www.przystan.org.pl

Jaki wybrać namiot na wakacje – o różnych typach namiotów słów kilka

Wybór odpowiedniego namiotu to nie lada wyzwanie. W końcu to biwakowy dom – nie da się więc wziąć pierwszego lepszego i stwierdzić: „Ten na pewno będzie idealny”. Żeby jednak Wasz namiot na wakacje okazał się trafiony, podpowiadamy czym charakteryzują się główne typy namiotów.

Co muszę widzieć przed kupnem namiotu?

Najważniejszym pytaniem, na jakie musisz sobie odpowiedzieć jest:

  • Na jakiego typu wyprawy będziesz go zabierał. Czy będą to kilkudniowe biwaki w jednym miejscu, czy każdego dnia będziesz go zwijał i transportował?
  • Ile osób będzie razem z Tobą spało? Czy będziesz sam, czy z kilkuosobową rodziną?
  • Jak często zamierasz z niego korzystać? Jedynie raz, czy systematycznie?

Namiot na sporadyczne okazje

Jeśli masz w planie jednorazowy biwak lub zwyczajnie nie jesteś przekonany, czy polubisz spanie pod namiotem, najlepiej wstrzymaj się z jego kupnem i postaraj pożyczyć. Dobry namiot na wakacje to nie kilka złotych, więc szkoda wydawać pieniędzy na ten jeden raz.

Warto jednak upewnić się, że pożyczany namiot jest w dobrym stanie – a przede wszystkim czy nie przecieka. W końcu mało kto lubi chłodny prysznic o trzeciej nad ranem 😉 Oczywiście dołóż też wszystkich starań, by oddać sprzęt w dokładnie takim samym stanie, w jakim pożyczałeś.

Jeśli jednak wiesz, że namiot będzie Twoim systematycznym kompanem, to najlepiej oczywiście go kupić. Poniżej przedstawiamy kilka rodzajów namiotów

Namiot rodzinny

Jak sama nazwa wskazuje – jest to namiot przystosowany do spania w nim w kilka osób. Doskonale nada się na kilkudniowe biwakowanie w jednym miejscu, gdy rozkładamy namiot raz, na początku biwaku, a składamy na koniec. Dzięki dużym rozmiarom można w nim stać, wygodnie przebierać się, ustawić stolik i krzesła przy którym wygodnie zjemy posiłek lub zagramy w grę planszową w czasie deszczu. To zaś sprawia, że na jako namiot na wakacje sprawdzi się bardzo dobrze. Odradzamy jednak zabieranie go na krótkie biwaki, gdyż jego rozkładanie i składanie zajmuje sporo czasu. W takim przypadku lepiej zastosować np. dwa namioty tradycyjne.

Zalety:

  • Dużo miejsca,
  • Można w nim stać.

Wady:

  • Trudno się go rozkłada,
  • Jest nieporęczny po złożeniu,
  • Wymaga dużej płaskiej powierzchni.

Namiot tradycyjny

To dobra opcja na krótkie biwaki, wędrówki piesze lub biwaki, gdy codziennie zmieniamy miejsce noclegu. Po spakowaniu namiot jest poręczny i łatwo go przymocować np. do plecaka.

Warto zwrócić uwagę na to, od jakiej jego części namiotu rozpoczyna się rozkładanie. Niestety, niektóre modele rozkłada się zaczynając od sypialni i dopiero na nią zakłada tropik. Nie jest to korzystne, gdyż w przypadku deszczu, nie da się takiego namiotu rozłożyć bez zmoczenia jego środka. Lepiej wybrać model rozkładany od tropiku, gdyż pod nim będzie można rozłożyć sypialnie na sucho.

Zalety:

  • Zajmuje mało miejsca po złożeniu,
  • Duży wybór modeli.

Wady:

  • Nie najszybciej się go składa i rozkłada.

Namiot „2 sekundy”

Te dziwnie wyglądająca namioty to hit ostatnich lat. Genialna konstrukcja, która rzeczywiście umożliwia rozłożenie go w kilka sekund, podbiła rynek namiotów turystycznych. Składanie namiotu również jest szybkie, ale wymaga pewnej wprawy i na początku zwykle bywa problematyczne. Lepiej przećwiczyć je przed wyjazdem.

Namiot nadaje się na biwaki krótkie i długie. Ze względu na jego nieporęczność po złożeniu (kształt koła) problematyczne będzie zabranie go na wyprawę pieszą, choć oczywiście też się da.

Zalety:

  • Szybkie i proste rozbijanie namiotu,
  • Dość szybkie składanie.

Wady:

  • Zajmuje dużo miejsca po złożeniu,
  • Składanie wymaga pewnej wprawy i przećwiczenia.

Namiot na wakacje powinien być przede wszystkim dostosowany do Twoich potrzeb. Jeśli planujesz kilkudniowe pobyty w większym gronie w jednym miejscu, idealny będzie namiot rodzinny. Jeśli ponadto planujesz krótkie wyprawy z namiotem na plecach, to warto postawić na jeden (bądź dwa w przypadku większej rodziny) namioty tradycyjne. A jeśli najbardziej zależy Ci na komforcie rozkładania to najlepszym wyborem będzie typ 2-sekundowy.

Polecamy również inne nasze artykuły: