Jaki śpiwór na lato? Czym się kierować przy wyborze

Jaki śpiwór na lato? Wybór może wydawać się prosty. Temperatury nocą są wysokie, więc nie trzeba się zbytnio przejmować jego parametrami. Jednak to nie do końca prawda. Warto zwrócić uwagę na kilka elementów, by później nie żałować wydanych pieniędzy.

Śpiwór letni, to znaczy na jaką temperaturę?

Zanim przejdę do odpowiedzi na to, jaki wybrać śpiwór na lato, zadam Ci jedno proste pytanie: wiesz jakie temperatury panują w Polsce nocą przez wakacje? Jeśli potrzebujesz zastanowić się chwilę nad odpowiedzią, to jest to idealny sygnał do tego, że powinieneś przyjrzeć się bliżej tematyce termiki śpiworów. Podpowiem Ci: przez wakacyjne miesiące średnia nocna temperatura w Polsce wynosi ok 14 stopni. Są jednak noce, kiedy potrafi ona spaść do kilku stopni albo podskoczyć do ponad 20. Twój letni śpiwór musi być więc dostosowany do tych właśnie temperatur. Uwzględnienie wszystkich trzech może być jednak dość problematyczne, więc zwrócę Twoją uwagę na jeszcze jedną rzecz: co jest lepsze? Wyjść ze śpiwora, czy rozpaczliwie poszukiwać w nocy dodatkowego koca, którego jednak się nie zabrało? To pierwsze, prawda? Stąd szukając idealnego sprzętu, dobrze jest skupić się na najniższej i średniej temperaturze, a najwyższą można pominąć, bo „najwyżej się rozkopię”.

O czym mówi termika śpiwora

Każdy śpiwór, niezależnie od firmy, posiada specyfikację termiczną opartą na normie EN 13537, na którą składają się cztery temperatury.

T-max (maksymalna) – to temperatura, przy której standardowo zbudowany mężczyzna nie poci się zbytnio i nie budzi z gorąca (przy rozpiętym śpiworze i wyciągniętych rękach).

T-comfort (komfortowa) – to temperatura, przy której przeciętna kobieta prześpi całą noc (8h) nawet na wznak.

T-limit (limit komfortu) – to temperatura, przy której skulony mężczyzna prześpi 8 h.

T-ekstreme (ekstremalna) – to temperatura, przy której kobieta może przetrwać 6 h, ale powyżej tego czasu może doznać zagrażającej życiu hipotermii.

Sposób mierzenia tych parametrów jest standardowy, więc bez problemu można porównywać śpiwory różnych marek.

Jaka termika śpiwora będzie najlepsza na lato?

I teraz przechodzimy do wyboru naszego śpiwora.

Jeśli wybieramy śpiwór na lato dla kobiety to najważniejsze jest, by T-comfort odpowiadała najniższej przewidywanej temperaturze, czyli ok. 5 stopni. Jeśli kobieta jest jednak dużym zmarzluchem, to warto rozważyć również kupno śpiwora o parametrze w granicy 0-4 stopni.

Jeśli wybieramy śpiwór letni dla mężczyzny, to dobrze jest by T-comfort wynosiło 5 stopni lub było trochę wyższe.

Warto również pamiętać o tym, że użytkowanie śpiwora z czasem obniży jego zdolność trzymania ciepła, więc patrząc przyszłościowo, nie warto brać takich, w których komfort wynosi kilkanaście stopni.

Jeśli śpiwór będzie spełniał te wymagania, to w zasadzie niezależnie od firmy (oczywiście o ile parametry podane były w oparciu  normę EN 13537), będzie odpowiedni 🙂 Wybór konkretnej marki ma o wiele większe znaczenie w przypadku śpiworów przeznaczonych na zimowe lub ekstremalne wyprawy, a nie polskie lato.

Jaki kształt śpiwora jest najlepszy?

Najlepiej trzyma ciepło śpiwór „mumia”, choć latem nie ma to aż tak dużego znaczenia. Ważne jest, tylko by śpiwór sięgał pod głowę. Również pod szyją powinna znajdować się podkładka z materiału (zakrywająca szycie między „głową” śpiwora, a „korpusem”).

Waga śpiwora

Kwestią na którą warto zwrócić uwagę jest waga śpiwora. Jeśli ma być on wykorzystywany na pieszych wędrówkach, to warto wybór ograniczyć do takich, które wagę mają mniejszą niż większość konkurencji. Jeśli jednak używany będzie na kempingach, a przewożony autem, to bardziej istotne może być zaoszczędzenie stosunkowo dużej części kwoty przeznaczonej na zakup, niż wybór najlżejszego z możliwych.

Zamek śpiwora – na co zwrócić uwagę

Zwykle znajduje się z boku, choć najlepszy jest zamek pośrodku śpiwora. Taki zamek można rozpiąć, rozpychając śpiwór na boki, bez konieczności szukania suwaka. To bywa pomocne w nagłych sytuacjach.

Ważne jest także, żeby zamek być podszyty materiałem, by nie uciekało przez niego ciepło.

Przydatną rzeczą jest również, gdy do suwaka doczepiony jest pasek lub sznurek, który łatwiej chwycić niż typową metalową część. Dodatkowo, jeżeli posiada element fluorescencyjny, łatwiej będzie znaleźć suwak po ciemku. Ale nie ukrywamy – nie jest to rzecz warta dopłacenia kilkudziesięciu złotych, bo taki „bajer” można doczepić sobie samemu.

Zachęcamy również do przeczytania porad odnośnie dbania o śpiwór – jego przechowywania, prania i suszenia.