www.przystan.org.pl

Gdzie pojechać na kajaki? – porady, jak mądrze dobrać trasę spływu

Trasa spływu

W Polsce znajdują się dziesiątki rzek, o których można powiedzieć, że świetnie nadają się do pływania kajakiem. Jednak nie każda z nich będzie odpowiednia konkretnie dla Ciebie. Zanim, pod wpływem pierwszej z brzegu zachęty, postanowisz, gdzie wybrać się na kajaki, poświęć chwilę, by dowiedzieć się, jak mądrze dobierać trasy spływu.

Co znajdziesz w artykule:

Najważniejsza zasada wyboru trasy spływu

Przede wszystkim trasa musi być dopasowana do Twoich umiejętności. Nic fajnego nie wyjdzie ze spływu ambitną rzeką, jeśli będziesz siedzieć pierwszy raz w kajaku, a obok nie będzie nikogo doświadczonego, kto nauczy Cię sterowania nim. Tak samo jeśli znasz podstawy pływania i lubisz adrenalinę, ale decydując się na to, gdzie pojechać na kajaki wybierzesz rzekę najbliższą – prostą jak drut, to zwyczajnie będziesz czuł niedosyt.

Co wpływa na trudność trasy spływu?

Jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, oceniając trudność danej trasy.

  • Nurt rzeki – odcinki z bystrzami są bardziej niebezpieczne, bo trudniej jest zapanować nad kajakiem;
  • Progi wodne – to małe wodospady, które w większości przypadków należy ominąć brzegiem. Gdy nie zauważy się progu i wpłynie na niego, to przy braku umiejętności staje się to bardzo niebezpieczne;
  • Ilość zwałek – duża ilość powalonych drzew, leżących w korycie rzeki bardzo znacząco zwiększa możliwość wywrotki, szczególnie gdy nie ma się doświadczenia w ich pokonywaniu;
  • Gałęzie wiszące nad rzeką – brzegi obficie porośnięte łozinami generują ryzyko zaczepienia się o nie włosami lub źle ubraną kamizelką (dlatego ważny jest instruktaż używania sprzętu!)
  • Głębokość rzeki – łatwiej jest opanować sytuację po wywrotce, gdy można stanąć na dnie rzeki, niż gdy nie jest to możliwe.

Trzeba też pamiętać o tym, że nie ma rzeki, która przez cały swój bieg miała dokładnie taką samą trudność. Najczęściej górne odcinki rzeki (najbliższe źródłu) są trudniejsze od tych położonych niżej (bliżej ujścia). Stąd nigdy nie powinno wrzucać się całej rzeki do jednego worka, ale sprawdzać poszczególne jej odcinki.

Oceniając trasę spływu, przede wszystkim powinieneś zadać sobie pytanie: czy umiem zachować się odpowiednio w powyższych sytuacjach? 

Gdzie na kajaki – dla niedoświadczonych

Jeśli – będąc szczerym przed sobą – musisz powiedzieć, że nie umiesz pokonywać takich utrudnień albo nie wiesz, czy umiesz, to masz dwie możliwości by mądrze zaplanować spływ:

  1. Wybrać się na spływ łatwym odcinkiem rzeki, gdzie takich utrudnień jest jak najmniej. Dobrze też pamiętać o tym, że jedną z najważniejszych zasad kajakarskich jest pływanie w towarzystwie choćby jednego innego kajaka.
  2. Wybrać się na zorganizowany spływ. Takie wyjazdy dają idealny balans pomiędzy bezpieczeństwem a atrakcyjnością trasy, gdyż non stop będzie nad Tobą czuwać instruktor, który przy okazji nauczy Cię technik pokonywania przeszkód.

W przypadku organizacji spływów z dziećmi szkolnymi, szczególnie zachęcamy, by wybrać się na zorganizowany spływ. W końcu w wyjazdach z dziećmi największe znaczenie ma właśnie bezpieczeństwo i atrakcyjność.

Gdzie na kajaki – dla doświadczonych?

Jeśli potrafisz zachować się odpowiednio przy pokonywaniu powyższych utrudnień – droga wolna – masz bardzo szeroki wybór rzek (szczególnie na północy Polski), które na pewno będą dla Ciebie atrakcyjne.

Gdzie szukać opisu szlaku kajakowego?

Jeśli wiesz już, jaki typ rzeki jest odpowiedni dla Ciebie, pora na szczegółowe poznanie trasy wytypowanej rzeki. W tym celu dobrze jest wpisać w wyszukiwarkę internetową „kilometraż + nazwę rzeki” i zapoznać się z miejscami trudnymi, jakie występują na jej szlaku. Należy jednak pamiętać o tym, że w kilometrażu nie będzie zaznaczonej obecności powalonych drzew, gdyż ich ilość zmienia się wielokrotnie nawet w tym samym sezonie.

Przeczytaj także: