Spływ kajakowy z dzieckiem – odpowiadamy na najczęstsze pytania

Spływy kajakowe stają się coraz bardziej popularne. I nic dziwnego – bo to wspaniała przygoda połączona ze zdrowym wysiłkiem! Czy można jednak wybrać się na nie razem ze swoją pociechą? Pewnie, że tak! Na podstawie prawie 20-letniego doświadczenia w organizacji takich wypraw, podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by spływ kajakowy z dzieckiem był niezapomnianym czasem dla całej rodziny.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Od jakiego wielu można zabrać dziecko na kajaki i jak mądrze dostosować długość trasy?
 • Co zrobić i na co zwrócić uwagę, by na spływie było bezpiecznie?
 • W co ubrać dziecko na spływ?
 • Co zabrać do kajaka?
 • O czym jeszcze należy pamiętać, gdy planuje się spływ kajakowy z dzieckiem?

Od jakiego wieku można zabrać dziecko na kajaki?

Wszystko zależy od tego, jaka jest Wasza ambicja. Jeśli chcecie miło spędzić dzień, a przy okazji wsiąść na chwilę do kajaka, to można zrobić to nawet z maluchem. Jeśli jednak marzysz o intensywnej wyprawie – to musisz poczekać, aż Twoje dziecko troszkę podrośnie.

Kajaki z maluchem

Już 2-3 latka można zacząć zaznajamiać z kajakiem. Wchodzą tu jednak w grę tylko krótkie odcinki płynięcia, poprzedzielane wieloma wyjściami na brzeg. Dobrze sprawdza się pływanie po jeziorze lub po leniwej rzece, którą bez problemu można wrócić do miejsca startu, płynąc pod prąd. Jest to o tyle ważne, że na rzekach przystanie kajakowe występują stosunkowo rzadko, więc sporym problemem może być zakończenie spływu po 30 minutach. Planując rodzinny wyjazd dobrze jest założyć, że spływ kajakowy z dzieckiem będzie tylko dodatkiem do całodziennego bycia na świeżym powietrzu, a nie celem samym w sobie.

Kajaki z przedszkolakiem

Przedszkolaki są już bardziej zafascynowane przyrodą i zdolne do dłuższego siedzenia w jednym miejscu. Z powodzeniem można zabrać je na jednodniowy spływ kajakowy, w czasie którego płynięcie zajmie Wam kilka godzin. Jeśli nie jest to Wasza pierwsza takiego typu wyprawa, to możesz stopniowo zwiększać jej długość, zaczynając od spływów 2-dniowych i następnie jeszcze dłuższych.

Kajaki z uczniem

Jeśli rozważasz spływ kajakowy z dzieckiem w wieku szkolnym to bez problemu możesz się wybrać nawet na kilkudniową wyprawę. Nawet 7-latek powinien być szalenie zafascynowany taką przygodą.

Właśnie do takiej grupy kierujemy nasze spływy kajakowe dla ojców z dziećmi bądź całych rodzin. Oczywiście trochę młodsze pociechy również mogą jechać, ale rodzice powinni być świadomi sporego ryzyka, że taka kilkudniowa wyprawa będzie dla nich za dużym wyzwaniem.

Co zrobić, by na spływie było bezpiecznie?

Obok wątpliwości, czy dziecko da radę wysiedzieć w kajaku, kwestia bezpieczeństwa jest drugą najczęstszą przyczyną rodzicielskich dylematów, czy można zabrać je na spływ. Chcemy jednak Was uspokoić! Jeśli zwrócicie uwagę na kilka aspektów to Wasza przygoda będzie niosła o wiele mniejsze ryzyko niebezpieczeństwa niż sama podróż na spływ Waszym samochodem 😉 Wiem, że najwięcej strachu przysparza wizja wywrotki, ale naprawdę nie jest ona niebezpieczna jeśli tylko przestrzega się kilku zasad.

Najważniejsza zasada – kamizelki asekuracyjne

Żaden spływ nie powinien się odbywać bez założonych kamizelek asekuracyjnych. Po pierwsze kamizelki powinny być dopasowane do wagi danej osoby (każdy kapok posiada zakres wagi człowieka, dla którego zapewnia odpowiednią wyporność). Po drugie powinny być również dopasowane pod względem postury osoby. Do tego celu służą paski regulujące obwód w talii oraz przyleganie do ramion. Kamizelka powinna być ubrana w taki sposób, aby wszędzie, w tym również na ramionach, ściśle przylegała do ciała, jednak nie utrudniała oddychania. Warto zwrócić uwagę na to, czy dana firma kajakarska oferuje również kamizelki ratunkowe (z kołnierzem podtrzymującym głowę), gdyż tylko one zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo dla małego dziecka.

Na naszych spływach zasadą jest, by każda osoba – niezależnie czy jest dzieckiem, dorosłym czy instruktorem – w czasie całego spływu miała założoną kamizelkę. Nawet jeśli masz kartę pływacką, to dla dobra swoich dzieci, załóż kapok nie tylko im, ale także sobie. Dzięki temu nie będziesz pobudzać młodszego pokolenia do pragnienia oswobodzenia się z tego, co ma zapewnić im bezpieczeństwo.

Kask – co z nim?

Niektóre osoby zastanawiają się również, czy na kajak potrzebny jest kask. Jeśli nie planujesz spływać dzikimi górskimi rzekami, to kompletnie nie ma takiej potrzeby.

Buty

Bardzo ważną rzeczą, która zapewnia bezpieczeństwo są buty – najlepiej stare sandały lub takie do sportów wodnych (pod żadnym pozorem nie mogą to być kalosze. Czemu? Przeczytaj nasz artykuł o najpopularniejszych pomysłach na buty do kajaka – zarówno tych mądrych, jak i kiepskich.

Do wody nie powinno się wchodzić bez obuwia, gdyż grozi to skaleczeniem o wystające patyki, kawałki szkła i inne nieprzyjemne niespodzianki. Również podczas wychodzenia na porośnięty krzakami brzeg, buty są niezbędne. W tych sytuacjach trzeba zwracać szczególną uwagę na barszcz sosnowskiego, pokrzywy i gniazda os.

Stabilne kajaki

Przy wyborze firmy wypożyczającej kajaki warto zapytać, czy oferowany przez nich sprzęt jest stabilny na wodzie i polecany dla rodzin z dziećmi. Kajaki, które mają szersze dno są mniej wywrotne, a przez to bardziej polecane na wyprawy nawet dla początkujących kajakarzy. Modele węższe, z zaokrąglonych dnem są bardziej wywrotne.

Na rodzinne spływy najlepsze są kajaki dwuosobowe. Niektóre modele posiadają możliwość zamontowania trzeciego siedziska dla małego (maksymalnie kilkuletniego) dziecka. W kajakach dwuosobowych zawsze powinien płynąć rodzic z dzieckiem, a nie dwójka dzieci sama. Wyjątkiem są nastolatkowie, gdyż bez problemu dają radę sami ogarnąć pływanie kajakiem.

Instruktaż z używania sprzętu

Jeśli wybierasz się na spływ po raz pierwszy w życiu to koniecznie przy rezerwowaniu kajaków zapytaj, czy zostaniesz przeszkolony z używania sprzętu. Jeśli firma nie ma w zwyczaju prowadzenia choć krótkiego instruktażu, to lepiej poszukać innej – takiej, która bardziej profesjonalnie podchodzi do kwestii bezpieczeństwa.

Spływ z instruktorem – najlepsza opcja

Oczywiście najbardziej bezpiecznym jest udział w zorganizowanym odgórnie spływie dla rodzin z dziećmi. Na takich wyprawach obecny jest instruktor, który non stop czuwa nad Waszym bezpieczeństwem i na bieżąco daje wskazówki, jak płynąć, by było to jeszcze przyjemniejsze. Jest to też świetna okazja do poznania innych rodzin pasjonujących się wodnym światem 🙂

Jeśli tylko możesz, nie płyń sam

Nie chcesz brać udziału w zorganizowanej wyprawie? Możesz na własną rękę wybrać się na spływ z dzieckiem. Pamiętaj jednak o jednej zasadzie: nigdy nie miej pod swoją opieką większej ilości dzieci, niż taka, której rzeczywiście jesteś w stanie zapewnić bezpieczeństwo w czasie wywrotki. Co przez to rozumiem? W przypadku wywrotki jeden rodzic jest w stanie pomóc jednemu dziecku naraz. No niestety nie rozdwoi się. Z tego powodu najlepiej jest jeśli w kajaku siedzi rodzic z tylko jedną pociechą. Jeśli jednak rodzic chce płynąć z dwójką dzieci w jednym kajaku to w bliskim sąsiedztwie powinien płynąć inny rodzic, który w razie potrzeby będzie w stanie mu pomóc. Stąd najlepszym rozwiązaniem jest wybranie się na rodzinny spływ z zaprzyjaźnionymi rodzinami 🙂

W co ubrać dziecko na spływ?

Spływ kajakowy z dzieckiem to nie lada wyzwanie dla mam, gdyż to najczęściej na nich spoczywa odpowiedzialność za odpowiednie ubrania i spakowanie dzieciaków. Najlepiej sprawdza się tutaj ubranie na cebulkę.

 • Czapka z daszkiem lub dobrze się trzymający kapelusz na głowę – bez tego ani rusz! Słońce potrafi mocno spiec, a na odsłoniętej rzece od niego się nie ucieknę. Nikt jednak nie chce doświadczyć udaru;
 • Okulary przeciwsłoneczne – nie są konieczne, ale mogą być bardzo przydatne dla własnego komfortu;
 • Strój kąpielowy – warto go założyć zamiast bielizny i po zakończeniu spływu pozwolić dziecku wskoczyć do wody;
 • Bluzka z krótkim rękawem i krótkie spodenki jeśli jest ciepło – koniecznie takie, których nie szkoda i które jak najszybciej schną;
 • Długie spodnie i bluzkę z długim rękawem, bądź nawet bluzę jeśli jest chłodniej – też szybkoschnące;
 • Jeśli ma być zimno, to można zainwestować w pianki neoprotenowe do sportów wodnych. Jednak w lecie, przy 30 stopniach nie są one kompletnie potrzebne;
 • Stare sandały bądź buty do sportów wodnych.

Co zabrać do kajaka?

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że kajak to nie bagażnik samochodu – nie wszystko do niego wejdzie. Jest jednak trochę rzeczy, które w kajaku znaleźć się muszą.

 • Naładowany i zabezpieczony przed wodą telefon – na wypadek, gdyby było trzeba zadzwonić po pomoc;
 • Apteczkę, a w w niej najpotrzebniejsze rzeczy (np. plastry, coś na oparzenia, środki na alergię w przypadku płynięcia z alergikiem);
 • Jedzenie – zarówno coś treściwego (np. kanapki, naleśniki na zimno), jak i przekąski, które umilą dzieciakom płynięcie (słodycze, bakalie, owoce). Nie zabieraj do kajaka nic, co wymaga odgrzania, ale takie rzeczy zostaw na kolację przy ognisku;
 • Komplet ubrań na zmianę dla każdego – bielizna, spodenki, koszulka;
 • Kurtka przeciwdeszczowa lub peleryna – dobrze jest ją mieć zawsze, niezależnie od prognozy, nawet jeśli jest ciepło. Gdy dziecko zacznie narzekać, że mu zimno, to można okryć go kurtką;
 • Krem z filtrem UV (co najmniej 30) – nad woda zawsze opala bardziej, nawet jeśli słońce jest schowane za chmurami;
 • Coś odstraszającego komary – nad wodą, a szczególnie przed burzą, komary tną nawet w dzień;
 • Papier toaletowy i saperkę na wypadek pilnej potrzeby wyjścia do leśnej toalety;
 • Mapa kajakarska danej rzeki, jeśli nie płyniemy zorganizowaną grupą;
 • Worek wodoszczelny do przechowywania tych rzeczy – oczywiście najlepiej taki żeglarski, ale jeśli nie planujecie systematycznych wypadów na spływ kajakowy, to z powodzeniem wystarczą rzeczy zapakowane w woreczki jednorazowe lub strunowe, włożone dodatkowo w jedną czy dwie zawiązane reklamówki albo worki na śmieci;

O czym jeszcze należy pamiętać, gdy planuje się spływ kajakowy z dzieckiem

Jeszcze kilka końcowych rad chcemy Ci napisać 😉

Mierz siły na zamiary

Jest to szczególnie istotne jeśli mama ma płynąć w jednym kajaku razem z dzieckiem. Nie ma co liczyć na to, że małe dziecko będzie w stanie efektywnie wiosłować, więc „napędem” kajaka będzie tylko mama. W przypadku wysportowanych kobiet nie stanowi to problemu. Jeśli jednak mama nie jest przywykła do wysiłku, to może być to dla niej pewne wyzwanie. Jest to szczególnie istotne przy przepływaniu przez jeziora, bo na nich nie można liczyć na prąd wody, który poniesie kajak.

Spływu nie skończysz tam, gdzie chcesz, ale tam, gdzie można

Rzeki nie działają tak, jak ulice, na których zawsze w niedalekiej odległości znajdzie się jakiś parking, zatoczka czy droga dojazdowa. Są bardziej jak autostrady, gdzie takie miejsca są ściśle wyznaczone. Co przez to rozumiem? Brzeg rzeki nie zawsze jest dostosowany do tego, by wysiąść z kajaka, bo może mieć strome zbocze lub być porośnięte pokrzywami czy tarniną. A nawet jeśli znajdzie się dogodne miejsce do wyjścia na brzeg, nie oznacza to, że do takiego miejsca dochodzi jakakolwiek, choćby polna droga, którą można by po Was przyjechać. Z tego powodu planując spływ kajakowy z dzieckiem należy szczególnie mocno zwrócić uwagę na to, gdzie znajdują się przystanie kajakowe.

Oczekiwanie na transport

Jeszcze jedna rzecz może być nieoczywista dla wielu początkujących kajakarzy. Bardzo często firmy wypożyczające sprzęt, odbierając kajaki zawożą jedynie po jednej osobie z rodziny do miejsca początku spływu. Są to kierowcy, którzy następnie już swoimi własnymi samochodami wracają po resztę rodziny. W praktyce oznacza to więc sporo czekania dla pozostałych członków, a to może być mocno męczące dla dzieci. W końcu kto lubi na coś czekać? Polecamy więc, by przy wyborze firmy wypożyczającej kajaki zorientować się czy oferują powrót całej rodziny, czy tylko kierowców. Najwygodniejsza jest opcja pierwsza i ją też praktykujemy na wszystkich zorganizowanych przez nas wyprawach, ale druga również jest ok. W jej przypadku polecamy jednak, by zaopatrzyć się w rękaw pełen pomysłów, by umilić dzieciakom czas oczekiwania na ukochanego rodzica 😉

Jesteś zachęcony, by wybrać się na spływ kajakowy z dzieckiem? Polecamy nasze wyprawy, które przygotowaliśmy właśnie z myślą o ojcach z dziećmi oraz całych rodzinach 🙂

Zachęcamy również do przeczytania: