Spływ kajakowy z dzieckiem – odpowiadamy na najczęstsze pytania

Spływy kajakowe stają się coraz bardziej popularne. I nic dziwnego – bo to wspaniała przygoda połączona ze zdrowym wysiłkiem! Czy można jednak wybrać się na nie razem ze swoją pociechą? Pewnie, że tak! Na podstawie prawie 20-letniego doświadczenia w organizacji takich wypraw jako Przystań, podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by spływ z dzieckiem był niezapomnianym czasem dla całej rodziny.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Od jakiego wielu można zabrać dziecko na kajaki i jak mądrze dostosować długość trasy?
 • Jaką rzekę wybrać na rodzinny spływ?
 • Co należy wziąć pod uwagę, planując spływ?
 • Co zrobić i na co zwrócić uwagę, by na spływie było bezpiecznie?
 • W co ubrać dziecko na spływ?
 • Co zabrać do kajaka?

Kajaki z dziećmi – kiedy można zacząć?

Wszystko zależy od tego, jaka jest Wasza ambicja. Jeśli chcecie miło spędzić rodzinny weekend, a przy okazji wsiąść na chwilę do kajaka, to można zrobić to nawet z 2-latkiem. Jeśli jednak marzysz o intensywnej wyprawie – to musisz poczekać, aż Twoje dziecko troszkę podrośnie.

Spływ z niemowlakiem lub roczniakiem

Wiele rodziców lubiących kajaki, chce jak najwcześniej wybrać się na spływ z dzieckiem, więc w momencie, gdy maluch zaczyna samodzielnie siedzieć, zastanawiają się, czy to już dobry moment. Niestety z powodu bezpieczeństwa, spływ z niemowlakiem nie jest dobrym pomysłem. Choć mały szkrab jest łatwiejszy do okiełznania niż żywiołowy 4-latek, jednak w przypadku tak małych dzieci jest kilka szczególnych kwestii, które należy brać pod uwagę.

Kajaki z niemowlakiem są niebezpieczne ze względu na:

 • Trudność w dopasowaniu kamizelki ratunkowej – Nie każda wypożyczalnia kajaków posiada w swojej ofercie kamizelki ratunkowe dla niemowlaków, a ubranie zbyt dużej może powodować wysunięcie się z niej dziecka lub nachodzenie na głowę, co w przypadku wywrotki jest bardzo niebezpieczne.
 • Trudność w zaakceptowaniu przez niemowlaka kamizelki ratunkowej – Duży kołnierz w porównaniu do stosunkowo małej głowy oraz gruby materiał z pianką wypornościową otaczającą cały tułów nie jest najwygodniejszą rzeczą dla malucha, więc łatwo jest o jego płacz. W takiej sytuacji kuszącym jest, by dla spokoju zdjąć dziecku kamizelkę. Jednak w przypadku wywrotki strach myśleć, co się wtedy stanie. Nigdy dziecko nie może pływać bez kamizelki!
 • Niewiedza rodziców o tym, czy ich niemowlak jest uczulony na użądlenia – to rzadki przypadek, ale jednak nie wiadomo czy nie dotyczy Twojego dziecka. Jeśli Twoje dziecko jest mocno uczulone na ugryzienia owadów, to lepiej, żebyś dowiedział się o tym na lądzie niż na wodzie, gdyż będąc w kajaku, trudno jest o podanie odpowiednich leków.
 • Motanie dziecka w chuście lub nosidle jest szalenie niebezpieczne w czasie spływu! – W przypadku wywrotki głowa rodzica jest nad wodą, a dziecko jest całe pod powierzchnią…

Jednym słowem: przyjaźń niemowlaka i kajaka powinna ograniczać się do zabaw na brzegu 😉

Niemowlak bawi się kajakiem na brzegu

Kajaki z przedszkolakiem

2-latka można już zacząć zaznajamiać z kajakiem, gdyż o wiele łatwiej jest zapewnić mu bezpieczeństwo. Wchodzą tu jednak w grę tylko krótkie odcinki płynięcia, poprzedzielane wieloma wyjściami na brzeg, gdyż maluchy szybko się nudzą. Najlepszym pomysłem na pierwszy spływ z dzieckiem jest zorganizowanie weekendowego wyjazdu nad jezioro. W takim przypadku będzie on dodatkiem do kąpieli, spacerów i jazdy na rowerze, a nie celem samym w sobie. Warto przy tym zadbać o szereg drobnych atrakcji dla dzieci, takich jak np. duże bańki mydlane, zabawy terenowe, spacery edukacyjne czy wspólne ogniska.

W przypadku pływania po rzece należy pamiętać, że przystanie kajakowe rzadko występują w odległości mniejszej niż 1 h płynięcia, więc trzeba dołożyć starań, by dobrać trasę tak, by była jak największa ich częstotliwość. Innym sposobem jest wybranie leniwej rzeki, na której bez większego wysiłku można wrócić, płynąc pod prąd.

Porady na pierwsze kajaki z dzieckiem 2-4 letnim:

 • Zaznajom dziecko ze sprzętem kajakarskim już na lądzie tak, by czuło się w nim komfortowo i bezpiecznie. Co mam na myśli i jak to zrobić? Pisaliśmy o tym w artykule Jak przygotować małe dziecko na spływ.
 • Na pierwszy spływ z dziećmi wybierz krótką trasę, ok 1 h płynięcia. Jeśli po tym czasie maluchom dalej będzie się podobać, a warunki na to pozwalają, to możesz ją wydłużyć.
 • Przygotuj zabawy, które urozmaicą spływ.

Gdy macie już za sobą pierwszy wyjazd, to z powodzeniem możecie zabrać przedszkolaka na jednodniowy spływ, gdzie płynięcie zajmie Wam kilka godzin. Następnie możecie stopniowo zwiększać długość, zaczynając od spływów 2-dniowych i następnie jeszcze dłuższych.

Spływ kajakowy z dzieckiem 3-letnim

Kajaki z dzieckiem w wieku szkolnym

Jeśli rozważasz wyjazd na kajaki z dziećmi w wieku szkolnym, to bez problemu możecie się wybrać nawet na kilkudniową wyprawę. Jest to świetna alternatywa na wakacje w Polsce, gdyż w przeciwieństwie do kilkugodzinnego zwiedzania, nie powoduje ataków marudzenia spowodowanych dziecięcą nudą. Jak pokazuje nasze doświadczenie, nawet 7-latek bez wcześniejszego zaznajomienia z kajakiem, powinien być szalenie zafascynowany taką przygodą.

Co zrobić by dziecku spodobał się spływ:

 • Nie wybieraj najłatwiejszej rzeki, ale wybierz atrakcyjną trasę dopasowaną do Twoich umiejętności – pływanie na łatwej rzece, szczególnie w przypadku starszych dzieci, jest zwyczajnie nudne. Więcej o temacie doboru trasy na kajaki z dziećmi piszemy poniżej.
 • Zabierz na spływ rówieśników – nic lepiej nie działa na dzieci jak towarzystwo kolegów. Można razem się ścigać, pochlapać, a na miejscu biwaku pobawić na całego. Tak rodzą się fajne wspomnienia!
 • Dla nastolatków pływających pod okiem doświadczonych kajakarzy weź kajaki jednoosobowe – Przychodzi taki wiek, kiedy dziecko zaczyna mieć potrzebę niezależności i sprawdzania swoich możliwości, a pływanie w jedynkach idealnie wpisuje się w te potrzeby. Nie puszczaj jednak nigdy nastolatków na spływ bez opieki doświadczonych dorosłych!

Z uwagi na gotowość do wyjazdów kilkudniowych, nasze spływy kierujemy właśnie do dzieciaków w wieku szkolnych, w tym również nastolatków. Oczywiście nie chcemy zniechęcać rodziców młodszych pociech do tego typu aktywności, ale zachęcamy, by nie rzucać dzieci na zbyt głęboką wodę, ale najpierw przyzwyczaić do kajaka na krótszych wyjazdach.

Kajaki rozłożone nad jeziorem, skąpane w świetle zachodzącego słońca.

Gdzie pojechać na kajaki z dziećmi?

Najważniejsze jest, by rzeka była bezpieczna. Co to jednak znaczy? Przede wszystkim trasa musi być dopasowana do Twoich umiejętności. Przysłowie mówi, że utopić się można nawet w łyżce zupy, więc głębokość wody nie ma największego znaczenia dla poziomu bezpieczeństwa danej rzeki. Dla Ciebie rzeka o głębokości 1 m sięga do pępka, ale dla 7-latka wyżej niż szyja.

Co należy wziąć pod uwagę, oceniając trudność rzeki:

 • Nurt rzeki – odcinki z bystrzami są bardziej niebezpieczne, bo trudniej jest zapanować nad kajakiem;
 • Progi wodne – to małe wodospady, które w większości przypadków należy ominąć brzegiem. Gdy nie zauważy się progu i wpłynie na niego, to staje się to bardzo niebezpieczne;
 • Ilość zwałek – duża ilość powalonych drzew, leżących w korycie rzeki bardzo znacząco zwiększa możliwość wywrotki, szczególnie gdy nie ma się doświadczenia w ich pokonywaniu;
 • Gałęzie wiszące nad rzeką – brzegi obficie porośnięte łozinami generują ryzyko zaczepienia się o nie włosami lub źle ubraną kamizelką (dlatego ważny jest instruktaż używania sprzętu!)
 • Głębokość rzeki – łatwiej jest opanować sytuację po wywrotce, gdy można stanąć na dnie rzeki, niż gdy nie jest to możliwe.

Pierwszym pytaniem, na jakie musisz sobie odpowiedzieć, planując trasę spływu, jest: czy umiesz zachować się odpowiednio w takich sytuacjach? Jeśli tak, to droga wolna – masz ogromną ilość rzek do wyboru, dzięki czemu wyjazd na pewno nie będzie monotonny. Jeśli natomiast nie masz doświadczenia z takimi atrakcjami, a wybierasz się na spływ bez asysty doświadczonych osób, to wybierz odcinki rzek, na których jest ich jak najmniej. Idealny balans pomiędzy bezpieczeństwem a atrakcyjnością trasy zapewnia jednak udział w zorganizowanych spływach, gdzie non stop czuwać będzie nad Wami instruktor. On też nauczy Was technik pokonywania przeszkód 🙂

Drugim krokiem jest zaznajomienie się z ogólnym charakterem poszczególnych polskich rzek. Prawdziwym zagłębiem jest północ Polski i to tu znajduje się najwięcej rzek odpowiednich na kajaki z dzieckiem. W artykule Top 10 rzek na Pomorzu na spływ rodzinny, opisaliśmy te, które szczególnie polecamy na krótkie, jak i tygodniowe wyjazdy – Brdę, Dobrzycę, Drawę, Gwdę, Pętlę Szczecinecką, Piławę, Słupię, Wdę, Wieprzę i Wierzycę. Niestety nie podamy Ci jednej trasy odpowiedniej dla każdego, bo takiej nie ma. Sam musisz ocenić, która będzie najlepsza dla Was 🙂

Gdy zdecydujecie się na konkretną rzekę, kolejnym krokiem jest szczegółowe poznanie jej trasy, z uwzględnieniem miejsc trudnych. W tym celu dobrze jest wpisać w wyszukiwarkę internetową „kilometraż nazwa rzeki” np. „kilometraż Nida” i w wynikach wyszukiwania powinny pojawić się strony podające dość szczegółowy opis przeszkód znajdujących się na rzece, takimi jak: progi, bystrza, jazy, przenoski wraz z charakterystycznymi obiektami ( mosty, pola biwakowe itp.), które ułatwiają orientację w terenie. To, że w kilometrażu nie będzie uwzględnionych powalonych drzew albo będzie ich niewielka ilość, nie oznacza, że w korycie ich nie ma. Po prostu najczęściej nie wpisuje się ich w szczegółowy opis rzeki, gdyż sytuacja zmienia się z roku na rok, a nawet wielokrotnie w danym sezonie. Również wahania poziomu wody wpływają znacząco na to, czy dane drzewo w danym momencie jest realną przeszkodą, czy bez problemu można przepłynąć nad lub pod nim.

