Jaki śpiwór na lato? Czym się kierować przy wyborze

Wybór może wydawać się prosty. Temperatury nocą są wysokie, więc nie trzeba się zbytnio przejmować jego własnościami. Jednak to nie do końca prawda. Warto zwrócić uwagę na kilka elementów, by później nie żałować wydanych pieniędzy. Podpowiadamy jaki wybrać śpiwór na lato.

Śpiwór letni, to znaczy na jaką temperaturę?

Zacznę od prostego pytania: wiesz jakie temperatury panują w Polsce nocą przez wakacje? Jeśli potrzebujesz zastanowić się nad tym chwilę, to jest to idealny sygnał do tego, że powinieneś przyjrzeć się bliżej tematyce termiki śpiworów. Podpowiem Ci: przez wakacyjne miesiące średnia nocna temperatura w Polsce wynosi ok 14 stopni. Są jednak noce, kiedy potrafi ona spaść do kilku stopni albo podskoczyć do ponad 20 stopni. Twój letni śpiwór musi być więc dostosowany do tych temperatur. Zanim przejdę do odpowiedzi na to jaki wybrać śpiwór na lato, zwrócę uwagę na jeszcze jedną rzecz: co jest lepsze? Wyjść ze śpiwora, czy rozpaczliwie poszukiwać w nocy dodatkowego koca, którego jednak się nie zabrało? To pierwsze, prawda? Stąd szukając idealnego sprzętu dobrze jest skupić się na najniższej i średniej temperaturze, a najwyższą można pominąć, bo „najwyżej się rozkopię”.

O czym mówi termika śpiwora

Każdy śpiwór, niezależnie od firmy) posiada specyfikację termiczną, na którą składają się cztery temperatury.

T-max (maksymalna) – to temperatura, przy której standardowo zbudowany mężczyzna nie poci się zbytnio i nie budzi z gorąca (przy rozpiętym śpiworze i wyciągniętych rękach).

T-comfort (komfortowa) – to temperatura, przy której przeciętna kobieta prześpi całą noc (8h) nawet na wznak.

T-limit (limit komfortu) – to temperatura, przy której skulony mężczyzna prześpi 8 h.

T-ekstreme (ekstremalna) – to temperatura, przy której kobieta może przetrwać 6 h, ale powyżej tego czasu może doznać zagrażającej życiu hipotermii.

Sposób mierzenia tych parametrów jest standardowy, więc bez problemu można porównywać śpiwory różnych marek.

Jaka termika śpiwora będzie najlepsza na lato?

I teraz przechodzimy do wyboru naszego śpiwora.

Jeśli wybieramy śpiwór dla kobiety to najważniejszym jest, by T-comfort odpowiadała najniższej przewidywanej temperaturze, czyli ok 5 stopni, a nawet była nieco niższa. Szczególnie jeśli kobieta jest warto wziąć taki o parametrze sięgającym 0 stopni.

Jeśli wybieramy śpiwór dla mężczyzny, to dobrze jest by T-comfort wynosiło 5 stopni lub było trochę wyższe.

Warto również pamiętać o tym, że użytkowanie śpiwora z czasem obniży jego zdolność trzymania ciepła, więc patrząc przyszłościowo nie warto brać takich, w których komfort wynosi kilkanaście stopni.

Jaki kształt śpiwora jest najlepszy?

Najlepiej trzyma ciepło śpiwór „mumia”, choć latem nie ma to aż tak dużego znaczenia. Ważne jest tylko, by śpiwór sięgał pod głowę. Również pod szyją powinna znajdować się podkładka z materiału (zakrywająca szycie między „głową” śpiwora, a „korpusem”).

Zamek śpiwora – na co zwrócić uwagę

Zwykle znajduje się z boku, choć najlepszy jest zamek pośrodku śpiwora. Taki zamek można rozpiąć rozpychając śpiwór na boki, bez konieczności szukania suwaka. To bywa pomocne w nagłych sytuacjach.

Ważne jest także, żeby zamek być podszyty materiałem, by nie uciekało przez niego ciepło.

Przydatną rzeczą jest również, gdy do suwaka doczepiony jest pasek lub sznurek, który łatwiej chwycić niż typową metalową część. Dodatkowo jeżeli posiada element fluorescencyjny, łatwiej będzie znaleźć suwak po ciemku. Ale nie ukrywamy – nie jest to rzecz warta dopłacenia kilkudziesięciu złotych, bo taki „bajer” można doczepić sobie samemu.

Zachęcamy również do przeczytania porad odnośnie dbania o śpiwór – jego przechowywania, prania i suszenia.