www.przystan.org.pl

Budowanie silnych więzi cz. 6 – okazywanie uczuć

Piątą zasadą budowania silnych więzi z dzieckiem jest okazywaniu mu uczuć.

Męskie okazywanie uczuć

Wiesz jaka jest najczęstsza reakcja mężczyzny, gdy słyszy: „Okazuj uczucia dziecku”. „O, nie!”. Na jednym ze spotkań, gdy o tym mówiłem jeden z ojców zawołał – „Od tego jest moja żona!”.

My, mężczyźni,  chcemy, aby nasi synowie byli twardzi, męscy, aby byli wojownikami zdobywającymi świat. I to jest fajne. Nie jest nam więc łatwo okazywać uczucia, które kojarzą się bardziej z żeńską postawą. Do tego dochodzi jeszcze jeden czynnik. Wielu z nas długi i ciężko pracuje. W rezultacie dzieci większość pozaszkolnego czasu spędzają z naszymi żonami. Mają ciągły deficyt czasu z tatą. Kiedy więc wracamy do domu i mamy tą chwilę dla nich, to okazywanie uczuć jest na szarym końcu rzeczy, które robimy z naszymi potomkami.

Ale okazywanie uczuć dziecku jest ważne! Dzięki temu dajemy im poczucie tego, że są kochane, i że są warte kochania.

Jak okazywać dzieciom uczucia

Temat miłości jest bardzo szeroki, jednak można wyróżnić dwa podstawowe sposoby okazywania uczuć:

  • Werbalnie – słowami pełnymi miłości i ciepła – jesteś wyjątkowy, jesteś waleczny, kocham cię, sprawiasz mi wiele radości. Mogą to też być smsy, maile, karteczki.
  • Odpowiedni dotyk – przytulenie, pocałowanie, poklepanie, siłowanie się, tarmoszenie.

Okazywanie uczuć jest bardzo łatwe, gdy nasze dzieci są małe, ale problem pojawia się, gdy wchodzą one w wiek nastoletni. Wtedy znane, utarte sposoby okazywania uczuć zawodzą. Dzieci reagują na nie odsuwaniem się, gniewem, ucieczką, a my czujemy się odrzuceni i niepotrzebni. W rezultacie odsuwamy się od nich na bok. A właśnie wtedy jest czas kiedy możemy twórczo szukać nowych sposobów okazywania uczuć.

Szukanie nowych sposobów okazywania uczuć

Na jednym ze spotkań pewien ojciec powiedział, że dorastający syn nie chciał absolutnie, aby go dotykać i przytulać. Dopiero po dłuższym czasie tata znalazł coś, co syn lubi – drapanie po włosach. Jest to teraz najlepszy sposób na dotyk i okazywanie uczuć. Coś, co jest oczekiwane przez syna i jest czymś zarezerwowanym dla taty.

Nie musicie się jednak obawiać, że taki dotyk i ciepłe okazywanie uczuć spowoduje, że nasi synowie będą zniewieściali. Wręcz przeciwnie – dzięki temu możemy jeszcze lepiej nauczyć ich czym jest prawdziwa męska wrażliwość i męska czułość, którą z czasem będą okazywać w przyszłości żonom i dzieciom.

Przeczytaj także:

Rola ojca – o relacji z tatą, której raczej nie zastąpi mama

1,5% dla rodzin

Przekaż 1,5% swojego podatku na budowanie silnych rodzin zamiast fiskusowi. Dzięki temu, że wiele osób wspiera niewielkimi kwotami, razem jesteśmy w stanie tworzyć wielkie dzieło!

Jak przekazać 1,5%? przeczytaj w 1 minutę.