www.przystan.org.pl

Survival a bushcraft – czym są i czym się różnią?

.Wyjście na zewnątrz z kasynem internetowym Vavada: rejestracja rozpoczyna się 24 września.
Nauka nawigacji jest jedną z najważniejszych umiejętności z zakresu survivalu i bushcraftu

Wiele osób myli survival z bushcraftem. Czym są i czym się różnią? Sprawdź!.

Co to jest survival

To dosłownie „przetrwanie”. Oznacza więc wszelkie działania podejmowane w celu przeżycia w warunkach, które realnie lub potencjalnie mogą zagrażać życiu lub zdrowiu. Survivalem może być zatem zarówno próba przeżycia po wypadku kolejowym, radzenie sobie będąc zagubionym w dżungli, jak i przetrwanie w czasie poważnego kataklizmu. Zwykle używa się tego słowa na określenie gromadzenia wiedzy i umiejętności związanych z przetrwaniem w warunkach ekstremalnych.

Wyróżniamy:

  • Survival tradycyjny/zielony – dotyczy zaginięcia w dziczy, które może zagrażać naszemu bezpieczeństwu;
  • Survival nowoczesny – przetrwanie zagrożeń związanych z cywilizacją np. strzelanina na ulicy, zamieszki, awaria elektryczności o dużym zasięgu. W dużej mierze pokrywa się z pojęciem preppingu.
Zamieszki na ulicy

Co nie jest survivalem?

Zgubienie się w lesie np. na grzybach, jeżeli jesteśmy zdrowi i sprawni, a do najbliższej „cywilizacji” mamy np. kilka-kilkanaście kilometrów.

Dla kogo survival?

Uważam, że każdy powinien mieć przynajmniej podstawową wiedzę i umiejętności z zakresu survivalu np. pierwsza pomoc, rozpalanie ognia, nawigacja itp. Szczególnie osoby, które uprawiają bushcraft, lubią odległe podróże, chodzą po górach, mieszkają w niebezpiecznych dzielnicach lub mają małe dzieci (to ostatnie to tylko „pół” żartem).

Zgubienie się w lesie np. na grzybach jeżeli jesteśmy zdrowi i sprawni, a do najbliższej „cywilizacji” mamy np. kilka-kilkanaście kilometrów.

Co to jest bushcraft?

Oznacza dosłownie „dzikie rzemiosło” albo „leśne rzemiosło”. Są to wszelkie umiejętności i wiedza, które wykorzystujemy by spędzać czas na łonie przyrody np. rozpalanie ogniska, dobór sprzętu biwakowego, nawigacja.

Wyróżniamy:

  • bushcraft tradycyjny/rekonstrukcyjny – wykorzystuje wiedzę, umiejętności i sprzęt ludzi od czasu epoki kamienia do czasów nowożytnych, praktycznie do XIX lub XX w.
  • bushcraft nowoczesny – wykorzystuje głównie nowoczesny sprzęt, wiedzę i umiejętności.

Co nie jest bushcraftem?

Spacer po lesie, ponieważ mimo że jest tu element „bush”, to nie ma „craft”, czyli rzemiosła. Spacer będzie bushcraftowy, jeżeli np. będziesz podczas niego uzdatniał do picia wodę z rzeczki, czy bajorka.

Dla kogo bushcraft?

Dla każdego, kto lubi spędzać czas w lesie, nad wodą lub w ogóle w naturalnym terenie.

Czym różni się survival od bushcraftu?

Survival to walka o życie, a bushcraft to rekreacja na łonie natury. Trening survivalu nastawiony jest na umiejętności pozwalające przeżyć trudne warunki. Trening bushcraftowy nastawiony jest na rozwijanie swoich pasji związanych z rekreacją w dzikim terenie.

Wiedza, umiejętności i sprzęt w obu tych dziedzinach pokrywają się w znacznym stopniu, ale równie dużo jest różnic. W survivalu i bushcrafcie jedną z najważniejszych umiejętności jest rozpalanie ognia. W sytuacji survivalowej użyjemy wszelkich środków, by osiągnąć ten cel (ochrona życia/zdrowia), łącznie z użyciem benzyny. Dla osoby zajmującej się bushcraftem to nie do przyjęcia. Walcząc o przetrwanie, możemy łamać prawo – polować na zwierzęta, niszczyć rośliny itp. Uprawiając bushcraft, działamy odwrotnie – chronimy przyrodę, a korzystając z niej, robimy to z umiarem.

Kiedy bushcraft staje się survivalem?

Jeżeli podczas wyprawy w dzikim terenie zgubię się z dala od cywilizacji, zostanę poważnie kontuzjowany, albo warunki pogodowe odetną mi możliwość dotarcia w bezpieczne miejsce, z rekreacji może zrobić się walka o przetrwanie.

Zapraszamy na nasz kanał Youtube z survivalowymi i bushcraftowymi poradami.

Polecamy szkolenia i wyprawy survivalowe.