Jaki śpiwór na lato – czyli czym się kierować przy wyborze

Jaki śpiwór na lato będzie odpowiedni? Wybór może wydawać się prosty. Temperatury nocą są wysokie, więc nie trzeba się zbytnio przejmować jego parametrami. Jednak to nie do końca prawda. Warto zwrócić uwagę na kilka elementów, by później nie żałować wydanych pieniędzy.

Śpiwór letni, to znaczy na jaką temperaturę?

Zanim przejdę do odpowiedzi na to, jaki wybrać śpiwór na lato, zadam Ci jedno proste pytanie: wiesz jakie temperatury panują w Polsce nocą przez wakacje? Jeśli potrzebujesz zastanowić się chwilę nad odpowiedzią, to jest to idealny sygnał do tego, że powinieneś przyjrzeć się bliżej tematyce termiki śpiworów. Podpowiem Ci: przez wakacyjne miesiące średnia nocna temperatura w Polsce wynosi ok 14 stopni. Są jednak noce, kiedy potrafi ona spaść do kilku stopni albo podskoczyć do ponad 20. Twój letni śpiwór musi być więc dostosowany do tych właśnie temperatur. Uwzględnienie wszystkich trzech może być jednak dość problematyczne, więc zwrócę Twoją uwagę na jeszcze jedną rzecz: co jest lepsze? Wyjść ze śpiwora, czy rozpaczliwie poszukiwać w nocy dodatkowego koca, którego jednak się nie zabrało? To pierwsze, prawda? Stąd szukając idealnego sprzętu, dobrze jest skupić się na najniższej i średniej temperaturze, a najwyższą można pominąć, bo „najwyżej się rozkopię”.

O czym mówi termika śpiwora

Każdy śpiwór, niezależnie od firmy, posiada specyfikację termiczną opartą na normie EN 13537, na którą składają się cztery temperatury.

T-max (maksymalna) – to temperatura, przy której standardowo zbudowany mężczyzna nie poci się zbytnio i nie budzi z gorąca (przy rozpiętym śpiworze i wyciągniętych rękach).

T-comfort (komfortowa) – to temperatura, przy której przeciętna kobieta prześpi całą noc (8h) nawet na wznak.

T-limit (limit komfortu) – to temperatura, przy której skulony mężczyzna prześpi 8 h.

T-ekstreme (ekstremalna) – to temperatura, przy której kobieta może przetrwać 6 h, ale powyżej tego czasu może doznać zagrażającej życiu hipotermii.

Sposób mierzenia tych parametrów jest standardowy, więc bez problemu można porównywać śpiwory różnych marek.

Jaka termika śpiwora będzie najlepsza na lato?

I teraz przechodzimy do wyboru naszego śpiwora.

Jeśli wybieramy śpiwór na lato dla kobiety to najważniejsze jest, by T-comfort odpowiadała najniższej przewidywanej temperaturze, czyli ok. 5 stopni. Jeśli kobieta jest jednak dużym zmarzluchem, a Wasze biwakowe plany mogą się przeciągnąć także na wrzesień, to warto rozważyć również kupno śpiwora o parametrze w granicy 0-4 stopni.

Jeśli wybieramy śpiwór letni dla mężczyzny, to dobrze, by nasze 5 stopni przypadało na T-limit lub było pomiędzy T limit a T-comfort.

Jeśli potrzebujemy kupić śpiwór dla dziecka, to kierujmy się zasadą taką, jak w przypadku kobiet.

Przy wyborze śpiwora warto także pamiętać o dwóch kwestiach:

  1. Każdy inaczej odczuwa temperatury, więc jeśli jesteś wielkim zmarzluchem, to wybierz śpiwór cieplejszy niż „standardowa” osoba, a jeśli zawsze Ci za gorąco – to cieńszy.
  2. Użytkowanie śpiwora z czasem obniży jego zdolność trzymania ciepła, więc patrząc przyszłościowo, nie warto brać takich, w których komfort wynosi kilkanaście stopni.

Jeśli śpiwór będzie spełniał te wymagania, to w zasadzie niezależnie od firmy (oczywiście o ile parametry podane były w oparciu  normę EN 13537), będzie odpowiedni 🙂 Wybór konkretnej marki ma o wiele większe znaczenie w przypadku śpiworów przeznaczonych na zimowe lub ekstremalne wyprawy, a nie polskie lato.

Śpiwór mumia czy zwykły – czyli jaki kształt jest najlepszy?

I tu zaczyna się problem, bo nie ma czegoś takiego, jak najlepszy kształt śpiwora, tak samo, jak nie ma najlepszego ciasta na świecie, gdyż różne są okazje i różne preferencje. Można powiedzieć, że najlepiej trzyma ciepło śpiwór „mumia”. Jednak latem nie ma to aż tak dużego znaczenia ze względu na stosunkowo wysokie temperatury (oczywiście, jeśli dobierze się odpowiednią termikę). Przy wyborze tego, jaki kupić śpiwór na lato, warto więc wziąć pod uwagę także wygodę użytkowania. Jeśli w nocy Twoje nogi szaleją tak, jakby tańczyły tango lub uwielbiasz mieć jedną tu, a drugą tam, to tradycyjny śpiwór w kształcie złożonej kołdry zapewni Ci o wiele większą swobodę ruchów. Jeśli jednak lubisz spać zwinięty w kłębek albo mieć poczucie, że kołdra szczelnie Cię otula, to śpiwór mumia będzie lepszym rozwiązaniem.

Niezależnie od tego, ważne jest, by śpiwór sięgał pod głowę. Również pod szyją powinna znajdować się podkładka z materiału (zakrywająca szycie między „głową” śpiwora, a „korpusem”).

Waga śpiwora

Kwestią na którą warto zwrócić uwagę jest waga śpiwora. Jeśli ma być on wykorzystywany na pieszych wędrówkach, to warto wybór ograniczyć do takich, które wagę mają mniejszą niż większość konkurencji. Jeśli jednak używany będzie na kempingach, a przewożony autem, to bardziej istotne może być zaoszczędzenie stosunkowo dużej części kwoty przeznaczonej na zakup, niż wybór najlżejszego z możliwych.

Zamek śpiwora – drobnostka ułatwiająca życie

Jest jedna rzecz, na którą stanowczo warto zwrócić uwagę – zamek powinien być podszyty materiałem, by nie uciekało przez niego ciepło.

Przydatną rzeczą jest również, gdy do suwaka doczepiony jest pasek lub sznurek, który łatwiej chwycić niż typową metalową część. Dodatkowo, jeżeli posiada element fluorescencyjny, łatwiej będzie znaleźć suwak po ciemku. Ale nie ukrywamy – nie jest to rzecz warta dopłacenia kilkudziesięciu złotych, bo taki „bajer” można doczepić sobie samemu.

Na koniec napiszemy jeszcze parę słów o umiejscowieniu zamka. Zwykle znajduje się on z boku, choć najwygodniejszy jest taki, który jest pośrodku śpiwora. Taki zamek można rozpiąć, rozpychając śpiwór na boki, bez konieczności szukania suwaka. To bywa pomocne w nagłych sytuacjach. Jeśli więc wybierasz się na biwak w trudnych warunkach lub, gdzie musisz się liczyć z różnymi nagłymi niebezpieczeństwami, to warto rozważyć kupno właśnie takiego.

Gdy już zdecydujesz jaki śpiwór wybrać, to zachęcamy, by przeczytać także nasze porady odnośnie dbania o śpiwór – jego przechowywania, prania i suszenia.