www.przystan.org.pl

Budowanie silnych więzi cz. 2 – afirmacja

Pierwszą zasadą budowania silnych więzi z dzieckiem jest okazywanie afirmacji dla jego uczuć.

Czym jest afirmacja?

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów utożsamienia się z naszymi dziećmi, nawet, jeśli w pełni ich nie rozumiemy, jest afirmacja ich uczuć. Co to jest? Najłatwiej zobrazować to przykładem.

Wyobraź sobie, że jesteś na spacerze ze swoim dzieckiem. W pewnym momencie wyprzedziło Cię i zaczęło biec. Po chwili jednak potknęło się o krawężnik, przewróciło i skaleczyło nogę. Co w takiej sytuacji robisz?

Są dwa główne sposoby reakcji. Pierwszym jest przytulenie dziecka i uspokajanie go: „Tak mi przykro, że zraniłeś sobie kolano. Potrzymam Cię, aż przestanie boleć”. I to właśnie jest afirmacja uczuć. Afirmacja to nic innego jak dostrzeżenie uczuć dziecka i okazanie akceptacji ich. I taka właśnie postawa wzmacnia wieź z dzieckiem.

Drugim możliwym sposobem reakcji jest egzekwowanie reguł, pouczanie czy krzyczenie. W sytuacjach przykrych dla dziecka, rozpoczynanie od moralizowania może jednak osłabić więź z dzieckiem.

Kiedy afirmujemy uczucia młodych ludzi, dajemy im poczucie autentyczności.

Jak okazywać afirmację uczuć

Afirmowanie uczuć dziecka jest istotne zarówno w chwilach dla niego radosnych, jak i przykrych. W obu przypadkach składa się na nie kilka aspektów.

Afirmacja pozytywnych uczuć:

  • Wysłuchać je,
  • Aktywnie reagować (cieszyć się z nimi),
  • Wypowiedzi afirmujące słowa, np.: Tak bardzo się cieszę, to wspaniałe, to cudownie, że cię to spotkało, masz prawo być szczęśliwy.

Afirmacja negatywnych uczuć:

  • Wysłuchać,
  • Aktywnie reagować (smucić się z nim),
  • Wypowiedzi afirmujące słowa, np.: Przykro mi, że cię to spotkało, zdaję sobie sprawę, że nie było to dla ciebie miłe, też mi jest smutno z tego powodu, próbuję przejść przez to z tobą.

Co daje afirmacja

Afirmowanie uczuć dzieci ukazuje im, że są prawdziwymi osobami, a ich uczucia są ważne, że mają prawo emocjonalnie przeżywać różne sytuacje na swój sposób. Kiedy utożsamiamy się z ich uczuciami radości lub rozczarowania, dajemy im w ten sposób poznać, że uznajemy ich prawdziwą godność i człowieczeństwo.

Uczucia są często niezależne od naszej woli. Pojawiają się i znikają. Nie możemy do końca nimi sterować. Ponieważ nasz wpływ na nie jest ograniczony, to najmniej potrzebną dziecku rzeczą w chwilach emocjonalnie dla niego trudnych, są nasze pouczenia i upomnienia. Jeśli natomiast akceptujemy ich uczucia, to w ten sposób akceptujemy ich samych. Dzięki temu dziecko może poczuć się kochane – a to jest fundament do zmiany relacji na lepszą.

Kolejny krok

Następną zasadą budowania silnych więzi z dzieckiem jest akceptacja.

1,5% dla rodzin

Przekaż 1,5% swojego podatku na budowanie silnych rodzin zamiast fiskusowi. Dzięki temu, że wiele osób wspiera niewielkimi kwotami, razem jesteśmy w stanie tworzyć wielkie dzieło!

Jak przekazać 1,5%? przeczytaj w 1 minutę.