www.przystan.org.pl

Top 10 rzek na Pomorzu na spływ rodzinny

Spływ rodzinny na Dobrzycy

Przedstawiamy 10 naszym zdaniem najciekawszych rzek Pomorza na spływy rodzinne. Jak pewnie zauważysz, kolejność jest alfabetyczna, więc nie obrazuje stopnia atrakcyjności.

Brda

Zaczyna swój bieg w woj. Pomorskim i płynąc na południe przepływa przez Kujawy po czym wpada do Wisły za Bydgoszczą. Jest malowniczą, leniwą rzeką, płynącą przez pas nizin. Gdzieniegdzie tylko przyspiesza i kręci, ale nawet nowicjuszom nie powinna sprawić problemów. Szlak jest popularny i mocno uczęszczany. Baza turystyczna jest dobrze rozwinięta. Poza pływaniem kajakiem, można podziwiać walory przyrodnicze i krajobrazowe zwłaszcza w Borach Tucholskich, jak również zwiedzać atrakcje turystyczne w Bydgoszczy.

Dobrzyca

Mało popularna rzeka, zwłaszcza jeżeli chodzi o spływy rodzinne, ale bardzo ciekawa. Płynie głównie przez lasy. W nurcie leży trochę drzew, które będą atrakcją dla kajakarzy nie bojących się wyzwań. Spływ można zacząć od Rudnicy, gdzie znajduje się też duży park linowy. Biwaki są dosyć cywilizowane, może poza ostatnim, ale bez luksusów. Plusem jest to, że prawie nie potyka się innych kajakarzy.

Drawa

Choć jej górny odcinek może okazać się poligonem dla mało doświadczonych kajakarzy to spływ Drawą wcale nie jest wejściem na minę. Spływ można zacząć nad wielkim jeziorem Drawsko i aż do poligonu Drawskiego cieszyć się wymagającą, ale ciekawą trasą. Na tym odcinku jest kilka biwaków, z których naszym ulubionym jest Jędrkowe Zakole. Jest to cichy biwak w lesie, zadbany, prowadzony przez sympatycznego Pana Jędrka, który również wypożycza kajaki. W górnym biegu rzeka bywa latem płytka i zarośnięta, ale za Jędrkowym zakolem płynie się już gładko.

Gwda

Kolejna „dziwna” rzeka, która płynie z północy na południe. Jest średniej długości Polską rzeką. Na spływ polecamy górny i środkowy odcinek. Można zacząć płynąć z j. Drężno ale lepiej wystartować z mostu w miejscowości Stare Wierzchowo. Pierwszy odcinek jest najciekawszy i najbardziej wymagający, ale bez przesady. Stopniowo rzeka zwalnia i rozszerza się. Mankamentem jest słaba baza turystyczna w niektórych punktach docelowych. Dobrej jakości noclegi są w Sporem i Lubnicy.

Pętla Szczecinecka

Płynąc od jeziora Łąkowego kanałem do j. Drężno, później Gwdą do Gwdy Wielkiej, następnie Dołgą pod prąd do j. Stępieńskiego zataczamy prawie pełne koło. Kiedyś był drożny kanał z j. Stępieńskiego na j. Damskie, a z Damskiego przenosiło się kajaki 200 m na Łąkowe i pętla gotowa. Trasa jest niezwykle różnorodna i malownicza. Dwie rzeki i osiem różnych jezior (przy pełnej pętli). Na trasie znajdziecie świetne miejsca do kąpieli, wędkowania i ścieżkę między bunkrami Wału Pomorskiego. Niestety lub stety, połowa biwaków jest na dziko.

Piława

Jedna z najczystszych rzek na Pomorzu. Płynie wzdłuż umocnień Wału Pomorskiego, przez tereny gdzie dotarło dziewicze piękno przyrody, za to nie dociera zasięg GSM. Na trasie jest kilka jezior i malownicze Zalewy Nadarzyckie, gdzie można dobrze połowić i pokąpać się na piaszczystej plaży. Trasa jest dosyć popularna i dobrze przygotowana dla kajakarzy. Nie jest wymagająca, ale ciekawa i na pewno nie pożałujecie. Jeżeli nie lubicie tłumów, unikajcie weekendów.

Słupia

To największa rzeka Pomorza. Jej walory docenił również Karol Wojtyła. W górnym biegu jest wartka, kręta i usiana zwalonymi drzewami. Dla rodzin dobry odcinek jest od Soszycy i dalej, w dół rzeki. Trasa raczej nie na pierwszy spływ bo na wodzie sporo się dzieje. Największą atrakcja moim zdaniem, jest możliwość wpłynięcia do portu w Ustce skąd można przerzucić kajaki na plażę (przynajmniej naszym grupom to się udawało). Z biwakami jest różnie.

Wda

Jest chyba najbardziej popularną rzeką kajakową na Pomorzu. W swym charakterze podobna jest do spokojnej Brdy. Ma jedną z najbardziej rozbudowanych baz turystycznych, dlatego świetnie nadaje się dla rodzin. W weekend może być tłoczno, dlatego polecamy pływać w tygodniu, chyba, że tłok wam nie przeszkadza. Ciekawy odcinek to Rezerwat Krzywe Koło, Bory Tucholskie i Wielka Woda (j. Wdzydze, Gołuń, Radolne, Słupinko i Jelenie).

Wieprza

Jedyna duża rzeka Pomorza, na której udało nam się wypłynąć z portu na pełne morze. Niestety większość spływów nie będzie miała tyle szczęścia. Szlak Wieprzy jest jednak na tyle ciekawy, że warto go przepłynąć nawet pomimo ryzyka niewpłynięcia do portu. Górny odcinek jest wymagający więc rodzinom polecamy zacząć od Kawki. Baza kajakowa jest przyzwoita o co dba lokalne nadleśnictwo.

By dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz szczegółowy opis spływów po Wieprzy.

Wierzyca

Krzyżackim szlakiem do Wisły w Gniewie – tak można krótko opisać tę trasę. Wierzyca to niesamowicie kręta rzeka z wyraźnym nurtem. Ostatnio ze środków Unijnych wybudowano tam ładne stanice kajakowe, a woda jest coraz czystsza. Poza pływaniem można zwiedzać zamek w Gniewie i ruiny zamku w Starej Kiszewie. Również do Malborka jest niedaleko. Ekscytującą atrakcją kajakową jest moment wypłynięcia na Wisłę.

Pula rzek na rodzinne spływy jest szeroka, od spokojnych, po usłane atrakcjami, na których nawet nie ma mowy o nudzie 🙂 Jeśli jednak planujecie pierwsze kroki w kajaku, to głowa do góry – również nie musicie się ograniczać. Wystarczy, że wybierzecie się na zorganizowany spływ, któremu przewodzić będą doświadczeni instruktorzy kajakarstwa, a oni wszystkiego Was nauczą i będą czuwać non stop nad Waszym bezpieczeństwem. Nie musisz daleko szukać takich wypraw, bo właśnie w nich się specjalizujemy 😉

Sprawdź naszą ofertę na spływy kajakowe dla ojców z dziećmi i rodzin.