Spływ kajakowy z dzieckiem – odpowiadamy na najczęstsze pytania

Spływy kajakowe stają się coraz bardziej popularne. I nic dziwnego – bo to wspaniała przygoda połączona ze zdrowym wysiłkiem! Czy można jednak wybrać się na nie razem ze swoją pociechą? Pewnie, że tak! Na podstawie prawie 20-letniego doświadczenia w organizacji takich wypraw jako Przystań, podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by spływ kajakowy z dzieckiem był niezapomnianym czasem dla całej rodziny.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Od jakiego wielu można zabrać dziecko na kajaki i jak mądrze dostosować długość trasy?
 • Co zrobić i na co zwrócić uwagę, by na spływie było bezpiecznie?
 • W co ubrać dziecko na spływ?
 • Co zabrać do kajaka?
 • Co należy wziąć pod uwagę, planując spływ?

Od jakiego wieku można wybrać się z dzieckiem na kajaki?

Wszystko zależy od tego, jaka jest Wasza ambicja. Jeśli chcecie miło spędzić rodzinny weekend, a przy okazji wsiąść na chwilę do kajaka, to można zrobić to nawet z maluchem. Jeśli jednak marzysz o intensywnej wyprawie – to musisz poczekać, aż Twoje dziecko troszkę podrośnie.

Spływ z niemowlakiem

Wiele rodzin chce jak najwcześniej zabrać swoją pociechę na spływ, więc w momencie, gdy dziecko zaczyna samodzielnie siedzieć, zastanawiają się czy to już dobry moment. Niestety z powodu bezpieczeństwa, niemowlaków nie powinno zabierać się na spływ. Nie każda wypożyczalnia kajaków posiada w swojej ofercie kamizelki ratunkowe dla niemowlaków, a jeśli ma – nie ma żadnej gwarancji, że dziecko zaakceptuje nowy ubiór. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, gdy będąc już na rzece kilkumiesięczniak zaczyna płakać, bo jest mu nie wygodnie. Nic w tym dziwnego, skoro jego głowę otacza kołnierz, który w porównaniu do małej głowy, jest ogromny! W takiej sytuacji łatwo jest dla spokoju zdjąć dziecku kamizelkę,a wtedy w przypadku wywrotki strach myśleć, co się stanie. Po za tym niemowlakowi nie da się wytłumaczyć, że ma siedzieć w kajaku i nie raczkować.

Motanie dzieciaka w chuście lub nosidle również nie wchodzi w grę, bo jest szalenie niebezpieczne w czasie wywrotki.

Spływ z maluchem

2-latka można już zacząć zaznajamiać z kajakiem. Wchodzą tu jednak w grę tylko krótkie odcinki płynięcia, poprzedzielane wieloma wyjściami na brzeg. Do tego celu dobrze sprawdza się pływanie po jeziorze. W przypadku pływania po rzece należy pamiętać, że przystanie kajakowe występują stosunkowo rzadko. Jeśli maluch zacznie marudzić, to sporym problemem może być zakończenie spływu w przeciągu pół godziny.

Najlepszym pomysłem jest zorganizowanie weekendu z dziećmi nad jeziorem. W takim przypadku spływ będzie dodatkiem do kąpieli, spacerów i jazdy na rowerze, a nie celem samym w sobie.

Przed pierwszą wycieczką kajakową, dobrze jest pozwolić dziecku pobawić się sprzętem na lądzie, tak by zaznajomiło się z nowym środkiem transportu. Oprócz tego warto zatroszczyć się o kilka innych rzeczy, o których pisaliśmy w artykule: Jak przygotować dziecko na spływ.

Zabawa w kajaku jako przygotowanie do pierwszego spływu

Kajaki z przedszkolakiem

Przedszkolaki są już bardziej zafascynowane przyrodą i zdolne do dłuższego siedzenia w jednym miejscu. Z powodzeniem można zabrać je na jednodniowy spływ kajakowy, w którego czasie płynięcie zajmie Wam kilka godzin. Jeśli nie jest to Wasza pierwsza takiego typu wyprawa, to możesz stopniowo zwiększać jej długość, zaczynając od spływów 2-dniowych i następnie jeszcze dłuższych.

Warto przy tym zadbać o szereg innych atrakcji dla dzieci, takich jak np. duże bańki mydlane, zabawy terenowe, spacery edukacyjne czy wspólne ogniska.

Spływ z dzieckiem 3-letnim

Spływ z dzieckiem w wieku szkolnym

Jeśli rozważasz spływ kajakowy z dzieckiem trochę starszym, to bez problemu możesz się wybrać nawet na kilkudniową wyprawę. Jest to świetny pomysł na wakacje w Polsce. Nawet 7-latek powinien być szalenie zafascynowany taką przygodą.

Właśnie do takiej grupy jako Przystań kierujemy nasze spływy kajakowe dla ojców z dziećmi lub całych rodzin. Oczywiście trochę młodsze pociechy również mogą jechać, ale rodzice powinni być świadomi ryzyka, jakie z tym się wiąże. Taka kilkudniowa wyprawa może być dla nich zbyt dużym wyzwaniem.

Kajaki rozłożone nad jeziorem, skąpane w świetle zachodzącego słońca.

Co zrobić, by spływ z dzieckiem był bezpieczny?

Obok wątpliwości, czy dziecko da radę wysiedzieć w kajaku, kwestia bezpieczeństwa jest drugą najczęstszą przyczyną rodzicielskich dylematów, czy można zabrać je na spływ. Chcemy jednak Was uspokoić! Jeśli zwrócicie uwagę na kilka aspektów, to Wasza przygoda będzie niosła o wiele mniejsze ryzyko niż podróż samochodem. Najwięcej strachu przysparza wizja wywrotki, ale naprawdę nie jest ona niebezpieczna, jeśli tylko przestrzega się kilku zasad.

Najważniejsza zasada – kamizelki asekuracyjne

Wsiadając do kajaka, należy pamiętać, że najważniejsze jest, by założyć sobie i dziecku kamizelkę asekuracyjną. Standardowo wstępują one w ofercie wypożyczalni kajaków, więc nie będziecie musieli zaopatrywać się w nie na własną rękę.

Kamizelki powinny być dopasowane do wagi danej osoby (każdy kapok posiada zakres wagi człowieka, dla którego zapewnia odpowiednią wyporność). Po drugie powinny być również dopasowane pod względem postury osoby. Do tego celu służą paski regulujące obwód w talii oraz przyleganie do ramion. Kamizelka powinna być ubrana w taki sposób, aby wszędzie, w tym również na ramionach, ściśle przylegała do ciała, jednak nie utrudniała oddychania. Warto zwrócić uwagę na to, czy dana firma kajakarska oferuje również kamizelki ratunkowe (z kołnierzem podtrzymującym głowę), gdyż tylko one zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo dla małego dziecka.

Na naszych spływach zasadą jest, by każda osoba – niezależnie czy jest dzieckiem, dorosłym czy instruktorem – w czasie całego spływu miała założony kapok. Nawet jeśli masz kartę pływacką, to dla dobra swoich dzieci, załóż kamizelkę nie tylko im, ale także sobie. Dzięki temu nie będziesz pobudzać młodszego pokolenia do pragnienia oswobodzenia się z tego, co ma zapewnić im bezpieczeństwo.

Czy na spływ potrzebny jest kask?

Niektóre osoby zastanawiają się również, czy na kajak potrzebny jest kask. Jeśli nie planujesz spływać dzikimi górskimi rzekami, to nie ma takiej potrzeby. Możesz zastanowić się nad nim, gdy planujesz pływać po tzw. zwałkach (odcinki rzeki obfitujące w zwalone drzewa i inne przeszkody), ale nie jest to bezwzględna konieczność.

Jakie buty do kajaka?

Bardzo ważną rzeczą, która zapewnia bezpieczeństwo, są buty – najlepiej stare sandały lub takie do sportów wodnych. Pod żadnym pozorem nie mogą to być kalosze! Czemu? Przeczytaj nasz artykuł o najpopularniejszych pomysłach na buty do kajaka – zarówno tych mądrych, jak i kiepskich, w którym tłumaczymy tę kwestię. Kalosze jednak warto mieć w swoim ekwipunku, na wypadek spaceru po deszczu.

Do rzeki nie powinno się wchodzić bez obuwia, gdyż grozi to skaleczeniem o wystające patyki, kawałki szkła i inne nieprzyjemne niespodzianki. Również podczas wychodzenia na porośnięty krzakami brzeg, buty są niezbędne. W tych sytuacjach trzeba zwracać szczególną uwagę na barszcz Sosnowskiego, pokrzywy i gniazda os.

Ludzie prezentujący podstawowy ekwipunek kajakarski: kajaki, wiosła i kamizelki asekuracyjne.

Sprawdź ofertę wypożyczalni kajaków.

Przy wyborze firmy wypożyczającej kajaki warto zapytać, czy oferowany przez nich sprzęt jest stabilny na wodzie i polecany dla rodzin z dziećmi. Kajaki, które mają szersze dno, są mniej wywrotne, a przez to bardziej polecane na wyprawy nawet dla początkujących kajakarzy. Modele węższe, z zaokrąglonych dnem są bardziej wywrotne.

Na spływy z jednym dzieckiem najlepsze są kajaki trzyosobowe, które mają dodatkowe siedzisko dla małego (maksymalnie kilkuletniego) dziecka. W kajakach dwuosobowych zawsze powinien płynąć rodzic z dzieckiem, a nie dwójka dzieci sama. Wyjątkiem są nastolatkowie, gdyż bez problemu dają radę sami ogarnąć pływanie kajakiem.

Oczywiście dobrze jest zarezerwować kajaki wcześniej, a nie w sam dzień wyprawy. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujecie weekend z dziećmi, gdyż wtedy zainteresowanie tą formą rekreacji jest największe.

Instruktaż z używania sprzętu

Jeśli wybierasz się na spływ po raz pierwszy w życiu, to koniecznie sprawdź, czy w ofercie wypożyczalni kajaków jest również krótkie szkolenie z używania sprzętu. Jeśli firma nie ma w zwyczaju prowadzenia instruktażu, to lepiej poszukać innej – takiej, która bardziej profesjonalnie podchodzi do kwestii bezpieczeństwa.

Spływ z instruktorem – najlepsza opcja

Oczywiście najbardziej bezpiecznym jest udział w zorganizowanym odgórnie spływie dla rodzin z dziećmi. Na takich wyprawach obecny jest instruktor, który non stop czuwa nad Waszym bezpieczeństwem i na bieżąco daje wskazówki, jak płynąć, by było to jeszcze przyjemniejsze. Jest to też świetna okazja do poznania innych rodzin pasjonujących się wodnym światem. Właśnie taką opcję chcemy polecić każdemu z Was!

Jeśli tylko możesz, nie płyń sam kajakiem.

Jeśli nie chcesz brać udziału w zorganizowanej wyprawie, możesz na własną rękę wybrać się na spływ z dzieckiem. Pamiętaj jednak o jednej zasadzie: nigdy nie miej pod swoją opieką większej ilości dzieci, niż taka, której rzeczywiście jesteś w stanie zapewnić bezpieczeństwo w czasie wywrotki. Co przez to rozumiem? W przypadku wywrotki jeden rodzic jest w stanie pomóc jednemu dziecku naraz. No niestety nie jest w stanie się rozdwoić. Z tego powodu najlepiej jest, jeśli w kajaku siedzi rodzic z tylko jedną pociechą. Jeśli jednak ktoś chce płynąć z dwójką dzieci w jednym kajaku, to w bliskim sąsiedztwie powinien płynąć inny dorosły , który w razie potrzeby będzie w stanie mu pomóc. Stąd najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie weekendu z dziećmi wspólnie z przyjaciółmi.

Kilkanaście kajaków płynących po jeziorze na rodzinnym spływie kajakowym.

W co ubrać dziecko na spływ rodzinny?

Spływ kajakowy z dzieckiem to nie lada wyzwanie dla mam, gdyż to najczęściej na nich spoczywa odpowiedzialność za odpowiednie ubrania i spakowanie dzieciaków. Najlepiej sprawdza się tutaj ubranie na cebulkę.

 • Czapka z daszkiem lub dobrze się trzymający kapelusz na głowę – bez tego ani rusz! Słońce potrafi mocno spiec, a na odsłoniętej rzece od niego się nie ucieknę. Nikt jednak nie chce doświadczyć udaru;
 • Okulary przeciwsłoneczne – nie są konieczne, ale mogą być bardzo przydatne dla własnego komfortu;
 • Strój kąpielowy – warto go założyć zamiast bielizny i po zakończeniu spływu pozwolić dziecku wskoczyć do wody;
 • Bluzka z krótkim rękawem i krótkie spodenki, jeśli jest ciepło – koniecznie takie, których nie szkoda i które jak najszybciej schną;
 • Długie spodnie i bluzkę z długim rękawem, bądź nawet bluzę, jeśli jest chłodniej – też szybkoschnące;
 • Jeśli ma być zimno, to można zainwestować w pianki neoprenowej do sportów wodnych. Jednak w lecie, przy 30 stopniach nie są one kompletnie potrzebne;
 • Stare sandały bądź buty do sportów wodnych.

Co zabrać do kajaka?

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że kajak to nie bagażnik samochodu – nie wszystko do niego wejdzie. Należy więc w przemyślany sposób pakować to, co będzie przeznaczone do zabrania na kajak. Wśród tych rzeczy powinny się znaleźć:

 • Naładowany i zabezpieczony przed wodą telefon – na wypadek, gdyby było trzeba zadzwonić po pomoc;
 • Apteczkę, a w niej najpotrzebniejsze rzeczy (np. plastry, coś na oparzenia, środki na alergię w przypadku płynięcia z alergikiem);
 • Jedzenie – zarówno coś treściwego (np. kanapki, naleśniki na zimno), jak i przekąski, które umilą dzieciakom płynięcie (słodycze, bakalie, owoce). Nie zabieraj do kajaka nic, co wymaga odgrzania, bo nie będziecie mieć gdzie tego zrobić;
 • Komplet ubrań na zmianę dla każdego – bielizna, spodenki, koszulka;
 • Kurtka przeciwdeszczowa lub peleryna – dobrze jest ją mieć zawsze, niezależnie od prognozy, nawet jeśli jest ciepło. Gdy dziecko zacznie narzekać, że mu zimno, to można okryć go kurtką;
 • Krem z filtrem UV (co najmniej 30) – nad wodą zawsze opala bardziej, nawet jeśli słońce jest schowane za chmurami;
 • Coś odstraszającego komary – nad wodą, a szczególnie przed burzą, komary tną nawet w dzień;
 • Papier toaletowy i saperkę na wypadek pilnej potrzeby wyjścia do leśnej toalety;
 • Mapa kajakarska danej rzeki, jeśli nie płyniemy zorganizowaną grupą;
 • Worek wodoszczelny do przechowywania tych rzeczy – oczywiście najbardziej pewny jest worek żeglarski. Jeśli jednak nie planujecie systematycznych wypadów na spływ kajakowy, to z powodzeniem wystarczą w woreczki jednorazowe lub strunowe. Najlepiej włożyć je dodatkowo w jedną lub dwie zawiązane reklamówki albo worki na śmieci.
Roześmiane buzie dwóch chłopców, świadczące tym, że kajaki z dzieckiem są wspaniałą przygodą.

Planuj rozważnie rodzinny spływ.

Jeszcze kilka końcowych rad chcemy Ci napisać.

Odpowiednia kondycja – mierz siły na zamiary

Jest to szczególnie istotne, jeśli mama ma płynąć w jednym kajaku razem z dzieckiem. Nie ma co liczyć na to, że małe dziecko będzie w stanie efektywnie wiosłować, więc „napędem” kajaka będzie tylko mama. W przypadku wysportowanych kobiet nie stanowi to problemu. Jeśli jednak mama nie jest przywykła do wysiłku, to może być to dla niej pewne wyzwanie. Jest to szczególnie istotne przy przepływaniu przez jeziora, bo na nich nie można liczyć na prąd wody, który poniesie kajak.

Gdzie zakończyć spływ? Tam, gdzie można.

Rzeki nie działają tak, jak ulice, na których zawsze w niedalekiej odległości znajdzie się jakiś parking, zatoczka czy droga dojazdowa. Przypominają bardziej autostrady, gdzie takie miejsca są ściśle wyznaczone. Co przez to rozumiem? Brzeg rzeki nie zawsze jest dostosowany do tego, by wysiąść z kajaka, bo może mieć strome zbocze lub być porośnięte pokrzywami czy tarniną. A nawet jeśli znajdzie się dogodne miejsce do wyjścia na brzeg, nie oznacza to, że do takiego miejsca dochodzi jakakolwiek, choćby polna droga, którą można by po Was przyjechać. Z tego powodu planując spływ kajakowy z dzieckiem, należy szczególnie mocno zwrócić uwagę na to, gdzie znajdują się przystanie kajakowe. To zaś jest kolejny argument za skorzystaniem z zorganizowanych wakacyjnych wyjazdów dla rodzin.

Oczekiwanie na transport

Jeszcze jedna rzecz może być nieoczywista dla wielu początkujących kajakarzy. Bardzo często w ofercie wypożyczalni kajaków można przeczytać, że odbierają oni kajaki oraz uczestników z miejsca zakończenia spływu. Jednak często oznacza to tyle, że firma zabiera jedynie po jednej osobie z rodziny do miejsca początku spływu. Następnie te osoby swoimi własnymi samochodami wracają po resztę rodziny. W praktyce oznacza to więc sporo czekania dla pozostałych członków, a to może być mocno męczące dla dzieci. W końcu kto lubi na coś czekać? Polecamy więc, by przy wyborze firmy wypożyczającej kajaki zorientować się, czy oferują powrót całej rodziny, czy tylko kierowców. Najwygodniejsza jest opcja pierwsza i ją też praktykujemy na wszystkich zorganizowanych przez nas wyprawach, ale druga również jest ok. W jej przypadku polecamy jednak, by zaopatrzyć się w rękaw pełen pomysłów, by umilić dzieciakom czas oczekiwania na ukochanego rodzica. Wśród najprostszych proponujemy spacer po okolicy, kąpiel w rzece lub rodzinne zabawy. Warto również sprawdzić, czy w okolicy dostępne są atrakcje dla dzieci.

Dziecięce zabawy po zakończonym spływie kajakowym.

Spływ kajakowy z dziećmi to wspaniała przygoda dla całej rodziny! Żeby jednak wydobyć z niej maksimum radości, bezpieczeństwa i spokoju zachęcamy do skorzystania z oferty zorganizowanych spływów. Wszystkie wyprawy Przystani, są tworzone właśnie z myślą o potrzebach rodziców z dziećmi.

Zachęcamy również do przeczytania: