www.przystan.org.pl

Spływ kajakowy z dzieckiem – porady, wskazówki, oferta

.Wyjście na zewnątrz z kasynem internetowym Vavada: rejestracja rozpoczyna się 24 września.

Spływy kajakowe stają się coraz bardziej popularne. I nic dziwnego – bo to wspaniała przygoda połączona ze zdrowym wysiłkiem! Czy można jednak wybrać się na nie razem ze swoimi dziećmi? Pewnie, że tak! Na podstawie prawie 20-letniego doświadczenia w organizacji takich wypraw, podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by spływ z dzieckiem był niezapomnianym czasem dla całej rodziny.

Co znajdziesz w artykule:

Roczne dziecko bawiące się kajakiem na brzegu

Spływ z niemowlakiem lub roczniakiem

Niestety z powodu bezpieczeństwa, kilkugodzinny spływ z dzieckiem do 2 lat nie jest dobrym pomysłem. Choć na co dzień mały szkrab bywa łatwiejszy do okiełznania niż żywiołowy 4-latek, jednak w przypadku tak małych dzieci jest kilka szczególnych kwestii, które należy brać pod uwagę.

Oczywiście pisząc „spływ kajakowy” nie mam na myśli robienia kółeczka po zalewie lub włożenia dziecka do kajaka na 15 minut na bardzo spokojnej rzece. Jeśli jesteś doświadczonym kajakarzem, to nie widzę dużych przeciwwskazań, byś na chwilę popłynął ze swoim dzieckiem.

Kajaki z niemowlakiem są niebezpieczne ze względu na:

  • Trudność w dopasowaniu oraz zaakceptowaniu przez niemowlaka kamizelki ratunkowej – To jeden z najważniejszych powodów, dla których powinno się powiedzieć „nie!” spływom z dziećmi poniżej 2 lat. Duży kołnierz oraz gruby materiał z pianką wypornościową jest niekomfortowy dla małego dziecka, więc bardzo łatwo o jego płacz. Ponadto mało która wypożyczalnia kajaków posiada w swojej ofercie kamizelki ratunkowe dla niemowlaków. Dziecko nie powinno jednak pływać bez kamizelki!
  • Motanie dziecka w chuście lub nosidle jest niebezpieczne w czasie spływu! – W przypadku wywrotki dziecko zostanie pociągnięte przez rodzica pod wodę. Nie mówiąc już o tym, że mało które dziecko lubi być w chuście, gdy rodzic siedzi.
  • Zbytnie zaabsorbowanie dzieckiem – Musisz być przygotowany, że niemowlak będzie chciał wkładać do buzi każdą rzecz, jaka wpadnie do kajaka oraz oblizywać rączki brudne od nachlapanej wody. Jeśli popłyniesz z nim sam, nie będziesz miał jak kontrolować dziecka albo kontrolując je, nie będziesz miał jak kierować kajakiem.
  • Niewiedzę o tym, czy niemowlak jest uczulony na użądlenia owadów – Bardzo rzadki przypadek, ale należy o nim wspomnieć. Jeśli Twoje dziecko należy do grupy uczulonych i w przypadku użądlenia nastąpi wstrząs, to jedynym ratunkiem jest pilne wezwanie karetki, a jeśli będziecie wtedy na rzece, to będzie to trudniejsze.

Jednym słowem: zachęcamy, by spływ z dzieckiem młodszym niż 2 lata odłożyć na późniejszy czas. Przynajmniej maluch będzie wtedy z niego coś pamiętał 😉

Ojciec i jego pierwszy spływ kajakowy z dzieckiem 3-letnim

Kajaki z dziećmi w wieku przedszkolnym

3-latka można już zacząć zaznajamiać z kajakiem, gdyż o wiele łatwiej jest zapewnić mu bezpieczeństwo. Podstawową zasadą jest jednak stopniowanie długości spływu.

  • 1-2 h płynięcia – na pierwszy spływ dla 3-4 latka
  • 3-5 h – na następne spływy dla przedszkolaka (jeśli był na krótszym spływie i w 100% mu się podobało)
  • 2-3 dniowe wyprawy, gdy dziecko załapało bakcyla.

Oczywiście nie są to sztywne ramy, ale schemat, dobrze odbierany przez dzieciaki. Nigdy nie powinno się rzucać 3 latka na głęboką wodę, nawet gdy wśród Waszych znajomych są dzieci w podobnym wieku, które potrafią tyle przepłynąć.

Porady na pierwsze kajaki z dzieckiem 2-4 letnim:

  • Zaznajom dziecko ze sprzętem kajakarskim już na lądzie tak, by czuło się w nim komfortowo i bezpiecznie. By dowiedzieć się, jak to zrobić, przeczytaj: Jak przygotować małe dziecko na spływ.
  • Na pierwszy spływ z dziećmi wybierz krótką trasę, ok. 1 h płynięcia. Następne wyjazdy możesz już stopniowo wydłużać.
  • Na pierwszy spływ z dzieckiem wybierz prostą, spokojną, nizinną rzekę lub wyjazd nad jezioro. Rzeka jest ciekawsza dla dziecka, gdyż cały czas zmienia się krajobraz, natomiast plusem pływania po jeziorze jest możliwość dowolnego regulowania czasu trwania spływu.
  • Przygotuj zabawy, które urozmaicą spływ.
  • Jednym z najlepszych pomysłów na pierwszy spływ dla 3 latka jest zorganizowanie weekendowego wyjazdu nad wodę, gdzie oprócz kajaków będzie szereg innych atrakcji.
Ojciec z dzieckiem spływa kajakiem po progu wodnym

Kajaki z dzieckiem w wieku szkolnym

Jeśli rozważasz wyjazd na kajaki z dziećmi w wieku szkolnym, to bez problemu możecie się wybrać nawet na kilkudniową wyprawę. Jest to świetna alternatywa na wakacje w Polsce, gdyż w przeciwieństwie do kilkugodzinnego zwiedzania, nie powoduje ataków marudzenia spowodowanych nudą. Jak pokazuje nasze doświadczenie, nawet 7-latek bez wcześniejszego zaznajomienia z kajakiem, powinien być zafascynowany taką przygodą.

Należy jednak pamiętać, że 7-latek to już nie maluch, który boi się nowych okoliczności – on potrzebuje atrakcji, wyzwań i zdrowej adrenaliny! Nie sugeruj się więc tym, że rzeka na spływ z dziećmi musi być jak najbardziej spokojna i leniwa, bo idąc za tą radą w przypadku starszych i bardziej wymagających dzieciaków, prawdopodobnie przyczynisz się do tego, że nie pokochają kajaków tak, jakbyście tego chcieli 😉

Co zrobić by starszemu dziecku spodobał się spływ:

  • Nie wybieraj najłatwiejszej rzeki, ale wybierz atrakcyjną trasę dopasowaną do Twoich umiejętności – pływanie na łatwej rzece, szczególnie w przypadku starszych dzieci, jest zwyczajnie nudne. Więcej o temacie doboru trasy na kajaki z dziećmi możesz przeczytać w dalszej części artykułu.
  • Na spływ z dzieckiem zabierz jego rówieśników – nic lepiej nie działa na dzieci jak towarzystwo kolegów. Można razem się ścigać, pochlapać, a na miejscu biwaku pobawić na całego. Tak rodzą się fajne wspomnienia i pogłębiają przyjaźnie.
  • Dla nastolatków pływających pod okiem doświadczonych kajakarzy weź kajaki jednoosobowe – Przychodzi taki wiek, kiedy dziecko zaczyna mieć potrzebę niezależności i sprawdzania swoich możliwości, a pływanie w jedynkach idealnie wpisuje się w te potrzeby. Nie puszczaj jednak nigdy nastolatków na spływ bez opieki doświadczonych dorosłych!
Infografika przedstawiająca charakterystykę spływu z dzieckiem w wieku niemowlęcym, przedszkolnym oraz szkolnym.

Z uwagi na gotowość do wyjazdów kilkudniowych, nasze spływy kierujemy właśnie do dzieciaków w wieku szkolnych, w tym również nastolatków.

Gdzie pojechać na kajaki z dziećmi?

Jaka rzeka będzie odpowiednia na kajaki z dziećmi?

Wiele zależy od tego, gdzie mieszkacie. Prawdziwym zagłębiem wspaniałych rzek i w dodatku odpowiednich na kajaki z dzieckiem jest pojezierze pomorskie. W innych rejonach Polski rzek jest mało, co sprawia że te najbardziej znane (takie jak Krutynia, Pilica) są tłoczne. I tu należy zadać sobie pytanie: czy to jest dla Ciebie atut czy wada?

Z naszego doświadczenia możemy poradzić, by na:

  • krótkie spływy z przedszkolakiem – postawić na bliskość od domu i łatwość trasy
  • kajaki z dzieckiem szkolnym – pojechać dalej, ale za to pokazać dziecku ciekawszą rzekę (szczególnie jeśli w grę wchodzi spanie pod namiotami)

W artykule Top 10 rzek na Pomorzu na spływ rodzinny, opisaliśmy te, które szczególnie polecamy na krótkie, jak i tygodniowe wyjazdy – Brdę, Dobrzycę, Drawę, Gwdę, Pętlę Szczecinecką, Piławę, Słupię, Wdę, Wieprzę i Wierzycę. Niestety nie podamy Ci jednej trasy odpowiedniej dla każdego, bo takiej nie ma. Sam musisz ocenić, która będzie najlepsza dla Was 🙂

Umiejętności a trasa spływu z dziećmi

Przede wszystkim jednak trasa musi być dopasowana do Twoich umiejętności. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, co to oznacza w praktyce, to przeczytaj nasz artykuł o tym, jak mądrze wybierać, gdzie pojechać na kajaki.

Infografika przedstawiająca kwestie na jakie trzeba zwrócić uwagę, planując trasę na kajaki z dzieckiem

Planując trasę na kajaki z dziećmi, weź pod uwagę:

  • Tempo płynięcia – na dość łatwej rzece, przy spokojnym wiosłowaniu płynie się z przeciętną prędkością 4 km/h, a przy sporej ilości przeszkód tempo może zmaleć do 2-3 km/h
  • Częstość miejsc, w których można wyjść na brzeg – im mniejsze dziecko, tym więcej przerw będzie potrzebować
  • Możliwość skrócenia spływu – w przypadku kajaków z dzieckiem nieprzyzwyczajonym lub po prostu małym, trzeba się liczyć z tym, że w pewnym momencie może ono powiedzieć „dość”. Sprawdź więc wcześniej, czy przy szlaku wodnym są inne pola biwakowe lub drogi umożliwiające dojazd do Was.
  • Mierz siły na zamiary – jest to szczególnie istotne, gdy w jednym kajaku ma płynąć mama z dzieckiem. Nie ma co liczyć na to, że małe dziecko będzie w stanie efektywnie wiosłować, więc „napędem” kajaka będzie tylko mama. Jest to szczególnie istotne przy przepływaniu przez jeziora, bo na nich nie można liczyć na prąd wody, który poniesie kajak.

Trzy najważniejsze zasady spływów z dziećmi

Jeden opiekun na jedno dziecko!

Na spływie z dziećmi nigdy nie powinno się mieć pod opieką większej ilości dzieci, niż taka, której rzeczywiście jest się w stanie zapewnić bezpieczeństwo w czasie wywrotki – czyli jeden dorosły na jedno dziecko. Owszem, mając kamizelki ratunkowe, dzieci bez problemu wypłyną na powierzchnię, ale już sama ich panika jest powodem do pilnej pomocy.

Optymalnie jest gdy w kajaku płynie:

  • rodzic z jednym dzieckiem
  • dwóch rodziców i jedno małe dziecko
  • rodzic z dwójką dzieci, a obok w innym kajaku inny dorosły
Wodowanie kajaków na spływie z dziećmi

Nie płyń sam!

To ogólna zasada, nie tylko na kajaki z dziećmi. Nigdy nie wiesz, kiedy będziesz potrzebował pomocy, więc zawsze powinien być ktoś obok Ciebie. Stąd najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie wyjazdu wspólnie z przyjaciółmi lub wybranie się na zorganizowany rodzinny spływ.

W grupie powinna być co najmniej jedna osoba doświadczona, która będzie komandorem (szefem) na wodzie. Pływanie w gronie tylko i wyłącznie niedoświadczonych osób jest jak przejście z deszczu pod rynnę, bo w razie jakichkolwiek trudności i tak nikt nie będzie umiał szybko i odpowiednie zareagować. Oczywiście im większy spływ z dziećmi, tym takich doświadczonych osób powinno być więcej.

Nie pij alkoholu na spływie z dzieckiem!

Choć w zasadzie powinniśmy napisać po prostu: nie pij niezależnie od tego, czy płyniesz z rodziną, czy sam. Według Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych Art.7. „Zabrania się prowadzenia w ruchu wodnym statku lub innego obiektu pływającego, niebędącego pojazdem mechanicznym, osobie znajdującej się wstanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.” Proszę, nie narażaj swojego dziecka na niebezpieczeństwo z powodu Twojej osłabionej koncentracji, zaburzenia oceny sytuacji i spowolnionych reakcji. Rzeka i jezioro to nie przelewki, tu naprawdę trzeba trzeźwo myśleć.

Co zrobić, by spływ z dziećmi był bezpieczny?

Spokojnie, kajaki są bezpieczne! Jeśli tylko przestrzegasz kilku zasad, to naprawdę nie masz się czego bać 🙂

Kamizelka asekuracyjna czy ratunkowa?

Najważniejszą zasadą na kajakach z dziećmi (choć nie tylko) jest ubranie kamizelki asekuracyjnej lub ratunkowej. Dotyczy to nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Nawet jeśli czujesz się w wodzie jak ryba, daj dziecku dobry przykład, ucząc go, że zapobieganie wypadkowi jest lepsze niż udzielanie pomocy. Standardowo kamizelki wypożycza się razem z kajakami i wiosłami, więc nie musicie kupować własnych. Warto jednak upewnić się, czy wypożyczalnia dysponuje kamizelkami ratunkowymi.

  • Kamizelka asekuracyjna – przeznaczona jest dla dzieci pływających, młodzieży oraz dorosłych (niezależnie czy umieją pływać)
  • Kamizelka ratunkowa – dla dzieci niepływających. Ma kołnierz podtrzymujący głowę oraz pasy krokowe zapobiegające wysunięciu się dołem.
Kilkanaście kajaków płynących po jeziorze na rodzinnym spływie kajakowym.

Wybierając się na kajaki z dzieckiem, pod żadnym pozorem nie ubieraj mu dmuchanej kamizelki za kilka złotych, bo nie zapewni ona bezpieczeństwa (łatwość przedziurawienia i brak pasów krokowych). Ponadto dla wielu dzieci jest niewygodna ze względu na twarde zgrzewy.

Dobierając kamizelkę asekuracyjną, należy zwrócić uwagę na:

  • Dopasowanie do wagi danej osoby – każdy kapok ma ustaloną wyporność.
  • Dopasowane do postury – kamizelki mają różne rozmiary, a dodatkowo paski regulujące obwód w talii oraz przyleganie do ramion. Kamizelka powinna być ubrana w taki sposób, aby wszędzie, w tym również na ramionach, ściśle przylegała do ciała, jednak nie utrudniała oddychania.

Jak właściwie używać kamizelki ratunkowej:

  • Zawsze miej ją zapiętą i dobrze dopasowaną
  • Nie siadaj na niej – pod wpływem ciężaru pianka się ubija i traci wyporność
  • Nie susz przy ogniu – pianka szybko się topi

Jakie kajaki na spływ z dzieckiem?

Wypożyczalnie zazwyczaj zaopatrzone są w kajaki turystyczne które mają szerokie dno, przez co są mało wywrotne, a więc odpowiednie nawet dla początkowych kajakarzy i rodzin z dziećmi (naszym faworytem są kajaki vista). Z tego względu przede wszystkim należy się skupić na tym, czy potrzebujecie kajaków dwuosobowych czy trzyosobowego kajaka rodzinnego.

Sugerujemy:

  • Rodzina 2+1 (przedszkolak) – kajak 2-osobowy z dużym kokpitem, zaopatrzony w dodatkowe siedzenie dla małego dziecka. W takim kajaku dziecko siedzi bliżej rodzica, więc łatwiej jest go kontrolować.
  • Rodzina 2 + 1 (szkolniak) – kajak 3-osobowy z trzema kokpitami lub dwa kajaki: 2 os. i 1 os./2 os. w zależności od Waszego doświadczenia. Dla nastolatków warto wziąć jedynkę.
  • Rodzina 2+2 – dwa kajaki 2 os. Dwójkami o wiele łatwiej się skręca niż kajakiem czteroosobowym (a są takie)
  • Większa rodzina – popłyńcie z dalsza rodziną lub znajomymi, rak by w każdym kajaku 2-oobowych siedziało jedno dziecko

Układ osób w kajaku

W kajakach dwuosobowych zawsze powinien płynąć rodzic z dzieckiem, a nie dwójka dzieci sama. Wyjątkiem są nastolatkowie, gdyż bez problemu dają radę sami ogarnąć pływanie kajakiem (oczywiście pod okiem dorosłych).

Zawsze rodzic powinien siedzieć z tyłu (bo to z tego miejsca steruje się kajakiem), a dziecko z przodu.

Jeśli wybierasz się na kajaki z nastolatkiem lub innym dorosłym – z tyłu siada osoba cięższa.

Infografika o bezpieczeństwie na kajakach z dziećmi

Czy na spływ z dziećmi potrzebny jest kask?

Jeśli nie planujesz spływać dzikimi górskimi rzekami, to nie ma takiej potrzeby. Możesz zastanowić się nad nim, gdy planujesz pływać po tzw. zwałkach (odcinki rzeki obfitujące w zwalone drzewa i inne przeszkody), ale nie jest to bezwzględna konieczność.

Przywiązywanie do kajaka

Pod żadnym pozorem nie wolno związywać kajaka z dzieckiem – i to niezależnie od tego, jakiej długości i grubości linki się do tego użyje! Wystarczy, że kajak wywróci się na drzewie leżącym w poprzek rzeki, a linka zaplącze o jedną z gałęzi w taki sposób, że dziecko zostanie zaklinowane pod wodą… Zresztą do tragedii nie potrzeba nawet kłody leżącej w korycie rzeki. Wystarczy zwykła wywrotka połączona z paniką dziecka, która może poskutkować owinięciem się linki wokół szyi… O wiele lepiej jest trochę „pogonić” dziecko w wodzie, niż narażać na nieodwracalne konsekwencje.

Do kajaka nie powinno się też przywiązywać zwierząt!

Można natomiast przywiązać worek wodoszczelny z rzeczami.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wypożyczalni na spływ z dziećmi?

Jako, że pływamy po rożnych rzekach, widzieliśmy nie raz to, że wypożyczalnia wypożyczalni nie jest równa. Przy rezerwacji kajaków, warto więc podpytać o parę rzeczy.

Radosne zabawy po zakończonym spływie kajakowym z dziećmi
  • Sprzęt dostosowany do spływów z dziećmi – przed wszystkim dostępność kajaków na 3 osoby (jeśli potrzebujecie) oraz kamizelek ratunkowych (gdy macie  niepływające dziecko)
  • Polecane odcinki na spływy rodzinne – dobra wypożyczalnia powinna umieć dobrze Wam doradzić.
  • Przeprowadzenie instruktażu używania sprzętu – profesjonaliści zawsze powinni poinstruować Was, jak zapiąć kamizelki, jak wsiadać do kajaka, wiosłować i manewrować
  • Możliwość płynięcia z instruktorem – jeśli wybieracie się po raz pierwszy na kajaki z dziećmi albo zwyczajnie nie czujecie się pewnie to jest to najlepsza z opcji, gdyż z jednej strony gwarantuje bezpieczeństwo, a z drugiej daje przestrzeń by nauczyć się dobrze pływać.
  • Transport po zakończonym spływie – praktyki są dwie: albo wypożyczalnia zawozi kierowców do samochodów i oni następnie wracają po resztę rodziny, albo od razu firma zabiera całą rodzin. Wiadomo – druga opcja jest wygodniejsza.
  • Konieczność rezerwacji kajaków – ma to szczególne znaczenie, gdy wybieracie się na spływ w weekend i wybraliście popularną trasę.

W co ubrać się na spływ z dziećmi?

Spływ kajakowy z dzieckiem to nie lada wyzwanie dla mam, gdyż to najczęściej na nich spoczywa odpowiedzialność za odpowiednie ubrania i spakowanie dzieciaków. Najlepiej sprawdza się tutaj ubranie na cebulkę.

Infografika przedstawiająca w co ubrać się na spływ kajakowy z dziećmi
  • Czapka z daszkiem lub dobrze się trzymający kapelusz na głowę – bez tego ani rusz! Słońce potrafi mocno spiec, a na odsłoniętej rzece od niego się nie ucieknie, więc bez nakrycia głowy łatwo o udar;
  • Okulary przeciwsłoneczne – nie są konieczne, ale mogą być bardzo przydatne dla własnego komfortu;
  • Strój kąpielowy – warto go założyć zamiast bielizny i po zakończeniu spływu pozwolić dziecku wskoczyć do wody;
  • Bluzka z krótkim rękawem i krótkie spodenki, jeśli jest ciepło – koniecznie takie, których nie szkoda i które jak najszybciej schną (uwaga, bawełna schnie długo, więc o ile dla dorosłych przyniesie przyjemne ochłodzenie, dla dzieci może być niekomfortowa);
  • Długie spodnie (najlepiej też szybkoschnące) i kurtkę przeciwdeszczową ubraną na krótki rękaw, gdy jest chłodniej. Taka kurtka sprawdza się o wiele lepiej niż bluza, bo nie wsiąka wody. Dla rodziców długie spodnie nie są jednak polecane, gdyż często jest konieczność, by rodzic wyszedł z kajaka i stanął w wodzie;
  • Stare sandały bądź buty do sportów wodnych.
  • Jeśli na kajaki z dzieckiem wybierasz się jesienną lub wczesnowiosenną porą, to przydatna może być pianka neoprotenowa do sportów wodnych. Jednak w lecie kompletnie nie jest potrzebna.

Co zabrać na kajaki z dziećmi?

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że kajak to nie bagażówka – nie wszystko do niego wejdzie. Należy więc w przemyślany sposób pakować to, co będzie przeznaczone do zabrania na spływ z dzieckiem. Wśród tych rzeczy powinny się znaleźć:

Infografika przedstawiająca listę tego, co zabrać na spływ z dzieckiem
  • Naładowany i zabezpieczony przed wodą telefon – na wypadek, gdyby było trzeba zadzwonić po pomoc;
  • Apteczkę, a w niej najpotrzebniejsze rzeczy (np. plastry, coś na oparzenia, leki na alergię w przypadku płynięcia z alergikiem, szczególnie gdy uczulony jest na jad owadów!);
  • Jedzenie – zarówno coś treściwego, np. kanapki, naleśniki na zimno, jak i przekąski, które umilą dzieciakom płynięcie np. drobne słodycze (najlepiej nie oblane czekoladą, bo na słońcu szybko się rozpłynie), bakalie, owoce. Nie zabieraj do kajaka nic, co wymaga odgrzania, bo nie będziecie mieć gdzie tego zrobić;
  • Wodę do picia w dużej ilości (min. 1,5 l na osobę);
  • Komplet ubrań na zmianę dla każdego – bielizna, spodenki, koszulka;
  • Kurtka przeciwdeszczowa lub peleryna – dobrze jest ją mieć zawsze, niezależnie od prognozy, nawet jeśli jest ciepło (szczególnie przy spływie z dzieckiem). Gdy dziecko zacznie narzekać, że mu zimno, to można okryć go kurtką;
  • Nakrycie głowy dla każdego! – płynąc pomiędzy polami lub po jeziorze nie da się ukryć przed słońcem, nietrudno więc o udar słoneczny;
  • Krem z filtrem UV (co najmniej 30) – nad wodą zawsze opala bardziej, nawet jeśli słońce jest schowane za chmurami;
  • Coś odstraszającego komary – nad wodą, a szczególnie przed burzą, komary tną nawet w dzień;
  • Papier toaletowy i saperkę na wypadek pilnej potrzeby wyjścia do leśnej toalety;
  • Mapa kajakarska danej rzeki, jeśli nie płyniemy z instruktorem;
  • Worek wodoszczelny do przechowywania tych rzeczy – oczywiście najbardziej pewny jest profesjonalny worek żeglarski. Jeśli jednak nie planujecie systematycznych wypadów na spływ kajakowy, to z powodzeniem wystarczą w woreczki jednorazowe lub strunowe. Najlepiej włożyć je dodatkowo w jedną lub dwie zawiązane reklamówki albo worki na śmieci.
  • Worek na śmieci – w czasie spływu na pewno „naprodukujecie” trochę śmieci, czy to butelek po wodzie, czy opakowań po przekąskach, a płynąc po wodzie, nie znajdziecie żadnego kosza. Rzeka takim koszem też nie powinna być…
  • Gąbkę do wyciągania wody z kajaka – to najprostszy sposób na osuszenie po wywrotce lub zachlapaniu. Nie każda wypożyczalnia daje ją w komplecie, więc dla ułatwienia sobie życia, warto zaopatrzyć się w nią samemu. Dobrze, by była wielkości A5-A4 i gruba na ok 10 cm (oczywiście wymiary mogą być inne, ale ważne, by nie była wielkości gąbeczki do mycia naczyń).
Infografika przedstawiająca ofertę spływów z dziećmi

Nasza oferta spływów z dziećmi

Spływy dla rodziców z dziećmi organizujemy od 20 lat – od tego zaczynaliśmy i właśnie w tym się specjalizujemy 🙂 Pływamy głównie na Pomorzu, wybierając ciekawe i średnio trudne rzeki. Nie mamy jednak stałych tras, ale co roku zmieniamy rzeki, tak by dostarczać nowych wrażeń nawet naszym stałym uczestnikom. Choć – uczestnik to kiepskie słowo! Lepszym jest przyjaciel i brat zakochany w kajakach tak, jak my. Naszym celem nie jest tylko „robienie spływów dla dzieci”, ale budowanie relacji z osobami, które na nie przyjeżdżają, tak by powstały z tego naprawdę wyjątkowe wspomnienia – dla nich i dla nas.

I widać, że to działa! Co roku robimy około 20 kilkudniowych spływów, na które przyjeżdża w sumie kilkaset osób.

Sprawdź naszą ofertę spływów kajakowych 🙂

Spływ z dzieckiem – korzyści dla rodziny

Kajaki, oprócz tego, że same w sobie są świetną atrakcją, mają również inną zaletę – zbliżają ludzi do siebie. Wspólne pokonywanie przeszkód uczy współpracy i polegania na sobie, pokazując od razu, jakie są efekty tego, gdy działa ona perfekcyjnie, a jakie, gdy współpraca kuleje. Nie ma zaś lepszej nauki niż poprzez własne doświadczenie! Ponadto parę godzin spędzonych razem w jednym kajaku jest idealną okazją do rozmów, i to o wiele głębszych niż „co było dzisiaj w szkole”. W końcu w przyjemnych okolicznościach o łatwiej się otworzyć 🙂

Spływ z dziećmi to wspaniała przygoda zarówno dla małych, jak i dużych. Żeby jednak wydobyć z niego maksimum radości i bezpieczeństwa, trzeba podejść do tematu z głową, a najlepiej po prostu skorzystać z oferty zorganizowanych wyjazdów. Wtedy nikogo z Was nie rozboli głowa od nadmiaru planowania 😉

Jeśli czujesz się zachęcony, by wybrać się na kajaki ze swoimi dziećmi, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na spływy kajakowe 🙂 Wszystkie wyprawy Przystani, są tworzone właśnie z myślą o potrzebach rodziców z dziećmi, którzy oprócz przeżycia fajnych chwil, chcą także wzmocnić swoja więź z nimi.

Zachęcamy również do przeczytania:

Roześmiane buzie dwóch chłopców, płynących z tatą, świadczące o tym, że kajaki z dzieckiem są wspaniałą przygodą.