www.przystan.org.pl

Jaki jest najlepszy prezent dla dziecka – prezent z wyższej półki

Prezent z wyższej półki

Nie, nie będzie o zabawkach za tysiąc złotych. Nie będzie również o tym, co sprawi, że wszyscy koledzy Twojego dziecka będą pękać z zazdrości. Nie będzie także o najnowszych krzykach mody na prezent dla dziecka. Więc… o czym będzie ten artykuł? Prezent z wyższej półki jest najbardziej wartościową rzeczą, a zarazem dostosowaną do kieszeni każdego. Jest najlepsze, najcenniejsze i najbardziej wartościowe. Nie każde dziecko jednak je dostaje… Czy będziesz w gronie tych, którzy w tym roku dają swojemu dziecku najlepszy prezent?

Nie twórz graciarni, buduj wspomnienia

Prezent dla dziecka - nie twórz graciarni, buduj wspomnienia

Nieustannie zadziwia mnie to, że córka doskonale pamięta co i od kogo dostała. Każdemu z nowych prezentów towarzyszy więc nutka adrenaliny – jeśli trafię w gusta, będzie super, a jeśli nie – nie będzie mi dane o tym zapomnieć. Czy potrzeba czegoś więcej, by poczuć presję kupowania jak najlepszych rzeczy? Jednak przyznajmy szczerze, ile z tych rzeczy tak naprawdę zostanie w pamięci? Chcąc być szczera, muszę przyznać: naprawdę niewiele pamiętam z tego, co dostawałam w dzieciństwie. Jednak doskonale pamiętam wycieczki do lasu, bitwy na łaskotki i siedzenie pomiędzy moimi rodzicami w trójkę na jednym fotelu.

Z czasem to, co się dostało, umyka z pamięci, ale zostaje to, co wywołało największe emocje. Pozwól, by dla Twojego dziecka tymi najbardziej poruszającymi rzeczami były rodzinne chwile, a nie jedynie stosy rzeczy, które otrzymało kiedyś od najbliższych osób.

Nie oszczędzaj, podaruj swój czas

Prezent dla dziecka - nie oszczędzaj, podaruj swój czas

– Tato… czy mogę zadać Ci pytanie? – do ojca siedzącego przed komputerem, podchodzi jego syn.

– Tak, oczywiście, a o co chodzi? – odpowiada.

– Tato… ile zarabiasz za godzinę? – ściszony głos dziecka z trudnością przechodzi przez jego gardło.

– 50 złotych… A po co chcesz wiedzieć?

– Po prostu… chciałem wiedzieć…

Zmieszany chłopiec wychodzi z pokoju taty. Nie mija jednak długa chwila, gdy drzwi ponownie powoli się otwierają.

– Tato… Proszę – zaczyna chłopiec, podając ojcu banknot 50-złotowy – czy mógłbym kupić za to godzinę Twojego czasu?

To nie kolejna super zabawka, czy następny tysiąc na koncie liczy się dla Twojego dziecka . Dla niego najcenniejszą i najważniejszą rzeczą jest nie to, co dostaje, ale to ile ma Ciebie – jego kochanego rodzica.

Zabawka to tylko substytut, Ty za to jesteś sednem

Prezent dla dziecka - zabawka to tylko substytut, ty za to jesteś sednem

Zdarzyło Ci się poczuć dumę z tego, jak Twoje dziecko pięknie bawi się samo? Pamiętam moje szczęście, gdy dzieci zamykały się w pokoju i przez długi czas zajmowały się sobą. I tak dzień w dzień, a ja korzystałam z czasu, jaki miałam. Moją satysfakcję tylko co jakiś czas mąciło niepozorne pytanie: „Mamo, a pobawisz się ze mną?” I nie byłoby w tym nic niepokojącego, gdyby nie to, że im częściej mówiłam „tak”, tym częściej padało właśnie to pytanie. A im częściej padało, tym mniej dzieciaki chciały bawić się same. Znasz to? I właśnie to powinno być powodem do prawdziwej dumy!

Dla dziecka zabawki nie są celem samym w sobie, ale są mostem do spędzania czasu z Tobą, bo to Ty, a nie zabawki są dla niego najważniejsze. Czas z Tobą jest zaś niczym innym, jak mostem do relacji, która zostanie z Wami na zawsze. Czy jest coś cenniejszego?

Zabawka pójdzie w kąt, relacja z Tobą zostanie na zawsze

prezent dla dziecka - zabawka pójdzie w kąt, relacja z tobą zostanie na zawsze

Czy znasz utkwiony w Ciebie wzrok dziecka, bezgłośnie krzyczący z niedowierzania: „To… to naprawdę dla mnie?!” Pamiętam moją satysfakcję na widok córki, która aż promieniała szczęściem, gdy otrzymała lalkę – dokładnie taką, jakiej pragnęła. Wiem – to malutka rzecz, ale dla niej znaczyła więcej niż tona złota. Jadła z nią, spała z nią, nawet do toalety chodziły razem. I tak przez miesiąc aż lalka… poszła w kąt. W kąt poszły też wózek, lego i różne błyskotki – wszystko to, co wydawało się dla niej chwilowym całym światem. Jest tylko jedna jedyna rzecz, która przez lata nie odeszła w zapomnienie – pragnienie, by każdą, nawet drobną rzeczą bawić się ze mną – jej rodzicem.

Sednem nie jest to, by dawać dziecku jedynie zabawki sprawiające radość na mniejszą lub dłuższą chwilę, ale pokazać, że zawsze może doświadczać prawdziwej radości z czasu spędzonego z Tobą – najpierw na zabawie, a później na coraz dojrzalszych rzeczach.

W jaki prezent dla dziecka zainwestujesz w tym roku?

Jeśli podoba Ci się nasza akcja „Prezent z wyższej półki”, podziel się nią ze swoimi znajomymi.

Zachęcamy także do przeczytania artykułu o roli ojca i znaczeniu relacji z tatą.

1,5% dla rodzin

Przekaż 1,5% swojego podatku na budowanie silnych rodzin zamiast fiskusowi. Dzięki temu, że wiele osób wspiera niewielkimi kwotami, razem jesteśmy w stanie tworzyć wielkie dzieło!

Jak przekazać 1,5%? przeczytaj w 1 minutę.