Budowanie silnych relacji – okazywanie uczuć

 

Okazywanie uczuć

Jak facet słyszy zdanie „Okazuj uczucia dziecku” – jaka jest jego najczęstsza reakcja? – o nie!!!

Na jednym ze spotkań, gdy o tym mówiłem jeden z ojców zawołał – „od tego jest moja żona!”.

My chcemy, aby nasi synowie byli twardzi, męscy, aby byli wojownikami zdobywającymi świat. I to jest fajne. Do takiej postawy skłania nas też jeszcze jeden czynnik. Wielu z nasz ciężko i długo pracuje. Dzieci większość czasu poza szkołą spędzają z naszymi żonami, mają ciągły deficyt czasu z tatą. Kiedy więc wracamy do domu i spędzamy czas to okazywanie uczuć jest na szarym końcu rzeczy, które robimy z naszymi potomkami.

Ale okazywanie uczuć dziecku jest ważne. Okazując uczucia dzieciom dajemy im poczucie tego, że są kochane, że są warte kochania.

Możemy to robić poprzez:

  • werbalnie – słowami pełnymi miłości i ciepła – jesteś wyjątkowy, jesteś waleczny, kocham cię, sprawiasz mi wiele radości. Mogą to też być smsy, maile, karteczki.

  • Odpowiedni dotyk – przytulenie, pocałowanie, poklepanie, siłowanie się, tarmoszenie

Jest to bardzo łatwe, gdy nasze dzieci są małe, ale problem pojawia się, gdzy dzieci wchodzą w wiek nastoletni. Wtedy znane, utarte sposoby okazywania uczuć zawodzą. Dzieci reagują na nie odsuwaniem się, gniewem, ucieczką, a my czujemy się odrzuceni, niepotrzebni i odsuwamy się od nich na bok. A właśnie wtedy jest czas kiedy możemy twórczo szukać nowych sposobów okazywania uczuć.

Przykład:

Na jednym ze spotkań pewien ojciec powiedział, że dorastający syn nie chciał absolutnie, aby go dotykać i przytulać. Dopiero po dłuższym czasie tata znalazł coś co syn lubi – drapanie po włosach. Jest to teraz najlepszy sposób na dotyk i okazywanie uczuć. Coś co jest oczekiwane przez syna i jest czymś zarezerwowanym dla taty.

I taki dotyk, takie okazywanie uczuć nie powoduje, że nasi synowie będą nie męscy, będą zniewieściali, ale odwrotnie – możemy wtedy jeszcze lepiej nauczyć ich czym jest prawdziwa męska wrażliwość i męska czułość, którą z czasem będą okazywać w przyszłości żonom i dzieciom.