www.przystan.org.pl

Gdzie rozbić namiot, by uniknąć mandatu, a przy tym dobrze się wyspać?

Jedziecie na biwak. Docieracie na miejsce i Waszym oczom ukazuje się przestrzeń zapraszająca do rozbicia namiotu. „O, tu będzie fajnie!” – i przystępujecie do rozkładania wakacyjnego domu. Tak właśnie często wygląda to w praktyce. Jednak nieprzemyślenie tego, gdzie rozbić namiot bardzo często skutkuje tym, że kolejnego dnia musicie przenieść się kilka metrów dalej, by móc porządnie się wyspać. Lub zostajecie przymuszeni do tego mandatem…

Gdzie rozbić namiot, by było to legalne

Wbrew obiegowej opinii nie jest tak, że namiot można rozbić wszędzie. Prawie każda ziemia do kogoś należy – czy to do urzędów miejskich, morskich, czy nadleśnictw, albo do prywatnych osób. Nie jest więc na miejscu, by bez zgody zacząć ją użytkować. „Ale ja przecież niczego nie zniszczę” – też nie jest dobrym wytłumaczeniem. Tylko pomyśl, jak byś się czuł, gdyby ktoś wszedł na Twój ogródek, zrobił sobie potajemnie grilla, po czym posprzątał i bez słowa poszedł? Nawet jeśli nie towarzyszyłyby temu żadne szkody, niekomfortowym jest świadomość tego, że ktoś nie uszanował Twojej własności. Tak samo jest z łąkami, lasami i plażami, które wydają się nie należeć do nikogo. Powinno się poszukać ich właściciela i zapytać o pozwolenie.

Jest jednak kilka miejsc, gdzie surowo zabronione jest biwakowanie. Należą do nich:

  • Pas nadmorski,
  • Parki Narodowe,
  • Parki krajobrazowe.

Jeśli chcesz w możliwie szybki sposób, a przy tym w pełni legalny załatwić sobie nocleg pod namiotem, to poszukaj miejsc do tego przeznaczonych:

  • Komercyjnych biwaków,
  • Miejsc biwakowo-piknikowych, jakie często są wydzielane w miastach,
  • Obszarów leśnych, które są wydzielone właśnie do tego celu.

Program „Zanocuj w lesie” czyli legalne miejsca do rozbicia namiotu

Ten funkcjonujący od maja 2021 r. program Lasów Państwowych, to wielki przełom w turystyce i survivalu. W jego ramach w każdym z nadleśnictw wydzielone zostały miejsca gdzie można rozbić namiot „na dziko”. Obecnie nocleg grup do 9 osób na maksymalnie dwie noce nie musi być w ogóle zgłaszany, a w przypadku większych grup i dłuższych pobytów wystarczy wysłanie prośby mailowej i następnie uzyskanie pozytywnej odpowiedzi. Wszystkie leśne tereny, gdzie można rozbić namiot zaznaczone są na mapie obszarów objętych programem „Zanocuj w lesie”.

Biwak już mam, ale gdzie dokładnie rozbić namiot?

Odpowiedź na pytanie: Gdzie rozbić namiot, nie ogranicza się jedynie do wyboru biwaku, ale także tego konkretnego miejsca, który będzie naszą wakacyjną podłogą. Poniżej przedstawiamy 10 rad, dzięki którym unikniecie namiotowych wpadek.

  1. Powierzchnia powinna być równa, bez dołków i górek, gdyż takich niedogodności nie zniweluje nawet najlepszy wybór tego, na czym spać pod namiotem.
  2. Rozbijamy się na płaskim, a nie pochyłym terenie. Inaczej, nawet przy delikatnej pochyłości, będziemy się zsuwać na jedną stronę.
  3. Unikamy rozbijania namiotu w zagłębieniach terenu lub u podnóża górki, gdyż w takich miejscach będzie zbierała się woda deszczowa.
  4. Unikamy biwakowania pod drzewami, zwłaszcza samotnymi. Wiatr może odłamać jego gałąź, która na nas spadnie.
  5. Szukamy miejsc osłoniętych przed wiatrem.
  6. Nie rozbijaj się obok ogniska – jedna iskra może spalić cały namiot.
  7. Unikaj rozbijania się przy ścieżce – ktoś może potknąć się o linkę Twojego namiotu i zrobić krzywdę sobie lub uszkodzić Twój namiot.
  8. Sprawdź czy przypadkiem nie rozbijasz się na mrowisku lub pod gniazdem os.
  9. Przed rozbiciem namiotu usuwamy z ziemi kamienie, patyczki, szyszki itp.
  10. Jeżeli spodziewasz się obfitego deszczu, możesz wykopać rowek dookoła namiotu.
1,5% dla rodzin

Przekaż 1,5% swojego podatku na budowanie silnych rodzin zamiast fiskusowi. Dzięki temu, że wiele osób wspiera niewielkimi kwotami, razem jesteśmy w stanie tworzyć wielkie dzieło!

Jak przekazać 1,5%? przeczytaj w 1 minutę.