Jak zorganizować spływ kajakowy

Słońca za mgłą na spływie kajakowym

Piękna przyroda i przygoda – tak w skrócie można opisać spływ kajakowy. Kto nie spróbował, ten nie zrozumie, co kryje się pod tymi słowami. Pozwól zatem, że najpierw opowiem Ci o tym, jak wyjątkowe chwile można przeżyć na kajakach, a następnie dam praktyczne rady, jak zorganizować spływ kajakowy.

Piękno spływu

Wstajesz rano obudzony śpiewem ptaków. To zadziwiające jak wiele różnych głosów dociera do Twych uszu. Ptasie słuchowisko. Wstające słońce osusza krople rosy, a przez „okno” wlatuje cudne, rześkie powietrze, niosące zapach wilgotnych roślin i lasu. Aż chce się wstać i pobiegać boso po trawie. Powstrzymuje Cię jedynie leżąca obok żona. Dajesz jej całusa w czółko, a ona dziękuje szerokim uśmiechem. Słyszysz jak dzieciaki zaczynają buszować w swoim namiocie, co oznacza, że nadeszła pora, żeby się przeciągnąć i pójść na śniadanie.

Po tym swoistym pikniku pora na wypłynięcie, gdyż dzieciaki są już niecierpliwe. Ciągną kajaki do wody i kręcą się jak pszczoły wokół miodu. Wodujecie się. Teraz poza śpiewem ptaków słychać rytmiczne chlupanie wioseł i szum rzeki. Widok z kajaka jest cudowny! Pod Tobą są zielone kobierce roślin, kamienie i ryby, a nad Tobą płyną wolno chmury. Po bokach bujną zielenią porastają lasy i łąki. Momentami można odnieść wrażenie, że jest się w trójwymiarowym filmie z Amazonii. Niesamowite, jak piękne są nasze rodzime rzeki! Woda daje nieograniczone bogactwo życia i to nie tylko roślin, ale także zwierząt. Na pewno zobaczysz z kajaka rzadkie gatunki ptaków, a może też bobry, wydry, czy sarny. To świetna lekcja przyrody. Można by tak godzinami podziwiać przyrodę. Warto jednak wykorzystać część czasu na rozmowy z rodziną, bo piękne otoczenie sprzyja pogłębianiu relacji. Poza tym z kajaka, dziecko, czy żona nie ucieknie 😉

Po dopłynięciu na biwak można pochodzić po lesie lub zwyczajnie poleżeć na trawie. Wieczorem przy ognisku zjesz kiełbaskę, zachwycając się tym, jak przyjemnie jest patrzeć w ogień, który przyciąga wzrok, jak nic innego. A gdy on się znudzi, można popatrzeć w niebo i poszukać spadających gwiazd. No, ale pora iść już spać. Przytulacie się do siebie, a wietrzyk kołysze namiotem jak kołyską do snu.

Pięknie? To teraz pora zastanowić się nad tym, jak zorganizować spływ.

Jak zorganizować spływ? Porady.

Na początku zauważmy, że myśląc o spływie kajakowym, mamy do wyboru spływ zorganizowane lub organizację na własną rękę. W pierwszym przypadku wszystko przygotowuje dla nas firma, a my tylko wpłacamy pieniądze i przyjeżdżamy na gotowe. Spływy organizowane na własną rękę polegają na tym, że firma jedynie wypożycza nam kajaki, a o resztę (prowiant, zapoznanie z trasą, biwaki itd) musimy zadbać sami. Te zorganizowane mogę polecić każdemu, ale organizowanie spływu na własną rękę to opcja dla kajakarzy z pewnym doświadczeniem. Z tego powodu nie będę się tu rozpisywał na ten temat – wspomnę jedynie, że przewagą spływów organizowanych samemu jest ich cena oraz większa swoboda. Natomiast przewaga spływów zorganizowanych przez firmę składa się kilka elementów, o których piszę niżej.

Zorganizowane spływy – czemu warto

Najważniejszymi zaletami zorganizowanych spływów jest:

 • Zapewnienie instruktora/przewodnika, który nauczy nas podstaw pływania kajakiem, zapewni bezpieczeństwo w razie wywrotki i zna trasę – odnogi itp., trasa jest podzielona na odcinki o długości adekwatnej do ich trudności, są wyznaczone miejsca na przerwy w płynięciu, pola biwakowe są wcześniej zarezerwowane.
 • Część organizatorów zapewnia przewóz bagaży z miejsca wypłynięcia na kolejne miejsce noclegowe. Dzięki temu nie trzeba wozić ich w kajaku, co eliminuje ryzyko ich zamoczenia.
 • Poza pływaniem kajakiem, część organizatorów zapewnia dodatkowe atrakcje w postaci np. zabaw dla dzieci, zwiedzania zabytków przy trasie spływu, kina pod gwiazdami, paintball/airsoft, przenośne boisko do siatkówki itp.
 • Zaplecze – samochód dostępny w czasie trwania spływu (np. gdy kogoś ugryzie osa), kuchnia polowa lub/i katering, duże namioty ogrodowe w razie deszczu czy zdjęcia/filmy ze spływu

Czym się kierować przy wyborze oferty spływu?

Myśląc o tym, jak zorganizować spływ, musimy zapoznać się z ofertą różnych firm, gdyż są one bardzo różnorodne. Możemy wybrać takie spływy, gdzie organizator zapewnia nam wszystko, co jest potrzebne, ale też takie, gdzie część rzeczy, np. prowiant, musimy zorganizować sobie sami. Dlatego też wybierając firmę, z którą wybierzemy się na spływ powinniśmy sprawdzić:

 • Jaką rzeką (stropień trudności) i w jakim rejonie kraju chcemy popłynąć – firmy zwykle działają regionalnie\lokalnie;
 • Ilu instruktorów zapewnia organizator na wodzie;
 • Co zapewnia organizator, a co musimy zorganizować sobie sami;
 • Czy organizator zapewnia opiekę/program dla dzieci;
 • Jakość oferowanego sprzętu (patrz „Wynajęcie sprzętu”);
 • Warunki sanitarne na trasie (ilość toalet i pryszniców);
 • Bagaże – czy są wożone są autem, czy w kajaku;
 • Czy organizator zapewnia ubezpieczenie NNW.

Co zabrać na spływ kajakowy?

Gdy już wybierzemy dobrą firmę, przychodzi czas pakowania. Musimy pamiętać, że będziemy nocowali w warunkach polowych, a to determinuje specyficzne wyposażenie jakie musimy zabrać.

Obowiązkowo zabieramy:

 • Namiot, śpiwór, karimatę,
 • Nakrycie głowy,
 • Krem z filtrem,
 • Pokrowiec wodoodporny lub woreczek strunowy na telefon,
 • Płaszcz przeciwdeszczowy,
 • Buty do kajaka – neoprenowe lub crocsy (nie gumowce!),
 • Latarkę (najlepiej czołówkę),
 • Szare mydło.

Nie przesadzajmy z ilością ubrań, zwłaszcza dla dzieci (to uwaga do mam). Dzięki temu codzienne pakowanie i rozpakowywanie nie będzie uciążliwe.

Fakultatywnie zabieramy

 • Chusteczki nawilżane,
 • Środek na owady,
 • Aparat,
 • Worek nieprzemakalny do kajaka na ubrania i ręcznik w razie wywrotki.

Ważne zasady w czasie spływu

By spływ był miłym czasem nie tylko dla Was, ale również dla tych, którzy go dla Was organizują, należy pamiętać o kilku kwestiach:

 • Przede wszystkim należy zadbać o własne bezpieczeństwo. W tym celu słuchamy instruktora na wodzie. Jego sugestie to nie fanaberie tylko rady wynikające z doświadczenia.
 • Drugą sprawą jest dbałość o higienę własną, czystość kajaka i biwaku. Szczególnie ważne jest, by regularnie sprawdzać, czy nie mamy kleszczy.
 • Kolejną rzeczą jest dbałość o powierzony nam sprzęt – czyścimy kajaki, nie siadamy na kamizelkach i nie suszymy ich przy ognisku.
 • Podczas płynięcia i przy ognisku warto rozmawiać z dziećmi, ale też nawiązać nowe znajomości. Natomiast płynąc przez las zachowujemy ciszę.
 • Po spływie warto pielęgnować nowe znajomości. Znam osobiście przyjaźnie, które się dzięki temu zawiązały. Można wymienić się zdjęciami ze spływu lub zorganizować po spływowego grilla.

Nie czekaj, zacznij działać

Jeśli czujesz, że spływ to jest to, co chciałbyś zorganizować to pora rozpocząć działanie 🙂 Nie warto czekać na ostatni moment, bo może się okazać, że firmy nie będą już miały wolnych kajaków.

My, w Przystani, jesteśmy otwarci na to, by spełnić Twoje marzenie o zorganizowaniu spływu kajakowego. Możesz przejrzeć nasza ofertę otwartych wypraw i zapisać się sam z dzieckiem lub całą grupą, ale możemy również zorganizować spływ tylko dla Twojego środowiska. Wybór należy do Ciebie 🙂

A jeśli w Twojej głowie kłębią się różne pytania odnośnie tego, jak ugryźć temat spływów z dzieckiem, to najważniejsze kwestie rozgryźliśmy w artykule: Spływ kajakowy z dzieckiem. Odpowiadamy na najczęstsze pytania.