Buty na spływ – w czym siedzieć w kajaku?

Buty do kajaka są jedną z tych rzeczy, o których łatwo jest zapomnieć w czasie przygotowywania się do wyprawy. W końcu każdy buty ma, więc co to za problem zabrać je ze sobą. Tylko, jakie buty będą najlepsze na spływ kajakowy? By ułatwić życie początkowym kajakarzom, przedstawiamy kilka popularnych pomysłów wraz z naszą sugestią odnośnie tego, które z nich są naprawdę odpowiednie i bezpieczne.

Nie są o porady dla profesjonalnych kajakarzy, ale osób, które po prostu mają ochotę na rekreacyjny spływ 😉

Kalosze – nie!

Kalosze, pomimo tego, że stworzone do kontaktu z wodą, nie nadają się do kajaka. Gdy nabiorą wody robią się ciężkie i uniemożliwiają pływanie. To zaś może spowodować utonięcie!

Sprawdzą się natomiast na biwaku podczas deszczu lub gdy jest rosa.

Japonki – niezbyt

Japonki, choć nie nasiąkają wodą, to jednak nie są zbyt wygodne. Ponadto spaść z nogi przy wywrotce, a później odpłynąć. Płynięcie bez butów nie należy jednak do przyjemności, ani nie jest bezpieczne w sytuacjach, kiedy zaistnieje potrzeba wyjścia z kajaka. Z tego powodu raczej nie polecamy ich jako buty na spływ.

Crocsy – w miarę ok

Jeśli nie mamy nic bardziej odpowiedniego, to crocsy będą ok do płynięcia kajakiem. Nie nasiąkają wodą i szybko schną. W miarę dobrze trzymają się nogi, choć istnieje ryzyko, że spadną z nogi np. gdy wejdziemy w muliste dno. Nadają się do pływania w ciepłe dni.

Starsze sandały – dobre

Sandały dobrze nadają się do kajaka, gdyż stabilnie trzymają się nogi, również w kontakcie z mułem zalegającym na dnie rzeki. Minusem sandałów jest to, że nasiąkają wodą, co niestety je niszczy. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zabranie na spływ takiej pary, która „swoje już przeżyła” i nie będzie jej szkoda, gdy jeszcze mocniej zniszczy się pod wpływem kontaktu z wodą.

Buty do sportów wodnych – bardzo dobre

Bardzo dobrze trzymają się nogi, mają antypoślizgową podeszwę i nawet mokre trzymają ciepło, są więc bardzo dobre, jako buty na spływ. Ich drobną wadą jest to, że trzeba je dość długo suszyć, a neopren z którego są wykonane, łatwo zniszczyć.