Piękna przyroda i przygoda – tak w skrócie można opisać spływ kajakowy. Kto nie spróbował, ten nie zrozumie, co kryje się pod tymi słowami. Pozwól zatem, że najpierw opowiem Ci o tym, jak wyjątkowe chwile można przeżyć na kajakach, a następnie dam praktyczne rady, jak zorganizować spływ kajakowy.
Piękno spływu
Wstajesz rano obudzony śpiewem ptaków. To zadziwiające jak wiele różnych głosów dociera do Twych uszu. Ptasie słuchowisko. Wstające słońce osusza krople rosy, a przez „okno” wlatuje cudne, rześkie powietrze, niosące zapach wilgotnych roślin i lasu. Aż chce się wstać i pobiegać boso po trawie. Powstrzymuje Cię jedynie leżąca obok żona. Dajesz jej całusa w czółko, a ona dziękuje szerokim uśmiechem. Słyszysz jak dzieciaki zaczynają buszować w swoim namiocie, co oznacza, że nadeszła pora, żeby się przeciągnąć i pójść na śniadanie.
Po tym swoistym pikniku pora na wypłynięcie, gdyż dzieciaki są już niecierpliwe. Ciągną kajaki do wody i kręcą się jak pszczoły wokół miodu. Wodujecie się. Teraz poza śpiewem ptaków słychać rytmiczne chlupanie wioseł i szum rzeki. Widok z kajaka jest cudowny! Pod Tobą są zielone kobierce roślin, kamienie i ryby, a nad Tobą płyną wolno chmury. Po bokach bujną zielenią porastają lasy i łąki. Momentami można odnieść wrażenie, że jest się w trójwymiarowym filmie z Amazonii. Niesamowite, jak piękne są nasze rodzime rzeki! Woda daje nieograniczone bogactwo życia i to nie tylko roślin, ale także zwierząt. Na pewno zobaczysz z kajaka rzadkie gatunki ptaków, a może też bobry, wydry, czy sarny. To świetna lekcja przyrody. Można by tak godzinami podziwiać przyrodę. Warto jednak wykorzystać część czasu na rozmowy z rodziną, bo piękne otoczenie sprzyja pogłębianiu relacji. Poza tym z kajaka, dziecko, czy żona nie ucieknie 😉
Po dopłynięciu na biwak można pochodzić po lesie lub zwyczajnie poleżeć na trawie. Wieczorem przy ognisku zjesz kiełbaskę, zachwycając się tym, jak przyjemnie jest patrzeć w ogień, który przyciąga wzrok, jak nic innego. A gdy on się znudzi, można popatrzeć w niebo i poszukać spadających gwiazd. No, ale pora iść już spać. Przytulacie się do siebie, a wietrzyk kołysze namiotem jak kołyską do snu.
Pięknie? To teraz pora zastanowić się nad tym, jak zorganizować spływ.
Jak zorganizować spływ? Porady.
Na początku zauważmy, że myśląc o spływie kajakowym, mamy do wyboru:
- spływy zorganizowane
- organizację spływów na własną rękę.
W pierwszym przypadku wszystko przygotowuje dla nas firma, a my tylko wpłacamy pieniądze i przyjeżdżamy na gotowe. Z tego względu można je polecić każdemu. Spływy organizowane na własną rękę polegają na tym, że firma jedynie wypożycza nam kajaki, a o resztę (prowiant, zapoznanie z trasą, biwaki itd.) musimy zadbać sami. Ich plusem jest większa swoboda, ale ze względu na dużo logistycznych kwestii, jest to opcja dla kajakarzy z pewnym doświadczeniem.
Zorganizowane spływy – czemu warto
Najważniejszymi zaletami zorganizowanych spływów jest:
- Zapewnienie instruktora/przewodnika, który nauczy nas podstaw pływania kajakiem, zapewni bezpieczeństwo w razie wywrotki i zna trasę – odnogi itp., trasa jest podzielona na odcinki o długości adekwatnej do ich trudności, są wyznaczone miejsca na przerwy w płynięciu, pola biwakowe są wcześniej zarezerwowane.
- Część organizatorów zapewnia przewóz bagaży z miejsca wypłynięcia na kolejne miejsce noclegowe. Dzięki temu nie trzeba wozić ich w kajaku, co eliminuje ryzyko ich zamoczenia.
- Poza pływaniem kajakiem, część organizatorów zapewnia dodatkowe atrakcje w postaci np. zabaw dla dzieci, zwiedzania zabytków przy trasie spływu, kina pod gwiazdami, paintball/airsoft, przenośne boisko do siatkówki itp.
- Zaplecze – samochód dostępny w czasie trwania spływu (np. gdy kogoś ugryzie osa), kuchnia polowa lub/i katering, duże namioty ogrodowe w razie deszczu czy zdjęcia/filmy ze spływu
Czym się kierować przy wyborze oferty spływu?
Myśląc o tym, jak zorganizować spływ, musimy zapoznać się z ofertą różnych firm, gdyż są one bardzo różnorodne. Możemy wybrać takie spływy, gdzie organizator zapewnia nam wszystko, co jest potrzebne, ale też takie, gdzie część rzeczy, np. prowiant, musimy zorganizować sobie sami. Dlatego też wybierając firmę, z którą wybierzemy się na spływ powinniśmy sprawdzić:
- Jaką rzeką (stropień trudności) i w jakim rejonie kraju chcemy popłynąć – firmy zwykle działają regionalnie\lokalnie;
- Ilu instruktorów zapewnia organizator na wodzie;
- Co zapewnia organizator, a co musimy zorganizować sobie sami;
- Czy organizator zapewnia opiekę/program dla dzieci;
- Jakość oferowanego sprzętu;
- Warunki sanitarne na trasie (ilość toalet i pryszniców);
- Bagaże – czy są wożone są autem, czy w kajaku;
- Czy organizator zapewnia ubezpieczenie NNW.
Jak zorganizować spływ na własną rękę
Jeśli masz już doświadczenie w pływaniu kajakiem, możesz pokusić się o zorganizowanie spływu na własną rękę. W takim wypadku jest szereg rzeczy, o które musisz się zatroszczyć, a wśród nich m.in.
- Odpowiedni wybór trasy – począwszy od wyboru rzeki, po ustalenie konkretnych odcinków płynięcia i rozeznanie w możliwych miejscach trudnych. Nie powinny być one jednak dopasowane do Twoich umiejętności, ale najsłabszej osoby w grupie. Więcej o tym, jak ocenić trudność trasy możesz przeczytać w artykule o poradach na spływ kajakowy z dziećmi.
- Pola namiotowe – rozeznanie się gdzie można nocować, czy są to pola płatne, czy darmowe, kto jest ich właścicielem i jakie warunki sanitarne na nich panują.
- Drewno na ognisko – czy właściciel pola je zapewnia, czy nie? Należy pamiętać o tym, że bez zgody leśniczego/właściciela lasu prywatnego nie można zbierać samemu drewna leżącego w lesie.
- W jaki sposób będą wożone bagaże – czy w kajakach, czy samochodami?
- W jaki sposób będziecie zaopatrywać się w jedzenie i je odgrzewać – czy w pobliżu biwaków są sklepy/knajpy, czy całe jedzenie wozi się ze sobą? Czy odgrzewać będziecie na ognisku, czy turystycznym palniku gazowym?
- Co zrobicie w przypadku wypadku na spływie – czyli nie tylko skompletowanie apteczki, ale też rozpoznanie gdzie są drogi dojazdowe do rzeki, gdzie szpitale.
- Co zrobicie, gdy okaże się, że czegoś ważnego nie wzięliście (np. śpiwora), kto i czym pojedzie do sklepu?
- Jeśli popłyniecie z dziećmi – w jaki sposób uatrakcyjnicie im czas?
- Co zrobicie, by burza nie zepsuła Wam radości ze wspólnie spędzonego czasu?
- Zaopatrzenie w najważniejsze rzeczy: mapy kajakarskie, saperka, siekiera, palnik gazowy itp.
- Podanie reszcie uczestników ekwipunku potrzebnego na spływ.
- Przeprowadzenie instruktażu płynięcia – jeśli będą z Wami osoby niedoświadczone, to będzie trzeba nauczyć ich pływać, a jeśli doświadczone – ustalić znaki oznaczające np. „stop”, „uwaga przeszkoda z lewej”, „większy odstęp”.
Gdy zaczniesz planować spływ, z pewnością pojawi Ci się w głowie jeszcze więcej zagadnień, a następnie dojdą, gdy pozostali uczestnicy spływu zaczną Ci zadawać pytania o jego przebieg. Jeśli wiec lubisz logistykę – śmiało działaj, a jeśli niezbyt – to lepiej będzie dla Ciebie i reszty, gdy postawicie na udział w zorganizowanym spływie.
Ważne zasady w czasie spływu
By spływ był miłym czasem nie tylko dla Was, ale również dla tych, którzy go dla Was organizują, należy pamiętać o kilku kwestiach:
- Przede wszystkim należy zadbać o własne bezpieczeństwo. W tym celu słuchamy instruktora na wodzie. Jego sugestie to nie fanaberie tylko rady wynikające z doświadczenia.
- Drugą sprawą jest dbałość o higienę własną, czystość kajaka i biwaku. Szczególnie ważne jest, by regularnie sprawdzać, czy nie mamy kleszczy.
- Kolejną rzeczą jest dbałość o powierzony nam sprzęt – czyścimy kajaki, nie siadamy na kamizelkach i nie suszymy ich przy ognisku.
- Podczas płynięcia i przy ognisku warto rozmawiać z dziećmi, ale też nawiązać nowe znajomości. Natomiast płynąc przez las zachowujemy ciszę.
- Po spływie warto pielęgnować nowe znajomości. Znam osobiście przyjaźnie, które się dzięki temu zawiązały. Można wymienić się zdjęciami ze spływu lub zorganizować po spływowego grilla.
Nie czekaj, zacznij działać
Jeśli czujesz, że spływ to jest to, co chciałbyś zorganizować to pora rozpocząć działanie 🙂 Nie warto czekać na ostatni moment, bo może się okazać, że firmy nie będą już miały wolnych kajaków.
My, w Przystani, jesteśmy otwarci na to, by spełnić Twoje marzenie o zorganizowaniu spływu kajakowego. Możesz przejrzeć nasza ofertę otwartych wypraw i zapisać się sam z dzieckiem lub całą grupą, ale możemy również zorganizować spływ tylko dla Twojego środowiska. Wybór należy do Ciebie 🙂