Co zrobić, by dziecko było szczęśliwe
Chyba każdy ojciec pragnie szczęścia swojego dziecka. Wielu nawet chce, aby życie ich dzieci było nawet bardziej udane niż ich własne. Niestety w praktyce tematy dotyczące wychowania dzieci nie są często poruszane w męskim gronie, choć w dużej ilości przypadków uważamy się za ekspertów w tej dziedzinie. Najczęściej nasza wiedza opiera się głównie na własnych doświadczeniach wyniesionych z dzieciństwa i powielanych w kontaktach z własnymi dziećmi. Jednak nie zawsze wcześniejsze wzorce i doświadczenia były właściwe, stąd potrzeba, aby doskonalić się w roli ojców, podobnie jak doskonalimy się często i konsekwentnie w sferze zawodowej.
Wychowanie, które działa
Dzisiejsza rzeczywistość otacza nasze dzieci tysiącami propozycji, atrakcji i pokus, a ich siłę odczuwają namacalnie rodzice nie tylko nastolatków. Troszczymy się o przyszłość dzieci i pragniemy ich dobra. Ze względu na to tworzymy reguły, zasady i wydajemy polecenia. Chcielibyśmy, aby były wierne cennym dla nas wartościom. Jednak upominanie, reguły, czy nawet najlepsze wpajane zasady nie wystarczą. Niezwykle istotną kwestią jest, byśmy my – ojcowie – uzmysłowili sobie, jak bardzo dziecko potrzebuje bliskiej relacji z nami. Chodzi mi tutaj o taką relację, która tworzy więź emocjonalną i poczucie, że jest się prawdziwie i głęboko kochanym. W dużej mierze to właśnie od niej zależy reakcja dziecko na zakazy i nakazy obowiązujące w domu.
Przedstawię to za pomocą prostego schematu:
Reguły – Bliska więź = Bunt dziecka
Reguły + Bliska więź = Pozytywna reakcja dziecka
Jeśli dziecko negatywnie reaguje na nasze zasady, to jest to pierwszy sygnał, że brakuje mu po prostu nas.
Zasady budowania więzi
Wiemy już, że relacja z dziećmi jest kluczowa. Co jednak możemy zrobić, by ją pogłębić? Jest kilka postaw, które konsekwentnie wprowadzane do swojego rodzicielstwa przynoszą wzmocnienie relacji z dzieckiem. Są one na tyle uniwersalne, że mogą również być również z powodzeniem wykorzystywane w innych relacjach – z przyjaciółmi, rodzicami czy żoną.
W kolejnych częściach cyklu o budowaniu więzi przyjrzymy się z osobna każdej z tych zasad: