Rejsy żeglarskie są pięknym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Na mazurach widać całą masę młodzieży uczącej się żeglarstwa, a rosnącemu zainteresowaniu towarzyszy rozrost bazy turystycznej. Już od kilku lat można pływać na wodach śródlądowych bez patentu żaglówkami o długości do 7,5 m. Żeby było to bezpieczne, potrzeba się jednak odpowiednio przygotować. Jeżeli myślisz o wakacjach pod żaglami możesz wybrać rejs w pełni zorganizowany lub samemu wyczarterować jacht.
Rejs zorganizowany
Organizatorzy turystyki zapewniają wybór spośród wielu ofert rejsów, które są przygotowane od A do Z. Po naszej stronie jest tylko dojazd i oczywiście opłata rejsu.
Zalety
Wszystkich przygotowań do rejsu (np. czarter jednostki, ubezpieczenie, wyżywienie itp ) dokonuje za nas organizator. Przede wszystkim, organizator zapewnia sternika z doświadczeniem, który zna przepisy, zasady żeglowania, czy porty. Doświadczenie osoby z patentem jest bezcenne i pozwala uniknąć popełniania własnych błędów oraz daje większe bezpieczeństwo. Oczywiście sternik przeszkoli uczestników ze sterowania jachtem i bezpiecznej eksploatacji oraz manewrów pod żaglami i na silniku.
Część organizatorów zapewnia dodatkowy program np. animację czasu wolnego dla dzieci. Z uwagi na większe upusty dla firm lub posiadanie własnych jachtów koszt samego czarteru może być nieco niższy.
Wady
Całkowity koszt pobytu na rejsie zorganizowanym będzie wyższy niż wyczarterowanie jachtu samemu z uwagi chociażby na koszty po stronie organizatora. Dla niektórych wadą może być uzależnienie od planu rejsu i tym samym mniejsza swoboda. Narzucona jest też jednostka do pływania, a między jachtami są spore różnice jeżeli chodzi o wygodę, czy wyposażenie dodatkowe. Poza tymczasem na jachcie możemy zamieszkać z kimś kogo nie znamy (np. na jachcie 8 osobowym zmieszczą się 2 nieduże rodziny).
Sprawdź naszą ofertę rejsów.
Rejs na własna rękę
Jacht można wynająć samemu i załatwić wszystkie przygotowania na własną rękę.
Zalety
Cena takiego rejsy jest wyraźnie niższa, szczególnie jeśli mamy własny jacht lub znajomego który nam użycza żaglówkę. Możemy na własną rękę wynająć sternika. Jesteśmy też niezależni zarówno pod względem trasy, wyboru żaglówki, załogi jak i daty oraz czasu trwania rejsu. Z pewnością jest to opcja dla osób posiadających doświadczenie, chcących oszczędzić, oraz lubiących luz.
Wady
Część firm czarterujących nie wynajmuje jachtów osobom bez patentu więc jeżeli nie mamy papierka, będziemy musieli wynająć sternika, a to koszt tysiąc kilkaset złotych za tydzień. Obsługa jachtu bez sternika lub osoby z doświadczeniem może być trudna, a nawet niebezpieczna. Jeżeli nie masz doświadczenia, trudno też będzie Ci wybrać dobrą jednostkę, zaplanować trasę, czy nawet spakować się. Na wszystko musisz poświęcić swój czas, a jak wiemy czas też ma wielką wartość.
Co musisz ustalić przed wyjazdem?
Miejsce rejsu
Zdecydowanie najlepszą bazę dla turystyki żaglowej w Polsce mają Mazury. Ilość portów i bindug („dziki” port) jest bardzo duża, trasy są długie i ciekawe, przyroda w dobrym stanie, a do tego sporo atrakcji krajoznawczych i historycznych. Wadą jest jednak spory tłok w sezonie. Opcją dla ceniących sobie spokój mogą być rejsy po jeziorach Kaszub lub po Zalewie Szczecińskim.
Termin rejsu
W przypadku żagli, termin ma spore znaczenie. Po pierwsze, warunki wietrzne są zmienne w zależności od pory roku, a bez wiatru się nie da płynąć na żaglówce. Teoretycznie średnia siłą wiatru jest największa zimą, a najmniejsza latem.Z tego też powodu rejs we wakacje może być lepszy dla rodzin z dziećmi i z mniejszym doświadczeniem. W zależności od terminu, różnie będą kształtowały się ceny czarterów. Najwięcej zapłacimy za czarter w majówkę, w pierwszej połowie wakacji i w okolicy długiego weekendu 15 sierpnia. Ceny znacznie spadają we wrześniu, a nieco taniej jest też w drugiej połowie sierpnia.
Firma czarterująca
Mamy ogromną ilość firm zajmujących się czarterem, czyli wypożyczaniem jachtów. Czym kierować się przy wyborze firmy czarterującej?
Ważna jest lokalizacja czyli miejscowość i port. Przykładowo na północy mazur będzie nieco taniej i mniej ludzi, ale za to trzeba dalej jechać. Co do portów to są bardzo zróżnicowane jeżeli chodzi o ceny jak i zaplecze np. do rekreacji. Kluczowym aspektem jest jakością oferowanego sprzętu. Zwykle im nowszy jacht tym prawdopodobnie mniej zniszczony. Koniecznie przed wypłynięciem sprawdź, czy wszystko działa i czy niczego nie brakuje (np. kamizelek dla dzieci). Może warto sprawdzić wyposażeniem dodatkowe, takie jak lodówka, czy webasto. Ponieważ usterki się zdarzają, zwłaszcza w szczycie i końcówce sezonu, sprawdź, czy firma zapewnienia serwis w trakcie trwania czarteru. Dowiedz się jaki jest wariant ubezpieczenia jachtów – jakie szkody są objęte ubezpieczeniem, a za jakie będziesz ewentualnie musiał zapłacić sam. Tradycyjnie patrzymy też na opinie klientów w internecie i cenę.
Czarterownia powinna oddać w nasze ręce jacht w pełni sprawny i przygotowany tzn. z silniki napełnionym paliwem, naładowanymi akumulatorami, napełnionymi zbiornikami na wodę, bez usterek i z pełnym niezbędnym wyposażeniem, a do tego czysty.
Umowa czarteru powinna określać typ jachtu, wyposażenie, czas trwania czarteru, miejsce odebrania i zdania jednostki oraz wysokość kaucji. Powinna zaznaczyć co jest wliczone jest cenę czarteru. Umowa powinna też zawierać wysokość ceny i ewentualnie rat oraz terminy ich zapłaty. Poza tym ustalać zakres odpowiedzialności wynajmującego oraz armatora jachtu.
Jednostka
Wybór właściwego modelu jachtu ma duże znaczenie. Decyduje o komforcie i jakości pływania. Jacht staje się domem na czas rejsu. W nim się śpi, gotuje, czy odpoczywa. Pod tymi względami jednostki znacznie się od siebie różnią. Najlepiej jest zasięgnąć informacji w wybranej firmie czarterowej lub u doświadczonych znajomych. Można też sprawdzić informacje w internecie. Osobiście mogę polecić Antilę pod względem komfortu, a Maxusa, czy Phobosa pod względem właściwości nautycznych.
Podstawowym kryterium, wyboru jednostki to liczba osób. Im większy jacht, tym większej liczby osób do obsługi potrzebuje, ciężej też sterować w wąskich kanałach i małych portach (chyba że ma stery strumieniowe). Duży jacht, to wyższa opłata za czarter, wyższe opłaty portowe oraz zużycie paliwa, ale więcej miejsca do spania i bytowania pod pokładem. Cenę podnosi też jakość wyposażenia i rok produkcji jachtu. Istotne jest też wyposażenie takie jak ster strumieniowy, lodówka itp.
Trasa rejsu
Trzeba ją zaplanować przed wyjazdem na odpoczynek. Przykładowe trasy rejsów można znaleźć w internecie. Niezbędna jest mapa żeglarska. Na co zwrócić uwagę planując trasę? Umiejętnościami, portami lub przystaniami na trasie (możliwość większych zakupów, naładowania prądu itp.) oraz atrakcjami turystycznymi.
W trakcie rejsu:
Na wodzie trzeba przestrzegać znaków jak na drodze. Dla bezpieczeństwa, podczas pływania zachowaj trzeźwość, ale też porządek na jachcie. Kontroluj ilości paliwa, prądu, wody, żywności, zapełnienia toalety. Poważniejsze usterki zgłaszaj firmie czarterującej. Pamiętaj że zabronione jest cumowanie „na dziko” i na terenach chronionych. Mandat można też dostać za ciągnięcie człowieka na kole lub cumowanie do żywych drzew.
Ważne telefony
– 0-601 100 100 – centrum MWOPR
– 0-87 425 30 77 – MSR (Okartowo nad jeziorem Śniardwy )
– 998 – Straż Pożarna – także ratownictwo wodne
– 112 – Centrum Ratownictwa
Po rejsie
Pochwal się znajomym i za rok popłyńcie razem!