Gry i zabawy towarzyskie i integracyjne

Polecamy świetne zabawy dla dzieci, młodzieży i dorosłych!

 

JAKĄ JESTEŚ POSTACIĄ Z BAJKI

Na karteczkach wypisz postaci z bajek. Każdy uczestnik dostaje po jednej karteczce. Trzyma ją na czole tak, żeby sam jej nie widział, ale żeby widzieli ją inni. Gra polega na tym, by odgadnąć jaką postacią jesteś. Można zadać innej osobie tylko 1 pytanie na które może odpowiadać „tak” lub „nie”.

 

KALAMBURY

Jedna z osób pokazuje hasło znajdujące się na kartce. Pozostałe osoby muszą zgadnąć co to jest za hasło. Można grać z zespołach i zadawać sobie hasła nawzajem.

 

GŁUCHY TELEFON POKAZYWANY

Dzielimy się na dwie drużyny. Pierwsza daje drugiej hasło. Drużyna druga ustawia się w rzędzie jedna osoba za drugą. Pierwsza osoba dostaje do pokazania hasło. Ma je pokazać drugiej. Druga osoba musi się domyśleć co to za hasło i pokazać jej trzeciej itd. Ostatnia osoba w rzędzie ma powiedzieć jakie to hasło. W tym czasie pierwsza drużyna patrzy jak idzie drugiej. Wygrywa ta z drużyn, która zgadnie prawidłowo więcej haseł.

 

CZEKOLADA

Na talerzu kładziemy tabliczkę czekolady, a obok sztućce. Obok stołu kładziemy stos ubrań. Pierwszy gracz rzuca kostką do momenty wyrzucenia szóstki. Gdy mu się to uda, może zacząć jeśc czekoladę sztućcami, ale najpierw musi założyć wszystkie urania ze stosu. W tym samym czasie kolejna osoba zaczyna rzucać. Jeżeli wyrzuci szóstkę, to pierwszy gracz, przerywa i następuje zmiana przy ubraniach i czekoladzie. Kostka jest w ciągłym ruchu i gracze muszą się spieszyć żeby zjeść czekoladę. Można też grać na drużyny, która szybciej zje czekoladę.

 

WIERZA ZE SŁOMEK

Dwie drużyny dostają po 2-3 paczki słomek i po paczce spinaczy. W ciągu 10-20 minut mają zbudować z nich jak najwyższą wierzę.

 

PIF PAF!

Gracze ustawiają się w okręgu z jedną osobą w jego środku. Osoba w środku wskazuje na jedną osobę w okręgu z rękoma ułożonymi „w pistolet” i krzyczy „pif”. Wskazana osoba musi ukucnąć, żeby uchylić się od strzału. Z kolei osoby po jej prawej i lewej stronie muszą w nią strzelić mówiąc „paf”. Jeżeli osoba wskazana nie ukucnie, odpada. Jeżeli kucnie to odpada osoba po jej prawej lub lewej, która później powie „paf”. Gdy zostaną dwie osoby, to prowadzący mówi pif, a wygrywa ta osoba, która pierwsza powie „paf”.

 

ZAUFANIE

Gracze stoją w kole. W środku stoi osoba z zamkniętymi oczami. Upada swobodnie w różnych  kierunkach, a osoby z koła ją łapą i popychają w innym kierunku. Musi być wyprostowana cały czas.

 

ZGADYWANIE POPULARNYCH PRODUKTÓW PO SKŁADZIE

Odczytuj skład popularnych produktów spożywczych od najmniejszej zawartości do największej. Gracze zgadują co to jest. Na prawdę ciekawa gra. 

 

ZBIJAK

Dwie drużyny stoją na swoich połowach. Za obiema połowami znajdują się pola na których stoją „matki”. Gracze rzucają w siebie piłką. Zbity gracz odpada (nie dotyczy to matki). Po zbiciu wszystkich graczy z jednej drużyny, na pole wchodzi matka, która ma 3 życia. Wygrywa drużyna która zbije wszystkich graczy przeciwnych i ich matkę 3 razy. Ciekawą odmianą jest zbijak grany we wodzie.

 

KAPSLE

Na ziemi wyznacz tor wyścigu. Zrób zakręty, górki, dołki, przeszkody, start i metę. Na starcie ustaw kapsle. Przesuwamy je pstryknięciem palca. Każdy ma jedno pstryknięcie w kolejce, Wygrywa gracz, którego kapsel jako pierwszy przekroczy metę.

 

SIATKÓWKA BALONOWA

Dzielimy się na pary. Każda z par trzyma między sobą rozpięty ręcznik. Na ręczniku kładziemy balon z wodą. Ręcznikiem przerzucamy balon przez siatkę na stronę drużyny przeciwnej. Punkt zdobywa się gdy balon upadnie na pole przeciwnika lub pęknie. Gdy balon wyleci na aut, punkt zdobywa przeciwnik.