Takie rozeznanie w terenie powinno się przeprowadzić nie tylko przy planowaniu wyjazdu na kajaki z dziećmi, ale każdego spływu, niezależnie od tego, kto będzie brał w nim udział.

Planując trasę na kajaki z dziećmi, weź pod uwagę:

 • Tempo płynięcia – na dość łatwej rzece, przy spokojnym wiosłowaniu płynie się z przeciętną prędkością 4 km/h, a przy sporej ilości przeszkód tempo może zmaleć do 2-3 km/h
 • Częstość miejsc, w których można wyjść na brzeg – im mniejsze dziecko, tym więcej przerw będzie potrzebować
 • Możliwość skrócenia spływu – w sytuacji kryzysu dziecka może być konieczne zakończenie spływu wcześniej. Sprawdź, czy przy szlaku wodnym są inne pola biwakowe lub drogi umożliwiające dojazd do Was.
 • Mierz siły na zamiary – jest to szczególnie istotne, gdy w jednym kajaku ma płynąć mama z dzieckiem. Nie ma co liczyć na to, że małe dziecko będzie w stanie efektywnie wiosłować, więc „napędem” kajaka będzie tylko mama. Jest to szczególnie istotne przy przepływaniu przez jeziora, bo na nich nie można liczyć na prąd wody, który poniesie kajak.
Płynięcie kajakiem po progu wodnym

Trzy najważniejsze zasady spływów z dziećmi

Jeden opiekun na jedno dziecko!

Jeśli chcesz wypożyczyć kajaki i wybrać się na indywidualny spływ, proszę, pamiętaj: nigdy nie miej pod swoją opieką większej ilości dzieci, niż taka, której rzeczywiście jesteś w stanie zapewnić bezpieczeństwo w czasie wywrotki. Co przez to rozumiem? W przypadku wywrotki jeden rodzic jest w stanie pomóc tylko jednemu dziecku naraz. No niestety nie będzie w stanie się rozdwoić. Owszem, mając kamizelki ratunkowe, dzieci, które nie zaklinowały się pod wodą, bez problemu wypłyną na powierzchnię, ale już sama ich panika jest powodem do pilnej pomocy. Nie chciej Drogi Rodzicu zastanawiać się, czy pomagać najpierw młodszemu, czy starszemu. Z tego powodu najlepiej jest, jeśli w kajaku siedzi rodzic z tylko jedną pociechą.

Jeśli jednak ktoś chce płynąć z dwójką dzieci w jednym kajaku, to w bliskim sąsiedztwie powinien płynąć inny dorosły , który w razie potrzeby będzie w stanie mu pomóc.

Jeśli tylko możesz, nie płyń sam!

Z tym łączy się druga zasada: jeśli tylko masz możliwość, nie płyń samotnie. Nigdy nie wiesz, kiedy będziesz potrzebował pomocy i dobrze, by w takich sytuacjach był ktoś obok Ciebie. Stąd najlepszym rozwiązaniem na kajaki z dziećmi jest zaplanowanie wyjazd wspólnie z przyjaciółmi lub wybranie się na zorganizowany rodzinny spływ.

Pamiętaj też o tym, że w grupie powinna być co najmniej jedna osoba doświadczona, która będzie komandorem (szefem) na wodzie. Pływanie w gronie tylko i wyłącznie niedoświadczonych osób jest jak przejście z deszczu pod rynnę, bo w razie jakichkolwiek trudności i tak nikt nie będzie umiał szybko i odpowiednie zareagować. Wiem, że niektórzy mogliby na to odpowiedzieć: „A tam, my wszyscy byliśmy pierwszy raz i było ekstra!”, ale pamiętajcie: będąc na spływie z dziećmi, jesteście odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale też za Wasze bezbronne pociechy. Zadawajcie więc sobie pytania: „A co jeśli…” i pomyślcie, czy ktoś z grupy w okamgnieniu będzie w stanie poradzić sobie z tą sytuacją.

Nie pij alkoholu na spływie z dzieckiem!

Choć w zasadzie powinniśmy napisać po prostu: nie pij niezależnie od tego, czy płyniesz z rodziną, czy sam. Według Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych Art.7. „Zabrania się prowadzenia w ruchu wodnym statku lub innego obiektu pływającego, niebędącego pojazdem mechanicznym, osobie znajdującej się wstanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.” Proszę, nie narażaj swojego dziecka na niebezpieczeństwo z powodu Twojej osłabionej koncentracji, zaburzenia oceny sytuacji i spowolnionych reakcji. Rzeka i jezioro to nie przelewki, tu naprawdę trzeba trzeźwo myśleć.

Co zrobić, by spływ z dziećmi był bezpieczny? Odpowiedni sprzęt i ubiór

Obok wątpliwości, czy dziecko da radę wysiedzieć w kajaku, kwestia bezpieczeństwa jest drugą najczęstszą przyczyną rodzicielskich dylematów, czy można zabrać je na spływ. Chcemy jednak Was uspokoić! Jeśli zwrócicie uwagę na kilka aspektów, to Wasza przygoda będzie niosła o wiele mniejsze ryzyko niż podróż samochodem. Najwięcej strachu przysparza wizja wywrotki, ale naprawdę nie jest ona niebezpieczna, jeśli tylko przestrzega się kilku zasad.

Jak dobrać kamizelkę asekuracyjną?

Wsiadając do kajaka, należy pamiętać, że najważniejsze jest, by założyć sobie i dziecku kamizelkę asekuracyjną bądź ratunkową. Pierwsza przeznaczona jest dla dzieci pływających oraz dorosłych, a druga dla niepływających dzieci. Standardowo kamizelki wstępują w ofercie wypożyczalni kajaków, więc nie będziecie musieli zaopatrywać się w nie na własną rękę.

Dobierając kamizelkę asekuracyjną, należy zwrócić uwagę na:

 • Dopasowanie do wagi danej osoby – każdy kapok posiada zakres wagi człowieka, dla którego zapewnia odpowiednią wyporność.
 • Dopasowane pod względem postury osoby – do tego celu służą paski regulujące obwód w talii oraz przyleganie do ramion. Kamizelka powinna być ubrana w taki sposób, aby wszędzie, w tym również na ramionach, ściśle przylegała do ciała, jednak nie utrudniała oddychania.

Warto upewnić się, czy dana firma kajakarska oferuje również kamizelki ratunkowe (z kołnierzem podtrzymującym głowę i pasami krokowymi zapobiegającymi wysunięciu się z niej), gdyż tylko one zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo dla małego dziecka. Wybierając się na kajaki z dzieckiem, pod żadnym pozorem nie ubieraj mu dmuchanej kamizelki za kilka złotych, bo nie zapewni ona bezpieczeństwa (łatwość przedziurawienia i brak pasów krokowych). Ponadto dla wielu dzieci jest niewygodna ze względu na twarde zgrzewy.

Na naszych spływach zasadą jest, by każda osoba – niezależnie czy jest dzieckiem, dorosłym czy instruktorem – miała założony kapok. Nawet jeśli masz kartę pływacką, to dla dobra swoich dzieci, załóż kamizelkę nie tylko im, ale także sobie. Dzięki temu nie będziesz pobudzać młodszego pokolenia do pragnienia oswobodzenia się z tego, co ma zapewnić im bezpieczeństwo.

Ważną zasadą jest również niesiadanie na kamizelkach! Pod ciężarem ciała pianka się ubija, a przez to kamizelka traci wyporność.

Jakie kajaki na rodzinny spływ?

Przy wyborze firmy wypożyczającej kajaki warto zapytać, czy oferowany przez nich sprzęt jest stabilny na wodzie i polecany dla rodzin z dziećmi. Kajaki, które mają szersze dno, są mniej wywrotne, a przez to bardziej polecane na wyprawy nawet dla początkujących kajakarzy. Modele węższe, z zaokrąglonych dnem są bardziej wywrotne.

Na spływy z jednym dzieckiem najlepsze są kajaki trzyosobowe, które mają trzy kokpity albo kajak dwuosobowy z dużym kokpitem, do którego można zamontować dodatkowe siedzisko dla małego (maksymalnie kilkuletniego) dziecka. W kajakach dwuosobowych zawsze powinien płynąć rodzic z dzieckiem, a nie dwójka dzieci sama. Wyjątkiem są nastolatkowie, gdyż bez problemu dają radę sami ogarnąć pływanie kajakiem. Zawsze rodzic powinien siedzieć z tyłu (bo to z tego miejsca najlepiej steruje się kajakiem), a dziecko z przodu.

Czy na spływ z dziećmi potrzebny jest kask?

Jeśli nie planujesz spływać dzikimi górskimi rzekami, to nie ma takiej potrzeby. Możesz zastanowić się nad nim, gdy planujesz pływać po tzw. zwałkach (odcinki rzeki obfitujące w zwalone drzewa i inne przeszkody), ale nie jest to bezwzględna konieczność.

Czy przywiązać dziecko do kajaka, by w czasie wywrotki nie odpłynęło?

To pod żadnym względem nie jest mądry pomysł – i to niezależnie od tego, jakiej długości i grubości linki się do tego użyje! Wystarczy, że kajak wywróci się na drzewie leżącym w poprzek rzeki, a linka zaplącze o jedną z gałęzi w taki sposób, że dziecko zostanie zaklinowane pod wodą… Zresztą do tragedii nie potrzeba nawet kłody leżącej w korycie rzeki. Wystarczy zwykła wywrotka połączona z paniką dziecka, która może poskutkować owinięciem się linki wokół szyi… O wiele lepiej jest trochę „pogonić” dziecko w wodzie, niż narażać na nieodwracalne konsekwencje.

Jakie buty do kajaka?

Bardzo ważną rzeczą, która zapewnia bezpieczeństwo, są buty – najlepiej stare sandały lub takie do sportów wodnych. Pod żadnym pozorem nie mogą to być kalosze! Czemu? Przeczytaj nasz artykuł o najpopularniejszych pomysłach na buty do kajaka – zarówno tych mądrych, jak i kiepskich, w którym tłumaczymy tę kwestię. Kalosze jednak warto mieć w swoim ekwipunku, na wypadek spaceru po deszczu.

Do rzeki nie powinno się wchodzić bez obuwia, gdyż grozi to skaleczeniem o wystające patyki, kawałki szkła i inne nieprzyjemne niespodzianki. Również podczas wychodzenia na porośnięty krzakami brzeg, buty są niezbędne. W tych sytuacjach trzeba zwracać szczególną uwagę na barszcz Sosnowskiego, pokrzywy i gniazda os.

Ludzie prezentujący podstawowy ekwipunek kajakarski: kajaki, wiosła i kamizelki asekuracyjne.

Sprawdź ofertę wypożyczalni kajaków

Wypożyczalnia wypożyczalni nie równa, więc przed wybraniem się na spływ dobrze jest wypytać o parę rzeczy. Oprócz zapytania o sprzęt dostosowany do spływu z dziećmi warto poruszyć kilka innych kwestii.

Instruktaż z używania sprzętu

Jeśli wybierasz się na spływ po raz pierwszy w życiu, to koniecznie sprawdź, czy w ofercie wypożyczalni kajaków jest również krótkie szkolenie z używania sprzętu. Jeśli firma nie ma w zwyczaju prowadzenia instruktażu, to lepiej poszukać innej – takiej, która bardziej profesjonalnie podchodzi do kwestii bezpieczeństwa.

Spływ z dzieckiem pod okiem instruktora

Oczywiście najbardziej bezpiecznym jest udział w spływie, któremu przewodzi instruktor. Jego obecność jest nieoceniona, gdyż płynąc z Wami, non stop czuwa nad Waszym bezpieczeństwem, uczy Was tego jak pokonywać przeszkody oraz na bieżąco daje wskazówki, co zrobić, by wiosłowanie było jak najmniej męczące. Można zarówno zamówić usługę instruktorską razem z wynajmem kajaków, jak i wybrać się na zorganizowany spływ. Właśnie ze względu na bezpieczeństwo, jest to opcja szczególnie polecana dla osób, które chcą się wybrać na kajaki z dziećmi.

Zorganizowane spływy mają również inną zaletę – jest to też świetna okazja do poznania innych rodzin pasjonujących się wodnym światem!

Oczekiwanie na transport

Jeszcze jedna rzecz może być nieoczywista dla wielu początkujących kajakarzy. Bardzo często w ofercie wypożyczalni kajaków można przeczytać, że odbierają oni kajaki oraz uczestników z miejsca zakończenia spływu. Jednak często oznacza to tyle, że firma zabiera jedynie po jednej osobie z rodziny do parkingu, gdzie pozostawione zostały samochody. Następnie te osoby swoimi własnymi samochodami wracają po resztę rodziny. W praktyce oznacza to więc sporo czekania dla pozostałych członków, a to może być mocno męczące dla dzieci. W końcu kto lubi na coś czekać? Polecamy więc, by przy wyborze firmy wypożyczającej kajaki zorientować się, czy oferują powrót całej rodziny, czy tylko kierowców. Najwygodniejsza jest opcja pierwsza i ją też praktykujemy na wszystkich zorganizowanych przez nas wyprawach, ale druga również jest ok, o ile jest człowiek na nią przygotowany. W jej przypadku polecamy, by zaopatrzyć się w rękaw pełen pomysłów, na to, jak umilić dzieciakom czas oczekiwania na ukochanego rodzica. Wśród najprostszych proponujemy spacer po okolicy lub kąpiel w rzece. Warto również sprawdzić, czy w okolicy dostępne są atrakcje dla dzieci. Czas oczekiwania można również wykorzystać na rodzinne zabawy. W przypadku większej ilości dzieci polecamy, by skorzystać z naszej listy gier i zabaw dla dzieci.

Rezerwuj wcześniej

Oczywiście dobrze jest zarezerwować kajaki wcześniej, a nie w sam dzień wyprawy. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujecie weekend z dziećmi, gdyż wtedy zainteresowanie tą formą rekreacji jest największe.

Dziecięce zabawy po zakończonym spływie kajakowym.

W co ubrać dziecko na kajaki?

Spływ kajakowy z dzieckiem to nie lada wyzwanie dla mam, gdyż to najczęściej na nich spoczywa odpowiedzialność za odpowiednie ubrania i spakowanie dzieciaków. Najlepiej sprawdza się tutaj ubranie na cebulkę.

 • Czapka z daszkiem lub dobrze się trzymający kapelusz na głowę – bez tego ani rusz! Słońce potrafi mocno spiec, a na odsłoniętej rzece od niego się nie ucieknę. Nikt jednak nie chce doświadczyć udaru;
 • Okulary przeciwsłoneczne – nie są konieczne, ale mogą być bardzo przydatne dla własnego komfortu;
 • Strój kąpielowy – warto go założyć zamiast bielizny i po zakończeniu spływu pozwolić dziecku wskoczyć do wody;
 • Bluzka z krótkim rękawem i krótkie spodenki, jeśli jest ciepło – koniecznie takie, których nie szkoda i które jak najszybciej schną (uwaga, bawełna schnie długo, więc o ile dla dorosłych przyniesie przyjemne ochłodzenie, dla dzieci może być niekomfortowa);
 • Długie spodnie i bluzkę z długim rękawem, bądź nawet bluzę, jeśli jest chłodniej – najlepiej też szybkoschnące;
 • Jeśli ma być zimno, to można zainwestować w pianki neoprenowej do sportów wodnych. Jednak w lecie, przy 30 stopniach nie są one kompletnie potrzebne;
 • Stare sandały bądź buty do sportów wodnych.
Kilkanaście kajaków płynących po jeziorze na rodzinnym spływie kajakowym.

Co zabrać do kajaka?

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że kajak to nie bagażnik samochodu – nie wszystko do niego wejdzie. Należy więc w przemyślany sposób pakować to, co będzie przeznaczone do zabrania na kajak. Wśród tych rzeczy powinny się znaleźć:

 • Naładowany i zabezpieczony przed wodą telefon – na wypadek, gdyby było trzeba zadzwonić po pomoc;
 • Apteczkę, a w niej najpotrzebniejsze rzeczy (np. plastry, coś na oparzenia, środki na alergię w przypadku płynięcia z alergikiem);
 • Jedzenie – zarówno coś treściwego (np. kanapki, naleśniki na zimno), jak i przekąski, które umilą dzieciakom płynięcie (drobne słodycze, bakalie, owoce). Nie zabieraj do kajaka nic, co wymaga odgrzania, bo nie będziecie mieć gdzie tego zrobić;
 • Komplet ubrań na zmianę dla każdego – bielizna, spodenki, koszulka;
 • Kurtka przeciwdeszczowa lub peleryna – dobrze jest ją mieć zawsze, niezależnie od prognozy, nawet jeśli jest ciepło. Gdy dziecko zacznie narzekać, że mu zimno, to można okryć go kurtką;
 • Nakrycie głowy dla każdego! – płynąc pomiędzy polami lub po jeziorze nie da się ukryć przed słońcem, nietrudno więc o udar słoneczny;
 • Krem z filtrem UV (co najmniej 30) – nad wodą zawsze opala bardziej, nawet jeśli słońce jest schowane za chmurami;
 • Coś odstraszającego komary – nad wodą, a szczególnie przed burzą, komary tną nawet w dzień;
 • Papier toaletowy i saperkę na wypadek pilnej potrzeby wyjścia do leśnej toalety;
 • Mapa kajakarska danej rzeki, jeśli nie płyniemy zorganizowaną grupą;
 • Worek wodoszczelny do przechowywania tych rzeczy – oczywiście najbardziej pewny jest worek żeglarski. Jeśli jednak nie planujecie systematycznych wypadów na spływ kajakowy, to z powodzeniem wystarczą w woreczki jednorazowe lub strunowe. Najlepiej włożyć je dodatkowo w jedną lub dwie zawiązane reklamówki albo worki na śmieci.
 • Worek na śmieci – w czasie spływu na pewno „naprodukujecie” trochę śmieci, czy to butelek po wodzie, czy opakowań po przekąskach, a płynąc po wodzie, nie znajdziecie żadnego kosza. Rzeka takim koszem też nie powinna być…
 • Gąbkę do wyciągania wody z kajaka – to najprostszy sposób na osuszenie po wywrotce lub zachlapaniu. Nie każda wypożyczalnia daje ją w komplecie, więc dla ułatwienia sobie życia, warto zaopatrzyć się w nią samemu. Dobrze, by była wielkości A5-A4 i gruba na ok 10 cm (oczywiście wymiary mogą być inne, ale ważne, by nie była wielkości gąbeczki do mycia naczyń, ani nawet takie do mycia ciała).
Roześmiane buzie dwóch chłopców, świadczące tym, że kajaki z dzieckiem są wspaniałą przygodą.

Spływ z dzieckiem okazją do pogłębienia relacji

Kajaki, oprócz tego, że same w sobie są świetną atrakcją, mają również inną zaletę – zbliżają ludzi do siebie. Wspólne pokonywanie przeszkód uczy współpracy i polegania na sobie, pokazując od razu, jakie są efekty tego, gdy działa ona perfekcyjnie,a jakie, gdy współpraca kuleje. Nie ma zaś lepszej nauki niż poprzez własne doświadczenie! Ponadto parę godzin spędzonych razem w jednym kajaku jest idealną okazją do rozmów, i to o wiele głębszych niż „co było dzisiaj w szkole”. W końcu w przyjemnych okolicznościach o łatwiej się otworzyć 🙂

Rodzinny spływ to wspaniała przygoda zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Żeby jednak wydobyć z niej maksimum radości i bezpieczeństwa, trzeba podejść do tematu z głową, a najlepiej po prostu skorzystać z oferty zorganizowanych wyjazdów. Wtedy nikogo z Was nie rozboli głowa od nadmiaru planowania 😉

Jeśli czujesz się zachęcony, by wybrać się na kajaki ze swoimi dziećmi, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na spływy kajakowe 🙂 Wszystkie wyprawy Przystani, są tworzone właśnie z myślą o potrzebach rodziców z dziećmi, którzy oprócz przeżycia fajnych chwil, chcą także wzmocnić swoja więź z nimi.

Zachęcamy również do przeczytania: