www.przystan.org.pl

Spływ Wieprzą

Spływ Wieprzą do morza

Nie lada gratka dla kajakarzy, którzy mają wysokie wymagania co do atrakcyjności rzeki! Spływ po Wieprzy łączy w sobie to, co najlepsze – niebanalną trasę oraz dzikość przyrody z dala od cywilizacji. Płynąc w większości przez leśne tereny, pozwala całkowicie odciąć się od świata, a na samym końcu zaoferować możliwość wpłynięcia kajakiem do Bałtyku. Tak, Wieprza to jedna z nielicznych rzek, która daje możliwość poprowadzenia spływu do morza!

Oferta spływów Wieprzą

W tym roku nie organizujemy spływów na Wieprzy.

Zapraszamy jednak do zapoznania się z ofertą spływów kajakowych organizowanych w podobnym terenie i na równie pięknych (albo nawet i piękniejszych!) rzekach :)

Rzeka Wieprza

Wieprza to nieduża rzeka, płynąca przez województwo pomorskie. i zachodniopomorskie. Swój początek bierze w niedużym Jeziorze Białym w gminie Miastko, by po przepłynięciu około 130 km w kierunku północno-zachodnim trafić do Darłówka, a następnie do Bałtyku.

Wieprza to raj dla dzikich zwierząt. Płynąc w większości przez obszary leśne, prawie zupełnie omija tereny ucywilizowane. Na jej szlaku można spotkać zaledwie kilka obszarów zabudowanych! Również przystani kajakowych jest niewiele, co razem sprawia, że spływ po Wieprzy bardzo często daje możliwość podglądania dzikich zwierząt.

Trudność szlaku kajakowego Wieprzy

Wieprza jest rzeką zróżnicowaną pod względem swojej trudności. W górnym biegu oferuje zdrową dawkę adrenaliny spowodowaną szybkim nurtem, bystrzami i zwalonymi drzewami. Z tego powodu pierwsze odcinki polecane są dla zaawansowanych kajakarzy lub początkujących płynących w asyście doświadczonych. W dalszym biegu rzeka się uspokaja, a ilość przeszkód zmniejsza, dając przestrzeń na pełne rozkoszowanie się błogością spływu. Od połowy swojej trasy staje się więc odpowiednia nawet dla początkujących kajakarzy.

Kajaki na Wieprzy
Spływ Wieprzą

Spływ po Wieprzy – proponowane odcinki

Spływy po Wieprzy najczęściej rozpoczynają się w miejscowości Broczyna na leśnym polu „Mnich”. Jest to także najwyżej położny punkt na rzece, dogodny do wodowania kajaków. Stąd do ujścia rzeki jest do przepłynięcia ok. 95 km. Dla spragnionych jeszcze większych wrażeń można także rozpocząć spływ na dopływie Wieprzy – rzece Pokrzywna, co wydłuża trasę do ok 110 km.

Trasę najczęściej dzieli się na następujące odcinki:

  1. Glewnik – Broczyna (pole Mnich) – 15 km (rzeka Pokrzywna)
  2. Broczyna (pole Mnich) – Kawka – 12 km
  3. Kawka – Kępice (Jezioro Obłęskie) – 10 km
  4. Kawka (Jezioro Obłęskie) – Pomiłowo – 18 km
  5. Pomiłowo – Pieńkówko – 20 km
  6. Pieńkówko – Kowalewice – 16 km
  7. Kowalewice – Darłówko – 18 km

Opis odcinków spływu Wieprzą

1. Spływu Pokrzywną: Glewnik – Broczyna (15 km)

Dogodnym miejscem na rozpoczęcie spływu jest Przystań Kajakowa Glewnik w tejże miejscowości. Znajduje się ona tuż przy moście drogowym nad rzeką Pokrzywna. Początkowo rzeka płynie głównie przez tereny łąkowe, by po kilku kilometrach stopniowo coraz częściej wchodzić w tereny leśne. Na tym etapie w nurcie zaczynają pojawiać się zwalone drzewa oraz bystrza. Poszerzenie się rzeki będzie sygnałem, że zbliża się ona do Wieprzy, która na tym etapie będzie sprawiać wrażenie dopływu Pokrzywnej (choć w rzeczywistości jest odwrotnie). Po połączeniu się rzek nurt zaczyna się przyspieszać i ponownie pojawią się atrakcje – zwalone drzewa i kamienne bystrza. Po około 5 km na prawym brzegu znajdować się będzie leśne pole namiotowe „Mnich” znajdujące się w miejscowości Broczyna. Na polu znajdują się miejsca na ognisko oraz wiaty.

Najważniejsze punkty kilometrażu:

  • 99,3 km – ujście Pokrzywnej do Wieprzy
  • 95,1 km – pole biwakowe „Mnich” znajdujące się po prawej stronie, przed mostem drogowym w Broczynie.
Pierwszy biwak na spływie Wieprzą - pole
Pierwszy biwak na spływie Wieprzą – pole „Mnich” w Broczynie

2. Spływ Wieprzą: Broczyna – Kawka (12 km)

Początkowo rzeka płynie przez lasy liściaste, a następnie iglaste, u stóp których rozpościerają się wrzosy. W nurcie systematycznie pojawiają się zwalone drzewa oraz kamienie. Po około 8 km z lewej strony mijamy ujście Studnicy, która stanowi świetne wyzwanie dla doświadczonych kajakarzy. Kolejno mijamy most w Biesowicach (z charakterystycznymi herbami pruskimi) i most w Kawce, przed którym po prawej stronie znajduje się pole namiotowe z wiatami i miejscami na ognisko oraz leśniczówka łowiecka z gospodarstwem agroturystycznym.

Najważniejsze punkty kilometrażu:

  • 86,9 km – ujście Studnicy z lewej strony (spławna rzeka dla doświadczonych kajakarzy)
  • 84,6 – pole namiotowe w Kawce znajdujące się po prawej stronie, przed mostkiem.
Drugi biwak na spływie Wieprzą - pole w Kawce
Drugi biwak na spływie Wieprzą – pole w Kawce

3. Spływ Wieprzą: Kawka – Kępice (Jezioro Obłęskie) (10 km)

Rzeka płynie bardzo malowniczym terenem – raz otoczona wysokimi brzegami, a kolejny raz płytkimi rozlewiskami  z drzewami zanurzonymi w wodzie. Odcinek jest jednak uciążliwy z powodu trzech przenosek przy elektrowniach. Ostatnia – w Kępicach jest długa (ok 400 m), więc można rozważyć przewiezienie kajaków nad pobliskie pole namiotowe „Sobótka” znajdujące się nad Jeziorem Obłęskim. Drugim wariantem dostania się na powyższe pole jest zwodowanie kajaków za elektrownią, przepłynięcie ok 1,5 km Wierzycą i skręcenie w prawo w Obłeską Stugą (charakter strumyka), którą należy pokonać ponad 1 km, płynąc pod prąd. Na polu namiotowym „Sobótka” znajdującym się po lewej stronie dostępne są łazienki, prysznice oraz jest możliwość wynajęcia pokoju w domku.

Najważniejsze punkty kilometrażu:

  • 83,7 km – elektrownia w Biesowicach, przenoska 50 m prawą stroną
  • 80,6 km – elektrownia wodna Kepka, przenoska 80 m prawa stroną
  • 76,0 km – mostek drewniany i elektrownia w Kępicach, przenoska 400 m prawą stroną.
Trzeci biwak na spływie Wieprzą - pole w Kępicach nad Jeziorem Obłęskim
Trzeci biwak na spływie Wieprzą – pole w Kępicach nad Jeziorem Obłęskim

4. Spływ Wieprzą: Kępice (Jezioro Obłęskie) – Pomiłowo (18 km)

Z pola namiotowego należy udać się Obłeską Strugą do głównego koryta Wieprzy. Szlak prowadzi głównie wśród wysokich brzegów porośniętych lasem iglastym. W Korzybiu znajduje się przystań kajakowa z wiatami i miejscem na ognisko (ale niestety miejsce na rozbicie namiotów znajduje się na przeciwległym brzegu), a zaraz za nim spływalny pochyły jaz (konieczność zachowania szczególnej uwagi!) Po ok. 5 km rzeka dopływa do Pomiłowa, gdzie się rozwidla. Jest to dobre miejsce na rozbicie namiotów.

Najważniejsze punkty kilometrażu:

  • 57,7 km – spływalny pochyły jaz (należy zachować szczególną uwagę), można również przenieść kajaki 20 m lewą stroną
  • 52,6 km – rozwidlenie rzeki (należy wybrać prawą odnogę, gdyż lewa jest mocno zarośnięta).
Czwarty biwak na spływie Wieprzą - pole przy stawach w Pomiłowie
Czwarty biwak na spływie Wieprzą – pole przy stawach w Pomiłowie

5. Spływ Wieprzą: Pomiłowo – Pieńkówko (20 km)

Odcinek rozpoczyna się od pokonania rozwidlenia rzeki która ponownie łączy się za Sławnem. Lewa odnoga prowadzi starym korytem najpierw do elektrowni, a następnie młyna w Sławnie, przy którym znajduje się niebezpieczny metrowy jaz (konieczność przeprawienia pustych kajaków). Za młynem rzeka przyjmuje charakter kanału przepływającego przez miejskie parki. Jednak z uwagi na mocne zarośnięcie początkowego odcinka, odradzamy pływanie tą odnogą. Prawa odnoga stanowi główne koryto Wieprzy, o wiele lepiej nadające się do pływania. W celu wybrania tego szlaku należy prawym brzegiem przenieść kajaki 50 m na tą odnogę. Po ponownym złączeniu się koryt za Sławskiem, Wieprza płynie meandrami wzdłuż brzegów porośniętych łozami i wiklinami. Po drodze znajduje się kilka miejsc dogodnych na nocleg (przy moście w Staniewicach, przy moście w Tyniu oraz w Pieńkowie).

Najważniejsze punkty kilometrażu:

  • 52,6 km – rozwidlenie rzeki (należy wybrać prawą odnogę, gdyż lewa jest mocno zarośnięta), przenoska 50 m na prawą odnogę
  • 38,4 km – most w Staniewicach, przy którym możliwy jest biwak
  • 36,3 km – most w Tynie, przy którym możliwy jest biwak.
Piąty biwak na spływie Wieprzą - pole w Pieńkówku
Piąty biwak na spływie Wieprzą – pole w Pieńkówku

6. Spływ Wieprzą: Pieńkówko – Kowalewice (16 km)

To jeden z najbardziej malowniczych odcinków rzeki. Wieprza najpierw prowadzi zakolami przez tereny leśne, by w końcu przyspieszyć, wpływając w wąwóz o stromych zboczach. Rzeka płynie tutaj wartko, by po kilometrze zwolnić i dalej płynąć spokojnie przez pola i łąki. Przed wsią Kowalewice, przy zakolu rzeki na łące, warto rozbić namioty.

Najważniejsze punkty kilometrażu:

  • 18,0 km – biwak przed Kowalewicami

7. Spływu Wieprzą: Kowalewice – Darłówko (18 km)

Po przepłynięciu króciutkiego odcinka w rzece znajduje się niecodzienny wielki głaz z różowego granitu (8 m średnicy). Dalej rzeka płynie spokojnie, wśród uregulowanych brzegów. Przed Darłowem Wieprza kolejny raz się rozwidla. Należy wybrać prawą odnogę i przenieść kajaki obok jazu. W przypadku chęci wpłynięcia kajakiem do Bałtyku i uzyskaniu zgody z Bosmanatu w Darłowie (tel.: 94 340 68 40), należy płynąć dalej kanałem portowym. Po ok. 3 km napotykamy wyjątkowy most zwodzony, za którym znajdują się główki portu. Spływ Wieprzą można zakończyć z dowolnej strony na plaży w Darłówku.

Najważniejsze punkty kilometrażu:

  • 18,1 km – olbrzymi głaz z granitu (8 m obwodu) w nurcie rzeki
  • 3,5 km – rozwidlenie rzeki, jaz i przenoska na prawą odnogę
  • 1,3 km – ujście rzeki Grabowej z lewej strony
  • 0,3 km – most zwodzony w Darłówku
  • 0,0 km – ujście Wieprzy do Bałtyku między falochronami.
Zakończenie spływu w porcie w Darłówku
Zakończenie spływu – port w Darłówku

Przystanie kajakowe i biwaki na szlaku Wieprzy

Wybierając się na spływ po Wieprzy należy liczyć się z tym, że na jej szlaku zorganizowane pola namiotowe są rzadkością. Czy to dobrze, czy źle? Wszystko zależy od punktu widzenia. Z powodu braku rozwiniętej infrastruktury kajakarskiej, wiele osób decyduje się na nocleg „na dziko” pod namiotem na łąkach lub obrzeżach lasów, co jeszcze potęguje niesamowity klimat obcowania z przyrodą.