Budowanie silnych więzi – afirmacja

 
Chyba każdy ojciec pragnie szczęścia swojego dziecka. Wielu chce, aby życie ich dzieci było nawet bardziej udane niż ich własne. W praktyce jednak, tematy dotyczące wychowania dzieci nie są często poruszane w gronie męskim, choć w dużej ilości przypadków uważamy się za ekspertów w tej dziedzinie. Najczęściej nasza wiedza opiera się głównie na własnych doświadczeniach wyniesionych z dzieciństwa i powielanych w kontaktach z własnymi dziećmi. Nie zawsze wcześniejsze doświadczenia były właściwe, stąd potrzeba , aby doskonalić się w roli ojców, podobnie jak doskonalimy się często konsekwentnie w sferze zawodowej.
Dzisiejsza rzeczywistość z tysiącami różnych propozycji otacza dzieci, a ich siła i wielokrotnie niepokojący charakter odczuwają namacalnie rodzice nie tylko nastolatków. Troszczymy się o przyszłość dzieci, pragniemy ich dobra, tworzymy reguły, zasady, wydajemy polecenia. Chcielibyśmy, aby były wierne cennym dla nas wartościom. Faktem jest to, że upominanie, reguły, czy nawet najlepsze wpajane zasady nie wystarczą. Dzieci potrzebują silnej emocjonalnej więzi z nami. To jest niezwykle istotna kwestia, aby uzmysłowić sobie, jak bardzo dziecko potrzebuje bliskiej relacji z ojcem, relacji, która tworzy więź emocjonalną i poczucie, ze jest się kochanym.
Reguły – Bliska więź = Bunt dziecka
Reguły + Bliska więź = Pozytywna reakcja dziecka
Zasady budowania więzi maja tę cechę, że mogą być wykorzystane nie tylko w relacji z dzieckiem, ale również w kontaktach z bliskimi osobami np. żoną, rodzicami, przyjaciółmi.
Afirmacja
Jednym z najbardziej skutecznych sposobów utożsamienia się z naszymi dziećmi, nawet, jeśli w pełni ich nie rozumiemy, jest afirmacja ich uczuć.
Podam przykład afirmacji:
„Dziecko pobiegło wyprzedzając ciebie na spacerze. W pewnym momencie potknęło się o krawężnik, upadło i skaleczyło nogę. Jak byś zareagował?”
Właściwa reakcja: rodzic przytula dziecko i wypowiada uspokajające słowa. Tak mi przykro, że zraniłeś sobie kolano. Potrzymam Cię, aż przestanie boleć.
Jeżeli twoja pierwszą reakcją na takie sytuacje jest egzekwowanie reguł, pouczanie, czy krzyczenie, możesz w ten sposób osłabić więź z dzieckiem.
Kiedy afirmujemy uczucia młodych ludzi, dajemy im poczucie autentyczności.
Afirmowanie uczuć dziecka jest istotne tak w chwilach radosnych dla niego jak i przykrych.
Jak afirmować pozytywne uczucia dzieci? (cieszyć się z nimi)

 • wysłuchać je
 • aktywnie reagować (cieszyć się z nimi)
 • wypowiedzi afirmujące
  • tak bardzo się cieszę
  • to wspaniałe
  • to cudownie, że cię to spotkało
  • masz prawo być szczęśliwy

Afirmowanie negatywnych emocji:

 • wysłuchać
 • aktywnie reagować (smucić się z nim)
 • wypowiedzi afirmujące
  • przykro mi, że cię to spotkało
  • zdaję sobie sprawę, że nie było to dla ciebie miłe
  • też mi jest smutno z tego powodu
  • spróbuję przejść przez to z tobą

Afirmowanie ich uczyć ukazuje im, że są prawdziwymi osobami,a ich uczucia są ważne, że mają prawo emocjonalnie przeżywać różne sytuacje na swój sposób. Kiedy utożsamiamy się z ich uczuciami radości lub rozczarowania, dajemy im w ten sposób poznać, że uznajemy ich prawdziwą godność i człowieczeństwo.
To, czego najmniej dziecko potrzebuje w chwilach emocjonalnie trudnych, to naszych pouczeń i upomnień.
Uczucia są często niezależne od naszej woli. Pojawiają się i znikają. Nie możemy do końca nimi sterować. Ponieważ nasz wpływ na nie jest ograniczony, powinniśmy afirmować uczucia ludzi. W ten sposób akceptujemy ich samych. A każdy pragnie być przecież akceptowany. Jeżeli nasza intencja jet pomoc komuś z pewnością powinniśmy afirmować uczucia tej osoby. Osoba taka poczuje się kochana i to jest początek, fundament zmiany na lepsze.