Budowanie silnych więzi cz. 1 – co to i po co to

Co zrobić, by dziecko było szczęśliwe

Chyba każdy ojciec pragnie szczęścia swojego dziecka. Wielu chce, aby życie ich dzieci było nawet bardziej udane niż ich własne. Niestety w praktyce tematy dotyczące wychowania dzieci nie są często poruszane w męskim gronie, choć w dużej ilości przypadków uważamy się za ekspertów w tej dziedzinie. Najczęściej nasza wiedza opiera się głównie na własnych doświadczeniach wyniesionych z dzieciństwa, powielanych w kontaktach z własnymi dziećmi. Jednak nie zawsze wcześniejsze wzorce i doświadczenia były właściwe, stąd potrzeba, aby doskonalić się w roli ojców, podobnie jak doskonalimy się często i konsekwentnie w sferze zawodowej.

Wychowanie, które działa

Dzisiejsza rzeczywistość otacza nasze dzieci tysiącami propozycji, atrakcji i pokus, a ich siłę odczuwają namacalnie rodzice nie tylko nastolatków. Troszczymy się o przyszłość dzieci, pragniemy ich dobra, tworzymy reguły, zasady, wydajemy polecenia. Chcielibyśmy, aby były wierne cennym dla nas wartościom. Jednak upominanie, reguły, czy nawet najlepsze wpajane zasady nie wystarczą. Dzieci potrzebują silnej emocjonalnej więzi z nami. Niezwykle istotną kwestią jest, by uzmysłowić sobie, jak bardzo dziecko potrzebuje bliskiej relacji z ojcem – relacji, która tworzy więź emocjonalną i poczucie, że jest się prawdziwie i głęboko kochanym.

Można powiedzieć, że:

Reguły – Bliska więź = Bunt dziecka

Reguły + Bliska więź = Pozytywna reakcja dziecka

Co jednak zrobić, by zbudować silną więź ze swoim dzieckiem?

Zasady budowania więzi

Jest kilka postaw, które konsekwentnie wprowadzane do swojego rodzicielstwa przynoszą wzmocnienie relacji z dzieckiem. Są one na tyle uniwersalne, że mogą również być również z powodzeniem wykorzystywane w innych relacjach – z przyjaciółmi, rodzicami, żoną.

W kolejnych częściach cyklu o budowaniu więzi przyjrzymy się z osobna każdej z tych zasad:

  • Afirmacja
  • Akceptacja
  • Czas
  • Docenianie
  • Okazywanie uczuć