www.przystan.org.pl

Jaki śpiwór na lato dla mężczyzny, kobiety i dziecka – czyli czym się kierować przy wyborze

Jaki śpiwór na lato będzie odpowiedni? Wybór może wydawać się prosty. W końcu jest ciepło, więc łatwo pomyśleć, że każdy, niezależnie od parametrów, da radę. Jednak to tylko złudzenie. Dlaczego? Pozwól, że zadam Ci pytanie: Czy naprawdę wiesz, jakie temperatury panują w Polsce nocą przez wakacje?

Z artykułu dowiesz się:

  • Śpiwór letni, to znaczy jaki?
  • O czym mówi termika śpiwora
  • Letni śpiwór dla mężczyzny
  • Letni śpiwór dla kobiety
  • Letni śpiwór dla dziecka
  • Śpiwór mumia czy zwykły – czyli jaki kształt jest najlepszy?
  • Syntetyczny czy puchowy – jaki śpiwór na lato będzie lepszy?
  • Waga śpiwora
  • Zamek śpiwora – drobnostka ułatwiająca życie

Śpiwór letni, to znaczy jaki?

Ogromna większość turystów poszukujących śpiwora myśli o miesiącach wakacyjnych – od czerwca do sierpnia, bo to właśnie wtedy przypada szczyt sezonu biwakowego. Jednak dobrze wybrany letni śpiwór nada się również na wyjazdy w maju, czy wrześniu.

W Polsce, w miesiącach wakacyjnych, średnia nocna temperatura wynosi 14 stopni. Są jednak noce, kiedy potrafi ona spaść do kilku stopni (i nie mówię tu o górach, gdzie temperatury mogą być nawet ujemne) albo podskoczyć do ponad 20. Choć nocne upały nie są niczym zaskakującym, to temperatura poniżej 10 stopni nie kojarzy się zbytnio z latem, a to właśnie ona jest najistotniejszą wskazówką, by wybrać niezawodny śpiwór.

Dobrze dobrany letni śpiwór powinien być dostosowany przede wszystkim do minimalnej spodziewanej temperatury (czyli właśnie kilku stopni), a dopiero później do średniej oraz, jeśli to możliwe, również do maksymalnej (czyli ponad 20). Czemu tak? Wystarczy, że odpowiesz sobie na pytanie:  Co jest lepsze – wyjść ze śpiwora, czy rozpaczliwie poszukiwać dodatkowego koca, którego jednak się nie zabrało? Najwyższą temperaturę można z powodzeniem pominąć, bo w przypadku zbyt dużego gorąca, można po prostu rozpiąć śpiwór lub nawet z niego wyjść.

Ocena dostosowania śpiwora do danych temperatur jest banalnie prosta gdyż każdy śpiwór ma ustalone konkretne parametry nazywane termiką śpiwora.

O czym mówi termika śpiwora

Od 2005 r. każdy śpiwór, niezależnie od firmy, posiada specyfikację termiczną opartą na normie EN 13537, na którą składają się cztery temperatury.

T-max (maksymalna) – to najwyższa temperatura, przy której standardowo zbudowany mężczyzna nie poci się zbytnio i nie budzi z gorąca (przy rozpiętym śpiworze i wyciągniętych rękach). W nowszych modelach śpiworów czasem nie jest podawana.

T-comfort (komfortowa) – to najniższa temperatura, przy której przeciętna, najedzona kobieta prześpi całą noc nie marznąc.

T-limit (limit komfortu) – to najniższa temperatura, przy której przeciętny, najedzony meżczyzna prześpi całą noc nie marznąć.

T-ekstreme (ekstremalna) – to najniższa temperatura, przy której kobieta może przetrwać 6 h, ale powyżej tego czasu może doznać zagrażającej życiu hipotermii.

Sposób mierzenia tych parametrów jest standardowy, więc bez problemu można porównywać śpiwory różnych marek. Jeśli zaś śpiwór będzie spełniał podane poniżej wymagania, to w zasadzie niezależnie od firmy (oczywiście o ile parametry podane były w oparciu  normę EN 13537), pod względem zapewniania komfortu cieplnego, będzie odpowiedni 🙂

Pamiętaj jednak, że:

  1. Każdy inaczej odczuwa temperatury, więc jeśli jesteś wielkim zmarzluchem, to wybierz śpiwór cieplejszy niż „standardowa” osoba, a jeśli zawsze Ci za gorąco – to cieńszy.
  2. Użytkowanie śpiwora z czasem obniży jego zdolność trzymania ciepła, więc patrząc przyszłościowo, nie warto brać takich, w których T-komfort jest wyższa niż sugerujemy.

Letni śpiwór dla mężczyzny

W przypadku mężczyzn, najważniejszym parametrem jest T-limit. Powinien on wynosić ok. 5 stopni (czyli tyle, ile najniższa temperatura, z jaką można się spotkać w miesiącach letnich). Wiem, że może Ci się wydawać, że 5 stopni to zdecydowanie za zimno, ale proszę zwróć uwagę na to, że jest to najniższa temperatura, przy której nie zmarzniesz, a co za tym idzie – w wyższych temperaturach dalej będzie Ci dobrze, aż do przekroczenia temperatury maksymalnej. Dla przykładu śpiwór męski, który mamy w domu ma T-limit = 4 stopnie (czyli tak, jak zalecamy), a T-max = 24 stopnie. To daje pełen komfort termiczny zarówno w najzimniejsze letnie noce, jak i najcieplejsze.

A co ciekawsze: śpiwór z takimi parametrami będzie również odpowiedni na późno wiosenne oraz wczesno-jesienne biwaki. W przypadku chłodniejszych nocy, wystarczy, że ubierzesz odzież termiczną, by zachować pełen komfort snu.

Letni śpiwór dla kobiety

Kobiety odczuwają temperaturę inaczej niż mężczyźni, w związku z czym nie jest najlepszym pomysłem kupowanie identycznych śpiworów dla męża i żony, bo, albo jedno będzie marznąć, albo drugiemu będzie zbyt ciepło.

W przypadku kobiet, najważniejszym parametrem jest T-comfort. Powinien on wynosić ok 5 stopni. Jeśli jednak jesteś przykładem ogromnego zmarzlucha (co u kobiet zdarza się częściej niż u mężczyzn), a Wasze biwaki mogą się rozciągnąć również na końcówkę sierpnia czy początek września, to warto rozważyć kupno śpiwora o parametrze w granicy 0-4 stopni.

Letni śpiwór dla dziecka

W przypadku wyboru śpiwora dla dziecka, sytuacja jest bardziej skomplikowana. Każde dziecko inaczej odczuwa ciepło, a wraz z wiekiem zmienia się budowa oraz ilość tkanki tłuszczowej, co sprawia, że nie jest możliwym określenie „standardowego dziecka”, a więc nie da się jednoznacznie ustalić temperatur ekstremalnych, limitu, komfortu i maksymalnej dla śpiworów dziecięcych. Niektóre firmy podają termikę śpiworów dla dzieci, bazując na manekinach kobiecych (gdyż odczucie temperatur przez dzieci jest bardziej zbliżone do kobiet niż do mężczyzn), ale należy pamiętać, że nie są to ścisłe parametry, ale jedynie orientacyjne.

Jeśli model śpiwora dla dzieci posiada podaną orientacyjną termikę, to powinno się wybrać taki, którego T-comfort wynosi ok. 5 stopni. Jeśli nie posiada, to pozostaje bazować na sugestiach producenta, na jakie pory roku się nadaje. Warto również zwrócić uwagę na gramaturę wypełnienia i porównać ją ze śpiworami dla dorosłych z tej samej firmy. Dzięki temu przynajmniej szacunkowo będziemy wiedzieć, na jakie temperatury będzie odpowiedni. Nie ma jednak co ukrywać – ogromna większość śpiworów dziecięcych projektowana jest z myślą o wyjazdach wakacyjnych, a nie o sezonie wiosenno-jesiennym czy wręcz zimowym.

Oferta śpiworów dziecięcych ogranicza się praktycznie całkowicie do śpiworów syntetycznych, a jeśli chodzi o najbardziej popularne sklepy turystyczne – wyłącznie do syntetycznych. Z jednej strony dzieci zabierane są przede wszystkim na wyjazdy letnie, gdzie nie ma konieczności zabezpieczenia się przed naprawdę niskimi temperaturami, a z drugiej strony – syntetyczne są łatwiejsze w utrzymaniu czystości i suchości, co w przypadku dzieci ma ogromne znaczenie.

Poza komfortem cieplnym, należy zwrócić uwagę na długość śpiwora, a co za tym idzie na maksymalny wzrost dziecka, który może go użytkować. W ofertach można spotkać śpiwory dla dzieci o maksymalnej wysokości od 130-160 cm, co średnio przypada na wiek:

  • 130 cm – 8 lat
  • 140 cm – 10 lat
  • 150 cm – 11,5 lat
  • 160 cm – 13 lat

W praktyce oznacza to tyle, że jeśli chcesz by śpiwór służył przez kilka lat, to:

  • dla przedszkolaka warto wziąć taki, który jest dobry na dziecko o wysokości max 130-140 cm.
  • dla dzieci w wieku 7-9 lat lepiej już kupić śpiwór na max 150-160 cm,
  • dla dzieciaków, które zbliżają się do 10 urodzin można już z powodzeniem zainwestować w dobry śpiwór dla dorosłych.

Oczywiście są to jedynie sugestie, bazujące na siatkach centylowych. Jeśli Twoje dziecko jest duże, to należy wziąć większy śpiwór.

Śpiwór mumia czy zwykły – czyli jaki kształt jest najlepszy?

Z całym przekonaniem można powiedzieć, że najlepiej trzyma ciepło śpiwór „mumia”. Jest to typ śpiwora, który na wysokości ramion jest szerszy, a w stopach o wiele węższy, przez co zminimalizowana jest ilość powietrza, którą należy ogrzać własnym ciałem, co przekłada się na odczucie ciepła. Nieocenionym jest również to, że mumie standardowo posiadają kaptur, który najczęściej można ściśle dopasować go do głowy. Dzięki temu maksymalnie zminimalizowane jest uciekanie ciepła przez najbardziej newralgiczne miejsce – czyi właśnie głowę.  Jeśli więc priorytetem jest dla Ciebie komfort cieplny – wybierz mumię.

Jeśli jednak przy wyborze śpiwora na lato, Twoim priorytetem jest swoboda ruchu nóg, to rozważ śpiwór w kształcie kołdry. Na pewno brak zwężenia u dołu zapewni większą wygodę użytkowania dla ciągle wiercących się nóg, lecz niestety znacząco zwiększa ryzyko tego, że właśnie w stopy będzie Ci zimno.

A co w sytuacji gdy lubisz spać przytulony do współmałżonka? Wiele osób myśli, że w takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest kupno śpiwora w kształcie kołdry, rozpięcie go i spanie tak, jak pod tradycyjną kołdrą. Jednak to ne jest jedyne wyjście! Na rynku dostępne są śpiwory mumie, które można łączyć razem (nawet dwa różne modele z tej samej firmy). Ważne jednak jest, by jeden ze śpiwór posiadał zamek z prawej strony, a drugi z lewej.

Niezależnie od tego, jaki kształt śpiwora wybierzesz, ważne jest, by sięgał on pod głowę.

Syntetyczny czy puchowy – jaki śpiwór na lato będzie lepszy?

Tak jak nie da się rozstrzygnąć sporu, czy lepszy ciastkiem jest szarlotka czy sernik, tak samo nie da się jednoznacznie powiedzieć, czy lepiej kupić letni śpiwór syntetyczny czy puchowy. Wszystko bowiem zależy od przeznaczenia. By łatwiej było Ci podjąć decyzję, przedstawiamy Ci porównanie obu typów.

Syntetyczny Puchowy
Większa waga w porównaniu z puchowym o takiej samej termice (ok kilkaset gram, w zależności od parametrów) Mniejsza waga w porównaniu z syntetycznym o takiej samej termice  (ok kilkaset gram, w zależności od parametrów)
Większe wymiary po zwinięciu w porównaniu z puchowym o takiej samej termice (nawet 2-krotnie) Mniejsze wymiary w porównaniu z syntetycznym o takiej samej termice (nawet 2-krotnie)
Krócej zachowują swoje wyjściowe parametry (średnio po 4 latach można zauważyć zmniejszenie komfortu cieplnego, choć służyć mogą 2-3 razy dłużej) Dłużej zachowują swoje wyjściowe parametry (średnio po 10 latach można zauważyć zmianę komfortu cieplnego choć służyć mogą 2-3 razy dłużej)
Nie chłoną wilgoci Są podatne na zawilgocenia
Grzeją (choć w zmniejszony sposób) nawet gdy są mokre Mokre nie grzeją
Nie pochłaniają zapachów Są podatne na wchłanianie zapachów
Nie wymagają codziennego wietrzenia, a pranie jest łatwe Ze względu na wchłanianie zapachów i wilgoci, powinno się je codziennie wietrzyć (o ile są właśnie używane), a pranie jest problematyczne
Niższa cena (nawet 2-3 krotnie) Wyższa cena (nawet 2-3 krotnie)

Waga śpiwora

Kwestią na którą warto zwrócić  uwagę jest waga śpiwora. Jeśli ma być on wykorzystywany na pieszych wędrówkach, to warto wybór ograniczyć do takich, które  mają mniejszą wagę niż większość konkurencji. Jeśli jednak używany będzie na kempingach, a przewożony autem, to bardziej istotne może być zaoszczędzenie pieniędzy, niż wybór najlżejszego z możliwych.

Zamek śpiwora – drobnostka ułatwiająca życie

Jest jedna rzecz, na którą stanowczo warto zwrócić uwagę – zamek powinien być podszyty materiałem, by nie uciekało przez niego ciepło.

Przydatną rzeczą jest również, gdy do suwaka doczepiony jest pasek lub sznurek, który łatwiej chwycić niż typową metalową część. Dodatkowo, jeżeli posiada element fluorescencyjny, łatwiej będzie znaleźć suwak po ciemku. Ale nie ukrywamy – nie jest to rzecz warta dopłacenia kilkudziesięciu złotych, bo taki „bajer” można doczepić sobie samemu.

Na koniec napiszemy jeszcze parę słów o umiejscowieniu zamka. Zwykle znajduje się on z boku, choć najwygodniejszy jest taki, który jest pośrodku śpiwora. Taki zamek można rozpiąć, rozpychając śpiwór na boki, bez konieczności szukania suwaka. To bywa pomocne w nagłych sytuacjach. Jeśli więc wybierasz się na biwak w trudnych warunkach lub, gdzie musisz się liczyć z różnymi nagłymi niebezpieczeństwami, to warto rozważyć kupno właśnie takiego.

Gdy już zdecydujesz jaki śpiwór wybrać, to zachęcamy, by przeczytać także nasze porady odnośnie dbania o śpiwór – jego przechowywania, prania i suszenia.