczestnicy za każdym razem mogli przeżyć coś nowego. Rzeki, po jakich systematycznie pływamy to: Dołga, Drawa, Gwda i Pętla Szczecinecka, Piława, Rega, Słupia, Wda i Wieprza. Ponadto na spływy dla mężczyzn i osób bardziej zaawansowanych wybieramy rzeki będące większym wyzwaniem, takie jak Łupawa, Pokrzywna, Studnica i Wierzyca. W południowej i środkowej Polsce organizujemy zaś spływy po Nidzie, Rawce oraz Widawce.

W sezonie 2024 będziemy organizować spływy kajakowe po Redze, natomiast na południu Polski – na Nidzie

Obie rzeki mają porównywalną trudność.

Spływy kajakowe z noclegiem i wyżywieniem

Wszystkie nasze spływy mają w ofercie noclegi na wynajętych polach namiotowych. Stawiamy na to, by biwaki były spokojne i małouczęszczane – są to głównie łąki wynajęte od gospodarzy oraz kameralne przystanie kajakowe. Na naszych wyjazdach zapewniamy również pełne wyżywienie (produkty na śniadania, drugie śniadania i wieczorne ogniska oraz obiady z kateringu) kupowane ze składki na wyżywienie.

Cena spływów kajakowych

Podawana przez nas cena dotyczy  opłaty za jedną osobę. W ramach niej zapewniamy m.in.

  • komplet sprzętu kajakarskiego (miejsca w dwuosobowym mało wywrotnym i niezatapialnym kajaku polietylenowym, skrętne wiosła, kamizelki asekuracyjne oraz ratunkowe);
  • pełna obsługa wyprawy (opieka instruktora kajakarstwa i jego asystentów, kierowca przewożący bagaże i robiący codziennie zakupy, opieka animatora czasu wolnego dla dzieci i młodzieży);
  • atrakcje wodno-lądowe, w tym zawody, konkursy i zabawy;
  • czas wykładowo-dyskusyjny o relacjach w rodzinie;
  • ubezpieczenie NNW i gwarancję organizatora turystyki.

Zobacz, jak było na naszych poprzednich spływach

Zapraszamy do zobaczenia naszych zdjęć z poprzednich spływów kajakowych!

.

1,5% dla rodzin

Przekaż 1,5% swojego podatku na budowanie silnych rodzin zamiast fiskusowi. Dzięki temu, że wiele osób wspiera niewielkimi kwotami, razem jesteśmy w stanie tworzyć wielkie dzieło!

Jak przekazać 1,5%? przeczytaj w 1 minutę.