  

POKAZYWANIE HASŁA W ZESPOLE

Zespół dostaje hasło będącą rzeczą np. wiertarka, kosiarka. Wykorzystując wszystkie osoby należy pokazać to urządzenie. Drużyna przeciwna zgaduje.

 

PIOSENKA NA ZADANY TEMAT

Dwie drużyny mają za zadanie zaśpiewać jak najwięcej fragmentów piosenek w którym pojawi się słowo z danej kategorii np. zwierzę, imię. Śpiewają swoje fragmenty po jednym na zmianę aż do momentu gdy jednej z drużyn zabraknie pomysłów.

 

BUTELKA – ZADANIE LUB WYZWANIE

Uczestnicy siedzą w kole. Pierwsza osoba kręci butelką. Osoba którą wskaże korek ma do wyboru pytanie lub zadanie. Zadanie lub pytanie wymyśla osoba która kręciła butelką. Po wykonaniu zadania lub odpowiedzi na pytanie teraz ta osoba kręci butelką.

 

ŚLEPA KURA

Wszyscy gracze zakładają opaski na oczy. Prowadzący czuwa nad przebiegiem gry. Wyznacza osobę które będzie „ślepą kurą”. Wszyscy uczestnicy chodzą po pokoju i gdy trafią na inną osobą, pytają „czy jesteś ślepą kurą?”. Osoba, która trafi na ślepą kurę też staje się ślepą kurą. Gra toczy się aż wszyscy uczestnicy zostaną ślepymi kurami.

 

LATAJĄCY DYWAN

Prowadzący wyznacza linię startu i skarbiec, w którym umieszcza kilka rzeczy. Dzielimy się na drużyny 3 osobowe. Każda drużyna ma ręcznik. Dzwie osoby trzymają ręcznik, a trzecia na nim lata. Zadanie polega na przeniesieniu pojedynczo przedmiotów ze skarbca za linię startu. Wygrywa drużyna, która przeniesie więcej przedmiotów.

 

GAZETOWA WOJNA

Dzielimy pole gry na dwie połowy. Wręczamy drużynom po jedną lub kilka gazet. Mają kilka minut żeby zrobić z nich kule – pociski. Gdy są gotowi prowadzący rozpoczyna grę okrzykiem np. „start!”. Drużyny mają 5 minut, żeby przerzucić na pole przeciwnika jak najwięcej kul. Można mieć jednak tylko jedną kulę w ręce naraz. Wygrywa drużyna, na której polu będzie mniej kul.

 

WYŚCIG RZĘDÓW NA JEDNEJ NODZE

Dzielimy uczestników na kilkuosobowe drużyny. Ustawiamy je w rzędzie. Gracze chwytają się za ramiona i podnoszą jedną nogę do góry. Mogą skakać tylko na jednej. Wygrywa drużyna która pierwsza przeskoczy dystans ze startu do mety.

 

TANIEC Z BALONEM

Tańczymy w parach trzymając balon między głowami, brzuchami, plecami, kolanami itd.

 

TANIEC NA GAZECIE

Tańczymy w parach na rozłożonej gazecie. Na sygnał prowadzącego składamy gazety na pół. Na kolejny sygnał znowu składamy gazetę na pół. Wygrywa para, która nie wyjdzie stopą poza gazetę podczas tańca.

 

BIEG Z BALONAMI

Uczestnicy ustawiają się na starcie w parach, plecami do siebie. Między plecami mają balon. Wygrywa para, która pierwsza dobiegnie do mety z balonem między plecami. Gdy balon wypadnie trzeba się zatrzymać i włożyć go z powrotem między plecy.

 

SKECZ Z REKWIZYTAMI

Dzielimy uczestników na drużyny. Każda drużyna dostaje torebkę z kilkoma niezwiązanymi ze sobą przedmiotami. Jej zadaniem jest wymyślenie historii, której głównymi bohaterami będą wszystkie przedmioty z torby.

 

NA CENZUROWANYM

Jedna z osób wychodzi z pokoju. Pozostali muszą powiedzieć jedną rzecz, którą myślą na temat tej osoby. Przykładowo „jest inteligentny”, „lubię jego śmiech”. Prowadzący spisuje je na kartce. Następnie „obgadywana” osoba wchodzi. Prowadzący odczytuje jej wszystkie opinie. Osoba musi wybrać jedna z opinii i zgadnąć kto ją powiedział. Jeżeli zgadnie, teraz ta osoba będzie „obgadywana”. Jeśli nie zgadnie, „obgadywanym” będzie ochotnik, lub osoba wyznaczona losowaniem.

 

ZATRUTY DOTYK

Każdy z graczy ma 3 życia. Życie tracimy za każdym razem, gdy ktoś nas dotknie jakąkolwiek częścią ciała. Przy pierwszym i drugim dotknięciu, musimy położyć na nim rękę. Przy trzecim odpadamy. Wygrywa osoba, która jako ostatnia zachowa życie.

 

MISECZKA

Ustawiamy się na linii jeden za drugim, a kilka metrów dalej miseczkę. Trzeba do niej trafić piłeczka pingpongową tak, by nie wypadła. Wygrywa osoba, której uda się to pierwszej.

 

BIEG GAZETOWY

Każdy uczestnik dostaje po 2 strony gazety. Musi dobiec do mety, ale stawiając stopy tylko na gazetach. Nie można stanąć dwiema nogami na jednej gazecie ani na ziemi. Wygrywa ten, kto pierwszy dobiegnie do mety.

 

BITWA NA ŁYŻKI

Uczestnicy dobierają się w pary. Każdy dostaje po 2 łyżki. Na jednej z nich trzymają jajko, rzodkiewka lub coś podobnego. Zadanie polega na tym, żeby wytrącić jajko z łyżki przeciwnika, a uchronić od tego siebie.

 

ZAPASY PLECAMI

Uczestników dzielimy na 2 drużyny. Ustawiają się w 2 szeregach, plecami do siebie. Wszystkie osoby w drużynie, trzymają się pod ramię. Zadanie polega na przepchnięciu szeregu przeciwnika za wyznaczoną linię.

 

SŁOWA ZA SŁOWO

Prowadzący podaje słowo, a uczestnicy starają się ze wszystkich liter tego słowa ułożyć jak najwięcej wyrazów.

 

LICZBA NÓG

Uczestników dzielimy na kilkuosobowe drużyny. Prowadzący podaje liczbę od 1 do 25. Zadaniem drużyny jest ustawienie się tak, żeby ziemi dotykała taka ilość kończyn jej członków jak wskazana liczba. Przykładowo liczba 4 i 5 osobowa drużyna – 4 osoby stoją na jednej nodze i trzymają piąta w powietrzu. Wygrywa drużyna, która pierwsza wykona zadanie.

 

MEMORY

Gracze dobierają się w pary i ustalają znak np. mrugnięcie. Ustawiają się w okręgu i co jakiś czas pokazują sobie swój znak. W środku staje jedna osoba, która nie zna par, ani ich znaków. Jej zadaniem jest odgadnięcie kto jest z kim w parze.

 

PO CIEMKU

Wyznaczamy trasę wyścigu,a uczestników dzielimy na zespoły. Każdy zespół wybiera jedną osobę do ścigania się. Tym osobom zawiązujemy oczy. Ich zadaniem jest dotrzeć do mety i z powrotem. Zadaniem ich drużyn jest podawanie kierunków w jakich ma iść ich zawodnik.

 

ODBIJANIE BALONÓW

Dwie drużyny siadają naprzeciwko siebie tak, by stykały się stopami. Zadanie polega na tym, by przebijać balona na pole przeciwnika. Jeżeli balon upadnie na polu przeciwnika, zdobywamy punkt. Balon może mieć co drugi zawodnik lub każdy.

 

ZAMIANA

Dzielimy uczestników na równe grupy. Pierwsza z nich dostaje do odegrania scenkę na zadany temat (sami muszą ją wymyślić). W pewnym momencie prowadzący mówi „zmiana” i na sceną wchodzi kolejna drużyna. Kontynuuje ona scenkę w momencie, w którym przerwała pierwsza grupa. Zabawa toczy się do momentu, aż wszystkie drużyny odegrają co najmniej raz scenkę lub dokąd się podoba.

 

MORDERCA

Gracze ustawiają się w kole i zamykają oczy. Prowadzący wybiera mordercę, wszyscy otwierają oczy. Morderca zabija mrugnięciem. Kto zobaczy, że do niego mrugnięto odpada i nie może nic mówić. Gracze muszą wskazać kto jest mordercą. Jeżeli ktoś wskaże źle, to odpada razem z osobą, którą wskazał. Morderca wygrywa gdy zabije wszystkie osoby.

 

HASŁO

Dzielimy się na dwie drużyny. Uczestnicy stoją w 2 rzędach, jeden za drugim. Prowadzący podaje pierwszym osobom w rzędach hasło. Hasło trzeba przekazać kolejnej osobie pisząc palcem litery na jej plecach. Ostatnia osoba w rzędzie podaje hasło. Wygrywa drużyna, która pierwsza poprawnie poda hasło.